Her gün bir dilim karpuz tüketin…

Bolu Hal Pazarında babadan kalma karpuzculuk mesleğini yürüten Katırcıoğlu Firmasının sahibi Yücel Çiçek, yaz aylarında serinlemek için mutlaka her gün bir dilim karpuz yemenin çok faydalı olduğunu önerdi. Çiçek, ayrıca karpuzun buz dolabında değil kendi doğal soğukluğunda yenmesinin de gerektiğini açıkladı.

Her gün bir dilim karpuz tüketin…

Haber: Kasım ŞAHİN

Çocukluğundan beri babasıyla birlikte Bolu’da karpuzculuk işi yapan Yücel Çiçek, sezon boyunca sadece Katırcıoğlu firması olarak 3 bin ton karpuz sattığını belirterek, “Karpuzculuk mesleği gerçekten çok zor bir meslek. Ama, babadan yadigar olduğu için bu mesleği yürütmeye çalışıyorum. Bu işi yapıyorsanız mutlaka tarladan en iyi karpuzu bulup müşteriye yansıtmanız lazım. Şu anda Adana karpuzu en iyi karpuzdur. Adana karpuzunun kilosunu biz tarladan 60 kuruşa alıyor 1 liradan vatandaşa yansıtıyoruz” dedi.

Yaz aylarında dondurma yerine bol bol karpuz tüketilmesinden de yana olduğunu vurgulayan Çiçek, “Günde bir dilim karpuz yerinse vücuda hem serinlik verir hem de hazmı kolaylaştırır. Karpuzu kesinlikle buz dolabına koymayın. Dolapta duran karpuz daha çabuk bozul. Ayrıca, dolapta soğutulup yenen karpuz boğaz enfeksiyonlarına ve soğuk algınlığı yapar. Adana karpuzu İran ve Diyarbakır karpuzundan daha çok lezzetlidir. Bizim sattığımız karpuz Adana’daki tarlalardan özel olarak seçilmiş karpuzlardır. Karpuz alacak vatandaş kesinlikle bildiği ve tanıdığı yerden karpuz alsın” diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2015, 19:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128