Hizmet halkalarına yenileri eklendi

Bolu Orman bölge müdürlüğü Seben, Kıbrıscık ve Mengen ilçelerinde gerçekleştirdiği hizmet halkalarına yenilerini ekledi.

Hizmet halkalarına yenileri eklendi
 Bolu Orman bölge müdürlüğü yetkilileri ortaya koydukları çalışmalarla Bolu’nun merkezinde olduğu kadar ilçelerinde de ciddi bir performans sergiliyor.

Seben’de Potansiyel Ceviz Sahaları İncelendi

Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, beraberinde Bölge Müdür Yardımcısı Özcan Ahmet Yılmaz ve Emekli Orman Teknikeri Selami Bayrak ile birlikte Seben'de bulunan potansiyel ceviz sahalarını inceledi. Bu kapsamda adını cevizden alan Kozyaka Köyü ile Kızık köyünde incelemelerde bulunuldu. Kızık Köyünde ceviz bahçesi bulunan ve hobi olarak yağlı boya çalışmaları olan Şefik Ay evinde ziyaret edildi. Ev halkı ile yapılan keyifli sohbetin ardından Taşlıyayla Orman İşletme Şefliği Ulucaklar Mevkiinde 2012 yılı Ceviz Eylem Planı kapsamında 22,0 ha'lık 4.400 adet ceviz dikilen saha incelendi. Meyveli türlerle yapılan ağaçlandırma çalışmalarının öneminin, ormana ve orman köylüsünün ekonomisine katkıda bulunacağının altı çizildi.

Yol Yatırım Programları Devam Ediyor

Kıbrıscık Orman İşletme Müdürlüğü Yayla İşletme Şefliği 001 kod nolu yolda üst yapı öncesi hazırlık çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.Çevre orman köylülerinin ulaşımına katkı sağlayacağı belirtilen gerek üretim faaliyetleri açısından gerekse orman turizmi açısından çok büyük önem arz eden yolların standart seviyeye ulaşması için gerekli çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

 

Mengen’de Göknar Kabuk Böceği İle Mücadele Çalışmaları

Mengen Orman İşletme Müdürlüğü göknar meşcerelerinde yapılan tespitlerde meydana gelen sararmalara büyük ve küçük göknar kabuk böceği (Pityokteines curvidens ve Cryphalus piceae) zararlısının sebep olduğu belirtildi. Zararlı ile mücadele kapsamında böceğin ikinci uçma zamanından önce mekanik mücadeleye hemen başlanılarak bununla beraber hem popülasyonun kontrol ve tespiti hem de mücadele amaçlı olmak üzere Geyikgölü, Yalakkuz ve Pazarköy Orman İşletme Şefliklerinde toplam 60 noktada Feromon Tuzağı asıldı. Hem mekanik hem de biyoteknik mücadele çalışmalarının devam ettiği Mengen Orman İşletme Müdürlüğünde başarılı sonuçların elde edildiği belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2013, 22:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124