Herşey kontrol altında

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü İsmail Taş Bolu’daki Kanatlı eti üretiminin bütün üretim aşamalarının denetimleri ve kontrolleri altında olduğunu söyledi. Taş;” Bu denetimler sonucunda...

Herşey kontrol altında

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü İsmail Taş Bolu’daki Kanatlı eti üretiminin bütün üretim aşamalarının denetimleri ve kontrolleri altında olduğunu söyledi. Taş;” Bu denetimler sonucunda tespit edilen olumsuzluklara derhal müdahale edilmekte, adli ve idari yaptırımlar uygulanmaktadır.” Dedi.

 

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü İsmail Taş Türkiye’deki beyaz et üretiminin yaklaşık olarak % 30 unun Bolu’da gerçekleştirildiğini, son günlerde kamuoyuna verilen eksik ve yanlı bilgilerle beyaz etin kanserojen, zehirli, hastalık unsuru gibi olumsuz özellikleri olan bir tüketim maddesi olarak lanse edildiğini ifade etti. Taş;” Kanatlı eti üretiminde ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de bütün üretim aşamaları denetim ve kontrol altındadır. Kanatlı eti üretiminin tamamına yakını damızlık, kuluçkahane, yem fabrikası, kesimhane ve pazarlama tesislerine sahip entegre firmalarca gerçekleştirilmektedir. Üretim sürecinde damızlık kümeslerden kuluçkahaneye yumurta naklinden başlayarak hammadde üreticisinden yem fabrikasına çiftliklerden kesimhaneye, kesimhaneden marketteki buzdolabına kadar gıda güvenliği ilkelerine uygunluk kriterleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri tarafından sürekli denetlenmektedir. Bu denetimler sonucunda tespit edilen olumsuzluklara derhal müdahale edilmekte, adli ve idari yaptırımlar uygulanmaktadır.” Dedi.

 

Piliç eti ucuz ve kaliteli bir protein kaynağıdır

 

 

“Piliç eti üretiminde kullanılan civcivlerin medyada yer aldığı gibi 16-17 günde kuluçka süresini tamamlayarak yumurtadan çıkması bilimsellik ve gerçeklikten uzaktır.” Diyen Taş; “Hali hazırda ülkemiz ve tüm dünyada broiler kuluçkalık yumurtalardan 21 günde civciv alınmaktadır. Piliç eti üretiminde kullanılan hibrit civcivler genetiği ile oynanmış( GDO ) hayvanlar değildir. Bu civcivler 100 yılı aşkın bir sürede yapılan ıslah çalışmaları sonucunda verim özellikleri arttırılmış melez hayvanlardır. Tüm özellikleri doğaldır ve genleri ile oynanmamıştır. Devam eden ıslah çalışmaları ve yem sektöründeki teknolojik iyileşmeler sayesinde bu hayvanlardan azami verim alınmakta ve böylece 40-45 günde 2-2,5 kg. canlı ağırlık sağlanmaktadır. Piliç eti ucuz ve kaliteli bir protein kaynağı olarak sofralarımızın vazgeçilmezi konumuna gelmiştir.” Şeklinde konuştu.

 

Ambalajlı ve markalı ürünleri tercih edilmelidir

 

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü İsmail Taş; “Piliç eti üretiminde temini zor ve maliyeti çok yüksek olan hormon kullanımı pratik ve mantıklı bir uygulama olmadığından kesinlikle kullanılmamaktadır. Ülkemizde kullanımına izin verilen yem kaynakları, yem katkıları ve büyütme faktörlerinin kullanımı Avrupa Birliği normlarına uygundur. Beyaz et sektöründeki entegre firmaların Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapma izini bulunup, Avrupa Birliği kriterlerine uygun olarak denetlenmektedir. Tüketicilerimizin kamuoyundaki bu tarz piliç eti ile ilgili olumsuz haberlerden etkilenerek tavuk eti tüketiminden çekinmemeleri gerekmektedir. Güvenli gıda için ambalajlı ve markalı ürünleri tercih etmeleri yeterlidir.” Biçiminde konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128