Hileden korunmanın yolları anlatıldı

Bolu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, FRC Uluslar arası Hile Denetimi ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş işbirliği ile Bolu Ticaret ve Sanayi Odasında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.   Bolu Serbest Muhasebeci...

Hileden korunmanın yolları anlatıldı

Bolu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, FRC Uluslar arası Hile Denetimi ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş işbirliği ile Bolu Ticaret ve Sanayi Odasında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

 

Bolu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası dün önemli bir etkinliğin altına imza attı. Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Bolu şubesinin FRC Uluslararası Hile Denetimi ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. işbirliği ile düzenlediği bilgilendirme toplantısının açılışında konuşan Bolu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası başkanı Necmi Tunca  ticari işletmeler için önemli ve güncel bir konu için toplandıklarını vurgulayarak; “Denetim, iktisadi faaliyet ve olayları ilgili iddiaların, önceden saptanmış ölçütlere uygunluk derecesini araştırmak ve sonuçları ilgi duyanlara, yetkililere bildirmek amacıyla tarafsızca kanıt toplayan ve bu konuları değerleyen sistematik bir süreçtir. Bilindiği gibi uzun süredir değiştirilmesi beklenen TTK birçok önemli değişiklikler yaparak yenilenmiş ve yasalaşmıştır. Ancak yeni TTK genel olarak 1 Temmuz 2012 yılında yani bir yıl sonra yürürlüğe girecektir. TTK da yapılan bu köklü değişiklikler nedeniyle denetim çok daha önemli hale gelmiş ve dış denetim zorunlu olmuştur. TTK da bu değişikliklerin yapılması zorunluydu. Çünkü eski TTK gerek dünya ekonomisinde ve gerekse ülkemiz ekonomisinde yaşanan gelişmeleri karşılayamaz hale gelmişti. Diğer taraftan Türk medeni kanununda, borçlar kanununda ve hukuk muhakemeleri kanununda yapılan köklü değişikliklerde TTK’nın yenilenmesini zorunlu kılan bir diğer olgu olarak karşımıza çıkmıştır. Bu nedenledir ki meslektaşlarımızı ve iş sahiplerini bilgilendirme amacıyla TTK ile ilgili bir seminer planlandık” şeklinde konuştu. Toplantıda daha sonra Hile Denetçiliği, Hileden korunmak için caydırıcı önlemler, Kurumsal Yönetim Uygulamaları, İç Kontrol Sisteminin oluşturulması, İç Denetim Sisteminin Kurulması, Adli Muhasebe Uzmanlığı, Mesleki Suiistimallerin Araştırılması, Uzman Şahitlik-Bilirkişilik ve Dava destek danışmanlığı hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124