Herkes içerdeyken Büyükanıt niye dışarıda?

TBMM genel kurulunda söz alan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, 8 Nisan’da Silivri’de Ergenekon mütalaasına karşı yapılan kitlesel eylemde yaşananlar, sonrasında oluşan atmosferi ve Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt...

Herkes içerdeyken Büyükanıt niye dışarıda?

TBMM genel kurulunda söz alan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, 8 Nisan’da Silivri’de Ergenekon mütalaasına karşı yapılan kitlesel eylemde yaşananlar, sonrasında oluşan atmosferi ve Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt konusundaki iddiaları anlattı.

 

Haber; Duygu Kaya

 

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Tanju Özcan yasa tasarısının birinci bölümünde düşüncelerini ifade etti. ÖzcanMüteaddit defalar sözcüler ifade etti, muhalefet sözcüleri. Şunu söylediler, bu net artık: "Bu tasarı Hükümetin kendi tasarısı değil. Bu tasarı İmralı'da yapılan görüşmelerin tezahürü olarak bugün buraya geldi." Bunu hepiniz kabul edin, en azından vatandaşı bu noktada kandırmayın. Bakın, ben başka bir konuya gireceğim için kısa geçiyorum. Konuşmam bittikten sonra Sayın Elitaş'ın masasının üzerine 3 tane resim bırakacağım, yakından bakarsınız. Sadece kimlerle yol yürüdüğünüzü görmeniz açısından, belki fikrinizin değişmesi bakımından etkili olur düşüncesiyle bu resimleri Sayın Elitaş'ın masasının üzerine bırakacağım. AKP milletvekillerinin bunu, bu resimleri yakından incelemesini istiyorum. Kimlerle yol yürüdüğünüzü, kimlerle yol yürütüldüğünüzü görmeniz açısından bunu istiyorum.’’ Dedi. Tanju Özcan CHP’nin bu konuda sessiz olmadığını aksine genel başkanın her şeyi söylediğini, söylenen her şeyin makul, orta zekâlı bir vatandaşın anlayabileceği şekilde olduğunu söyledi. Özcan teröristlerle iş tutan, aynı yolda yürüyen iktidara karşı olduklarını ve CHP olarak teröristlerle hiçbir zaman müzakere etmeyeceklerini, CHP’nin asla AKP’li vekillerle aynı yolda yürümeyeceğini söyledi.

 

Silivri’de faşistçe bir uygulama yapıldı

Tanju Özcan Pazar günü Silivri’de olanların faşistçe uygulamalar olduğunu dile getirdi ve Ergenekon davasının bir gizli tanık boyutu olduğunu söyledi.  Özcan ‘’Bakın, çok önemli bir iddia dillendireceğim: Geçenlerde, bu devlette önemli görevlerde bulunmuş olan birisi benim kulağıma bir şey fısıldadı, doğru olmamasını temenni ediyorum. Dedi ki: "Tanju Bey, Ergenekon davasının gizli tanıklarından bir tanesinin eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt olduğunu ve bu gizli tanıklık pazarlığının Dolmabahçe'de yapılan o malum görüşmede yapıldığını biliyor musun? Arkadaşlar, insanlar buna inanmak istemiyor bazen ama ben size iki tane somut örnek vereceğim. Bakın, Yaşar Büyükanıt'a Hükümet olarak ekstra güvenceler sağladınız. Mesela bunlardan biri ne? Şu meşhur İnternet Andacı davası, Ergenekon davasıyla birleşti. Davanın konusu ne? Açılmış olan İnternet siteleri. İnternet sitesini açan kim? Açan, Yaşar Büyükanıt. Kapatan kim?  İlker Başbuğ. Peki, yargılanan kim sanık olarak? İlker Başbuğ. Bu nasıl yaman bir çelişkidir?’’ Şeklinde konuştu.

                                 

Büyükanıt’a madalya verdiler

Özcan hükümete 2007’de elektronik muhtırayı verenin Yaşar Büyükanıt olduğunu ve şuan kendisinin Ergenekon’dan yargılanmadığını, yargılanmak yerine kendisine at nalı büyüklüğünde hizmet madalyası verildiğini söyledi. Özcan ‘’ Şimdi, arkadaşlar, şöyle bir düşünün, bazı güvenceler karşılığında Yaşar Büyükanıt gizli tanıklığı kabul etti mi, etmedi mi? Bakın, bugün orduda soruşturma geçirmeyen üst rütbeli tek subay kalmadı. Kim kaldı sadece? Bu ülkede yakın tarihte Genelkurmay Başkanlığı yapmış olan Yaşar Büyükanıt kaldı. Peki, Yaşar Büyükanıt neden soruşturulamıyor? Sayın Başbakan tarafından kendisine Dolmabahçe'de "Aramızda kalacak." denilen konuşmada "Gizli tanıklık karşılığında senin hakkında soruşturma dahi yürütülmeyecek." garantisi verildi mi, verilmedi mi? Ben bunu soruyorum. Yaşar Büyükanıt eğer şerefli bir subaysa bu iddia karşısında sessiz kalmaz. Orada yatan arkadaşları var, Türk subayları var. En azından onların vicdanı rahat etsin diye çıkıp açıkça şunu söyler: "Ben kesinlikle Ergenekon davasında gizli tanık değilim, bu bir iftiradır." der. Eğer Yaşar Büyükanıt bu iddiaya karşı, Türkiye Büyük Millet Meclisinden dile getirdiğim bu iddiaya karşı sessiz kalırsa gizli tanık olduğunu kabul etmiş olacaktır diyorum.’’ Şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124