Hesap vakti geldi!##hb_manset.gif

Bolu Ticaret ve Sanayi Odasından yapılan açıklamada AİBÜ tarafından YÖK’e gönderilen taslaktaki işadamları için kullanılan ifadelerde imzası bulunan akademisyenlerin kimler olduğunun bir an önce açıklanması...

Hesap vakti geldi!##hb_manset.gif

Bolu Ticaret ve Sanayi Odasından yapılan açıklamada AİBÜ tarafından YÖK’e gönderilen taslaktaki işadamları için kullanılan ifadelerde imzası bulunan akademisyenlerin kimler olduğunun bir an önce açıklanması gerektiği ifade edildi. BTSO’dan yapılan açıklamada “Bütün yaptıkları Üniversiteye destek vermekten başka bir şey olmayan Bolu’nun özverili iş insanlarına, bu düşüncelerin ve tavrın hesabı en kısa sürede verilmelidir” denildi.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından YÖK’e gönderilen yeni yükseköğretim taslağı metninde Bolu’da en çok vergi veren kişiler için “ticari ahlakları, para kazanma yolları ve ilişkileri büyük soru işaretlerine açıktır.” şeklindeki ifadeler hakkında Bolu Ticaret ve Sanayi Odasından açıklama yapıldı. BTSO’dan yapılan açıklamada “Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne mensup kişi veya kişilerce İlimiz ekonomisini ayakta tutan tüccar ve sanayicimizin emeği ve kazancına bir saldırı yöneltilmiştir. Bolu’nun tüccar ve sanayicisinin kazancına, emeğine ve ilişkilerine kara çalmaktan başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bu saldırının, kendisi de bir sanayici ve işadamı olan, Üniversitemizin kurucusu merhum İzzet Baysal’ın ismini taşıyan bu eğitim kurumundan gelmiş olması, Bolu iş dünyasını ziyadesiyle rencide etmiş ve derinden yaralamıştır. Bu zihniyeti ve düşünceyi taşıyan kişi veya kişilerin, çatısı altında bulundukları kuruma nasıl daha fazla fayda sağlayabileceklerini düşünmek veya Üniversitenin çıtasını daha fazla yükseltebilmek adına daha fazla neler yapılabileceği sorusuna yanıtlar aramak yerine, onlara sürekli destek vermiş olan bir kitleye bu şekilde bir saldırıda bulunmuş olmaları son derece üzücüdür.” İfadelerine yer verildi.

Bu sözler üniversite-sanayi İşbirliği’ne yönelik bir tehdittir

Bolu Ticaret ve Sanayi Odasından yapılan açıklamada “Bolu iş dünyası, Üniversitemizin büyümesi ve kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi sürecinde bugüne kadar kendisinin yanındaki en büyük ve önemli güç olmuştur, olmaya devam etmektedir. Ancak ne yazıktır ki, sarf edilen bu yakışıksız sözler, bir anlamda üniversite-sanayi işbirliğinin, üniversite-Bolu yakınlaşması sürecinde harcanan emeklerin önünde ciddi birer tehdittir. Aslında bu aşamada sarf edilen her söz, bu provokatif düşünce şekline prim vermekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Fakat unutulmamalıdır ki, hedef alınan kitle, Maliye Bakanlığı tarafından bütün kamuoyuna açıklanan, İlimizin ve ülkemizin gurur tablosunun aktörleridir. Aslında bir bakıma, Bolu için, Türkiye için 1 TL bile olsa vergi ödeyerek ülkemizin iktisadi ve mali gücüne kendi katkısını sağlayan, her türlü dezavantaja rağmen sürekli özveriyle çalışan, insanlara iş ve aş sağlayan bütün iş insanlarımızdır. Bilgi, bilim, sanat üreten eğitim kurumları olarak üniversiteler, her çeşit düşüncenin özgürce ifade edilebileceği demokratik kurumlar olmakla birlikte, bu özgürlüğün, kendisine her zaman destek olan seçkin bir kitleye karşı kötüye kullanılması eğiliminin sonuçlarını bu olayla hep birlikte yaşıyoruz” denildi.

 

Bu akademisyenlerin isimleri kamuoyuna açıklanmalıdır

 

“Vergilendirilmiş kazancın kutsallığı düsturuyla çalışan bir toplumda, iş dünyasının emeğini ve kazancını sorgulayacak olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mali kurumlarıdırdiyen Bolu Ticaret ve Sanayi odası yayınladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Diğer yandan, İl olarak her zaman gurur duyduğumuz konuların arasında, İlimizin kayıt altında çalışan ve kayıt dışı oranının en az olduğu illerden birisi olması gelir. Ekonominin amiral gemisini ve omurgasını oluşturan iş dünyasını karşısına almak, hele ki gelişme süreci devam eden bir kurumu yalnızlaştırmaktan başka bir işe yaramayacak, son derece trajik bir eylemdir. Bolu iş dünyası, bu talihsiz ve yakışıksız ifadeleri bütün bir Kuruma mal ederek, bugüne kadar sanayicimizle, reel sektörümüzle yakın işbirliği içinde faydalı uğraşlar veren güzide akademisyenlerimizi göz ardı etmeyecek kadar sağduyuludur. Dolayısıyla, bu düşünceye sahip olanların veya adı geçen metinlerde imzası bulunan kişilerin kimler olduğu Üniversite Yönetimi tarafından Bolu kamuoyuna acilen açıklanmalı ve gereği derhal yerine getirilmelidir. Bütün yaptıkları Üniversiteye destek vermekten başka bir şey olmayan Bolu’nun özverili iş insanlarına, bu düşüncelerin ve tavrın hesabı en kısa sürede verilmelidir.3300 üyesiyle Bolu iş dünyasının çatı kuruluşu olan Bolu Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizlerin tarafı bellidir. Bolu’nun ve Bolulunun babası, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin kurucusu merhum sanayici ve hayırsever işadamı İzzet Baysal’ın geride bıraktığı nasihatlerini kendine kılavuz eden Bolu iş dünyası, karşısına çıkan tüm bu provokasyonlara rağmen, kendisine yakışanı yapacak ve bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Üniversitemizin gelişimi, üniversite ile reel sektörün işbirliğinin artırılması için kendi üzerine düşen ne varsa yapmaya devam edecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128