İBB mahkeme kararını ihlal etti

İstanbul 6. Bölge İdare Mahkemesi'nin Gezi Parkı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait dozerler parka girdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise Salı günü başlayan yıkım çalışmalarının Gezi Parkı ile alakalı olmadığı ifade edildi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiği bir ortamda yaşananların mahkeme kararının ihlali anlamına geleceğini vurgulayarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mahkemenin verdiği kararın aleyhine davrandığını söyledi.

İBB mahkeme kararını ihlal etti
 İstanbul 6. Bölge İdare Mahkemesi'nin Gezi Parkı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak Salı sabahı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait dozerler parka girdi. Park çevresindeki iş yerlerini yıkmaya başlayan dozerlerle ilgili olarak Taksim Dayanışması üyesi Cem Tüzün 2 Nolu Koruma Kurulu'na dilekçe verdi. Tüzün, verdiği dilekçede yürütmeyi durdurma kararına rağmen başlatılan çalışmaların yargı kararına aykırı olduğunu belirtti. Tüzün, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: "Tarlabaşı ve Cumhuriyet Bulvarlarında hala yol yapım çalışmaları sürmekte. Gezi Parkı'nın yapılaşmaya açılmasını öngören projeyle ilgili yürütme iradesi ise, yargı kararıyla durdurulmuştur. Bugün, Gezi Parkı'nın bulunduğu yapı adasının Cumhuriyet Bulvarı cephesinde kazıcı aletlerle büyük bir hafriyat çalışması başlatılmıştır. Bu çalışma imar planına ve yapımı sürmekte olan yolun onaylı projelerine aykırılıklar içermektedir. Yargı kararını yok sayılmaktadır. Koruma ilke ve mevzuatına aykırıdır. Söz konusu çalışmanın durdurulması için kurulunuzu görev davet ediyorum."

 

Meğer bu da parkla alakalı değilmiş!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise Salı günü başlayan yıkım çalışmalarının Gezi Parkı ile alakalı olmadığı ifade edildi. İBB'den yapılan açıklamada, yıkımın mülkiyeti İBB'ye ait yapıları kapsadığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi: "Resimlerde görülen yıkım kaldırma çalışması Gezi Parkı ile alakalı olmayıp, Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan ve daha önce boşaltılan metruk yapıların kaldırılması işlemidir. Bu çalışma; Tarlabaşı ile Harbiye arasında yapımı sonlanmak üzere olan ve trafiği bir Tünel marifetiyle yer altına alan, Taksim Meydanı Yayalaştırma çalışması kapsamındadır. Bu metruk binaların tasfiyesinden sonra, Gezi Parkı işlevlendirilerek (kot farkı giderilerek) Meydanla Bütünleştirilmiş, birleştirilmiş olacaktır..."Gezi Parkı'ndaki ağaçların sökülmesi sırasında da İBB tarafından yapılan çalışmaların parkla ilgili olmadığı açıklanmıştı.

 

“İBB mahkeme kararının aleyhine davrandı”

 

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiği bir ortamda yaşananların mahkeme kararının ihlali anlamına geleceğini vurgulayarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mahkemenin verdiği kararın aleyhine davrandığını söyledi.

 Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124