“Hz. Muhammed'i anmak ve anlamak“

Öğ -Der Bolu Şuurlu Öğretmenler Derneği'nin Mevlid Kandili sebebi ile düzenlediği "Hz. Muhammed'i anmak ve anlamak" adlı konferansa ilgi büyüktü. Konferansın konuşmacısı ise Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. Talip Ayar Hz. Muhammed'in hayatından yola çıkarak samimiyet ve insanlık kavramlarını işledi

Haber: Ceylan BEYKOZ

Öğ - Der Bolu Şuurlu Öğretmenler Derneği'nin konferansının açılışında konuşuna Bolu Öğ - Der Bolu Şuurlu Öğretmenler Derneği Başkanı Abdullah Limiz ilk olarak şehit düşen polislerimizin ailelerine baş sağlığı diledi ve şu şekilde devam etti "Terörden şehit olanlara Allah'tan rahmet dilerim. Halep'te olan olaylar için de Allahutealanin rahmetini isteriz. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed şöyle der 'Ben muallim olarak gönderildim' din peygamberimizin devamıdır. Öğ - Der her ay düzenli olarak 65 şube başkanI ile beraber basın açıklaması yapıyoruz. Üç ayda bir dergi çıkararak okulda ki eksik eğitimler hakkında önerilerde bulunuyoruz" diyerek sözlerini noktalandırdı.

"HAYATIN HER ALANINDA ONU ANMALIYIZ"

Konferans konuşmacısı olarak gelen Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Talip Ayar her alan peygamberimizi anmalıyız vurgusu yaparak şu ifadeleri kullandı "Sadece kandillerde değil sadece özel günlerde değil gündelik hayatımızda da ibadetlerimizde de eğitimde de kısaca hayatın her alanında onu anmalıyız. Peygamberimiz bütün davranışları sözleri hareketleriyle bütün herkese davet yoluyla İslam'ı ulaştırmaya çalışmıştır. Herkesin bir ismi bir kimliği var ama aynı zamanda Müslüman kimliğine de sahibiz. Sahip olduğumuz mümin kimliğini de unutmayarak yaşamalıyız. Hz. Muhammed nasıl davetçi özelliğindeyse bizde onun ümmeti olarak bu davetçi özelliğini devam ettirmemiz gerekir.

"İLK GÖREVİ O ÜSTLENDİ"

Ayar, Hz. Muhammed'in hiç bir şekilde vazifesinden vazgeçmediğine değinerek "Ona sunulan nefis tekliflerine cevap olarak 'Bir elime güneşi diğer elime ayı verseniz ben görevimden yine vazgeçmem' diyerek net bir şekilde belirtir. Hangi iş olursa olsun hangi davranış olursa olsun Hz. Muhammed'den öğrendiğimiz bir şey daha samimiyettir. Mümin samimiyet elbisesi üzerine nasıl oluyorsa öyle giyinmesi gerekir. Hz. Muhammed'in sözü neyse davranışı da aynı olduğunu hepimiz biliyoruz. Hendek Savaşı'nda hendek katılmasına ilk giren kişi Hz. Muhammed'dir. Yol gösteren öğretmen olarak ilk görevi o üstlendi"

"ÜMİTSİZLİĞE YER YOKTUR"

Ayar son olarak "Hz. Muhammed'in hayatında asla ümitsizlik yoktur. Hem amcası olan Ebu Talibi hem de eşi Hz. Ayşe'yi kaybetti ama bu durumlarda efendimiz yılgınlık bıkkınlık göstermedi. Davetçi görevine devam etti. Hayatta inişler çıkışlar var ama bunlarla birlikte Hz. Muhammed'in bize söylediği bir diğer nokta da hayatta ümitsizliğe yer yoktur olmuştur" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128