Heykel Yarışmasının birincisi Kazakistan oldu

19-20-21 Ağustos tarihleri arasında bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Köroğlu Festivali kent meydanında düzenlenen Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım Yarışmasının sonuçlarının açıklaması ile başladı. Bolu Belediyesi’nin, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) koordinasyonluğunda düzenlenen Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım Yarışmasında birinciliği Kazakistanlı heykeltıraş Murat Mansurov’un ve Mimar Yedil Tussibbekov hazırladığı Köroğlu heykeli ve kaidesi kazandı ve 50 Bin TL’lik ödülünde sahibi oldular.

Heykel Yarışmasının birincisi Kazakistan oldu

Haber: SEMİH BAYKAL

Her yıl olduğu gibi bu yılda Bolu, 4’üncüsünü düzenlediği Köroğlu Festivali ile Türk Dünyasını bir araya getirdi. 19-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Köroğlu Festivali, Köroğlu Parkı’na yapılacak Ankara-İstanbul TEM Otoyolu’ndan da görülebilecek 30 metrelik dev Köroğlu Heykeli için Bolu Belediyesi’nin, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) koordinasyonluğunda düzenlenen, Türk Cumhuriyetleri’nden ve Türkiye’den mimar ve heykeltıraşlar katıldığı Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım Yarışmasının sonuçlarının açıklanması ile başladı. Kent Meydanında gerçekleştirilen tören ile açıklanan yarışmanın sonuçlarının jürisinde Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım Yarışması Jürisinde Bolu Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kasainov, Kırgızistan Mimar Birliği Başkanı Alymbek Abdrormov, Özbekistanlı Güzel Sanatlar Uzmanı Dr. Nigara Akhmedova, Kazakistan Mimar Birliği Başkanı Akmurza Rustambekov, Öğretim Görevlisi Atanas Karaçaban, Azerbaycanlı Heykeltıraş Akif Asgorov, Bolu Belediye Meclis Üyesi Mimar İbrahim Aksoy yer aldı. Kent Meydanında düzenlenen törene Bolu protokolü ve çok sayıda Bolulu vatandaş katıldı.

“KÖROĞLU DÜNYANIN KAHRAMANI OLSUN”

Kent Meydanında gerçekleştirilen törende ilk olarak yarışmada jüri üyeliği yapan kişiler tanıtılırken sonrasında 7 yaşındaki Çağan Özaktaş, Köroğlu ile ilgili duygu ve düşüncelerini aktardığı bir konuşma yaptı. Küçük Köroğlu konuşmasında, “Benim adım Çağan, 7 yaşındayım. Çizgi film kahramanlarını çok seviyorum Batman, Örümcek Adam, Robin Hood benim en sevdiklerim. Ben bu filmlerdeki kahramanları sadece televizyonlarda olur sanıyordum.  Başkan Amcamın yaptığı çalışmalar sayesinde, Bolu'da gerçek bir kahraman yaşadığını öğrendim. Ben onu sadece heykel olarak biliyordum. Meğer Köroğlu gerçek kahramanmış. Köroğlu Robin Hood'tan bile daha cesurmuş. Bizleri kötü adamlardan korurmuş, yiğitçe savaşmış, güzel sözler söylemiş, saz çalarmış. Köroğlu’nu tanıdıkça daha da çok sevdim. Bu korkusuz, yiğit ve haksızlıklara karşı savaşan kahramanı sadece Bolu'daki çocukların değil tüm dünyadaki çocukların tanımasını istiyorum. Bunun için başkan amcamdan ve sizlerden bir isteğim var Köroğlu ile ilgili, çizgi filmler yapılsın. hikaye kitapları yazılsın, filmler çekilsin Bütün dünya çocukları O kahramana hayran olsun. Köroğlu dünyanın kahramanı olsun Herkes onu bilsin, izlesin” dedi.

“KÖROĞLU BÜYÜK BİR KAHRAMAN”

Küçük Köroğlu Çağan Özaktaş’tan sonra konuşmasını yapmak için kürsiye gelen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, ise şunları söyledi; “4 yıldır devam eden ve Türk dünyasıyla kucaklaşmamızı sağlayan, marka kent olma konusunda bizlere öncelik edecek olan Köroğlu buluşmalarımızı Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar gereği festival havasında kutlayamıyoruz.  Ancak teknik çalışmaları sürdürüyoruz. Köroğlu bir destan kahramanı, büyük bir kahraman ve bütün Türk dünyasının kabul ettiği bir kahraman. Türk dünyası ve Türk Milleti kahramanlarla doludur. Yeni bir kahramanlık örneğini Türk milleti 15 Temmuz’da verdi, yeni bir Kurtuluş Savaşı verdi. Böyle bir ülkenin, milletin evladıyız. Kendi milletimizden ve ülkemizden ne kadar övünsek, o kadar azdır. Çünkü dünyada örneğe sahip olmayan bir millete sahip olduğumuzu biliyoruz. Dünyanın bütün güçleri üzerimize gelmiş olmasına rağmen, içerideki hainlerle müşterek hareket etmesine rağmen ve bu toprakların hepsini kanla yoğurmamıza rağmen hala bu çalışmaların devam ettiğini biliyoruz. İşte bu çalışmalar ve yoğun sıkıntılar içerisinde hala köklerimize sahip çıkıyor. Bir Türk dünyası olduğunu ve o Türk dünyasıyla kucaklaşacak olduğunuzu ve o kucaklaşmanın sembolünün de Bolu olduğunu Bolu’nun Türk dünyasıyla kucaklaşma merkezinin olduğu çalışmalarını yürütüyoruz. Bolu’nun Türk dünyasıyla her türlü kültürel etkinliğin merkezi hale geldiğini önümüzdeki süreçte göreceksiniz. Bu konuda bize destek veren  TÜRKSOY ‘a, ekibine, Bolulu dostlarımıza  belediyemizin bütün yetkilerine şükranlarımı arz ediyorum” diye söyledi.

“BÖYLE BİR PARKLA KÖROĞLU’NU TÜRK DÜNYASINA TANITACAĞIZ”

Konuşmasının devamında Başkan Yılmaz; “Birbirinden değerli sanatçılarımızın önderliğinde şu an uluslararası çapta erler incelendi ve sonuçlandı. Bundan sonra birinci olan heykeli heyetimizle birlikte yapma ihalesiyle ihaleye vereceğiz. İnşallah gelecek sene Türkiye biraz normalleşirse hem festivalini yapacağız, ve heykelin açılışını Türk dünyasından gelen dostlarımızla beraber yapacağımızı umut ediyorum.  Bu konuya çok ehemmiyet veriyoruz, Bolu’ya yapılacak Köroğlu Parkı sadece Bolu’nun Köroğlu Parkı olmayacak, Türk dünyasının tamamının Köroğlu Parkı olacak. Türk dünyasında kendini Türk hisseden herkesin bir kalıntısının olacağı, emeğinin olacağı bir park olacak. Böyle bir parkla Köroğlu’nu Türk dünyasına tanıtacağız. Köroğlu’nun iyi tanınması lazım. İyi tanınabilmesi için Köroğlu’nun filminin çok ciddi anlamda dizayn edilip çekilmesi lazım. Bu konuda hem Başbakanımızla hem Cumhurbaşkanımızla, hem Kültür Bakanımızla görüştük . İnşallah önümüzdeki süreçte bunların gerçekleştiğini göreceğiz. Köroğlu UNESCO tarafından kabul edilen bir noktaya geldi. Dünya kahraman yetiştirmekte öyle çok fazla kahramanı olan yer değildir ama Türk dünyasının kahramanları çok fazladır. Batı’nın sadece Robin Hood’u var. Gerçek medeniyet gerçek kahramanlar çıkarır, işte biz gerçek medeniyetin temsilcileri olarak, gerçek medeniyetin kahramanlarıyla övünüyoruz.  Bu çalışmada emeği geçen TÜRKSOY’ a Türk dünyasından  gelen çok değerli mimar ve heykeltıraşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“KÖROĞLU TÜRK DÜNYASININ ORTAK KAHRAMANI, ADALET VE ÖZGÜRLÜĞÜN SAVUNUCUSU”

Başkan Yılmaz’dan sonra konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kasainov ise şunları ifade etti;

“Bu gün burada Köroğlu’nun topraklarında, kadim Nevruz Dağı’nın gölgesinde burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Türk dünyasının ortak kahramanı, adalet ve özgürlüğün savunucusu Köroğlu’nun anısı ile birleştirmek için Bolu belediyesi tarafından yapılan önemi Anadolu topraklarını aşan Köroğlu Parkı projesi Ocak 2016’da TÜRKSOY Genel Merkezinde imzalanarak söz konusu proje Köroğlu heykeli ve kaide binası uluslararası tasarım yarışması haline geldi. Yarışma kapsamında Türk dünyasının her köşesinde Bolu’ya birbirinden çok güzel ve özgün çalışmalar ulaştırıldı. Böylece Köroğlu’nun toprakları mimarlık ve heykeltıraşlık sanatının yüreğinin çarptığı önemli bir yaratıcılık merkezi konumuna geldi. Bu çerçevede TÜRKSOY üyesi ülkelerden gelen ve her biri ülkesinin önde gelen mimar ve heykeltıraşlar olan seçkin jüri üyelerinin katılımıyla 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren süren zorlu bir eleme sürecinin ardından yarışma birincileri belli oldu. Bu yarışmaya katılan bütün arkadaşlarımı kutluyor ve Türk dünyası için hayırlı olmasını diliyorum. Bu yarışma Köroğlu’nun adının hem Türk aleminde ve tüm dünyada tanınmasında önemli bir vesile olacaktır” diye ifade etti.

 “KÖROĞLU TÜRK DÜNYASININ SEVGİSİNİ HAK VE ADALET DUYGUSUNU,  ÖZGÜRLÜK DUYGUSUNUN İFADESİDİR”

Son olarak konuşmalarını yapmak için kürsiye gelen Bolu Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı ise şunları söyledi ; "Türk dünyasının Türk birikiminin Türk kültür ve geleneğinin adeta ifade noktasındayız. Öncelikle ben belediyemize Köroğlu anıtını güzel bir yarışma ile bizlerle buluşturduğu için teşekkür ederim. Köroğlu Türk dünyasının Türk kültürünün saz, atı ve silahı ile değil Türk dünyasının sevgisini hak ve adalet duygusunu,  özgürlük duygusunu ifadesidir. Dolayısıyla Bolu'da yaşayan bu efsanenin orta Asya'dan bu yana tüm Türk dünyasının efsaneleşmiş kahraman olarak yaşanmasının temel sebebi budur. Ayrıca esasında Türk insanı her birisi bir Köroğlu’dur. Kalbinde ve yüreğinde Köroğlu'nun cesaretini taşımalıdır. Zaten bunun tarihimizde yüzlerce binlerce örneği vardır. Türk insanımız daha bir ay önce kahramanlık duygusunu hak ve adalet duygusunu yaşadı ve yaşattı. Bu topraklarda ezelden beri çok kanlar dökülmüştür. Öncelikle yurdu bize vatan yapan daha dün kaybettiğimiz dokuz kardeşimiz ve bir ay önce kaybettiğimiz iki yüz elli kardeşimiz ve binlerce şehit olan kahramanlarımıza bu toprakları bize vatan ettikleri için şükran duygularımızı buradan ifade etmek istiyorum. Bin yıldır bir devlet olarak barınmaya çalışan insanımız ve milletimiz herkesin bildiği jeopolitik önemimizden dolayı düşmanlarla her zaman uğraş verilmiştir. Milletimiz bu coğrafyada hep tarih yazmıştır. Ve bugün ilimize çok güzel eserler gösterilecektir” diye söyledi.

Bolu Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı’nın konuşmasının aardından jüri üyelerine teşekkür belgesi verildi. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kasainov, Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım Yarışmasında derece giren isimleri açıkladı.

 

Dereceye girenler şöyle;         

1. Yedil Tussibbekov- Mimar

Murat Mansurov  Heykeltraş- Ekip Temsilcisi (Kazakistan)

2. İbrahim Bakır- Mimar, Murat Oğuz- Heykeltıraş (Türkiye)

3. Abdukakhar Turdiev- Mimar

Tulyagan Tadjıkhodjaev- Heykeltıraş (Özbekistan)

 
Mansiyon Ödülleri:         

1. İbrahim Bakır Mimar- Özcan Özkarakaş Heykeltraş

2. Elbay Gasımzada Mimar- Maksud Mammadov Heykeltraş   (Azerbaycan)

3. Latif Rustemov Mimar- Sait Rüstem Heykeltıraş (Türkiye)

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2016, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128