Hortum Göynük'ü felç etti

Bolu’nun Göynük ilçesine bağlı Çaylak Köyü Seferler mahallesinde önceki akşam dolu yağışının ardından oluşan hortum mahalleyi yerle bir etti. Hortum ağaçları köklerinden sökerken mahallenin camisinin minaresini de yıktı.

Hortum Göynük'ü felç etti

HABER: FARUK ÇİDEM

 Önceki gün Bolu’nun Göynük ilçesi Çaylak köyünde yağmurla birlikte dolu yağışının ardından oluşan hortum Seferler mahallesinde büyük tahribata yol açtı.

7 hanesi bulunan Seferler mahallesi’nde dolu yağışının ardından aniden oluşan hortum yaklaşık 2 dakika sürmesine rağmen mahalleyi yaşanmaz hale getirdi. Hortum sırasında evlerinden dışarı çıkamayan ve büyük korku yaşayan mahalle sakinlerinin evlerinin çatıları uçtu.

Akşam saat 19.00 civarında meydana gelen 7 ev, 3 kümes, 1 ahır ve birçok yapı ile araçlar hasar gördü. Mahalledeki caminin minaresi ile birlikte 4 samanlık, 1 elektrik trafo direği ve çok sayıda ağaç kırılıp yıkıldı. Elektrik direğinin yıkılmasıyla mahallenin elektrikleri de kesildi. Evleri hasar gören köylüler, geceyi diğer mahalledeki komşularında geçirdi.

 “DÜNYA ALTÜST OLUYOR SANDIM”

 Hortumun bir anda geldiğini söyleyen köy muhtarı Yunis Acar; "Bu felaket köyümüzü kullanılamaz hale getirdi. Önce bir dolu yağışı oldu daha sonra aniden her yer ışıklandı. Ne olduysa ondan sonra oldu. Oluşan hortum önüne ne geldiyse yıkıp geçti. Ahırlarımız ve samanlıklar yıkıldı. Bazı arabaların camları kırıldı. Herhangi bir can kaybının yaşanmamış olmasına seviniyoruz. Yaşlılar ve çocuklar o saatte dışarıda olsaydı daha büyük felaketler yaşanabilirdi" dedi.

Hortumdan dolayı evi zarar gören 65 yaşındaki Ayşe Gündüz ise "eşimle birlikte evde oturuyorduk ve camdan dışarı izliyoruz. Çok şiddetli bir dolu yağışı vardı. Sonra bir anda hortum geldi ve sanırım 2-3 dakika sürdü. Dünya altüst oluyor sandık. Çok korktuk" şeklinde konuştu.

 SEDAŞ ÇALIŞMAYA GECEDEN BAŞLADI

 Hortumun mahalledeki elektrik direklerini yerle bir etmesinden sonra SEDAŞ ekipleri hemen köye ulaştılar. Önce hasar tespiti yapan SEDAŞ yetkilileri ertesi gün boyunca çalışmalarını sürdürdüler. Elektrik trafo direğinin yıkılmasından dolayı uzun süren çalışmalar akşam saatlerinde tamamlandı.

 KAYMAKAM KÖYE GELDİ

 Göynük kaymakamı Ahmet Oğuz Aslan hortumdan hasar gören vatandaşları teker teker ziyaret etti. Yaşanılanlarla ilgili bilgi alan Aslan uzun süre çalışmaları izledi.


Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2016, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER