İdamlı protesto…

Bolu'da AK Parti İl Gençlik Kolları Üyeleri, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezasını lanetledi.

İdamlı protesto…

Mısır'da verilen idam kararlarını hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı olduğunu savunan Ak Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Sönmezel, idam kararın tepki göstererek "Halkın oylarıyla seçilen bir lider ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkum etmek, bir mahkeme hükmünün icrası değil, açık ve adi bir cinayettir" dedi.

 Mısır’ın darbe ile devrilen seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’ye verilen idam cezasının onanması, Bolu'da Cuma namazı sonrası protesto edildi. AK Parti Bolu İl Gençlik Kolları Üyeleri, Belediye Meydanında yaptıkları açıklama ile Mursi ve arkadaşları hakkında alınan idam kararına tepki gösterdi.

Düzenlenen eylemde gençler, Belediye Meydanı ile Yukarı Çarşıyı birbirine bağlayan yürüyen merdivenlerin üstüne kefen giyerek ipe sallandırılan iki adet insan maketi astı. Üzerlerinde "Sessiz kalma" yazıları bulunan maketler merdivenlerden inen halkın büyük dikkatini çekti.

"Rabia" işaretinin yer aldığı bayrak önünde kalabalık grup adına açıklama yapan Gençlik Kolları İl Başkanı Taha Furkan Sönmezel, Mısır'da yaşananlara tepki göstererek, "Yıllarca askeri cuntaların ve diktatörlüklerin halk korku ve baskıyla yönettiği, tiyatro tadında seçimlerle diktatörlerin halkın seçme hürriyeti ile alay ettiği, rejimin muhalif olarak gördüğü herkesi hapishane işkence ve idamlara mahkum ettiği Mısır'da, halk bu zulüm rejimine isyan etmiş, milyonlar olup meydanlara akmış, kendi kaderini tayin hakk için diktatör Hüsnü La-Mübarek'i i devirmiş ve yapılan Özgür Muhammed Mursi, Mısır'ın seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Ancak halkın iradesini ve ülke kaynaklarını apoletinin gölgesinde tutmak isteyen askeri cunta tekrar hortlamış, darbe ile seçilmiş meşru Cumhurbaşkanı tutuklanmış darbe aleyhine Rabia Meydanı'nda yap ilan barışçıl gösterilerde sivil halkın üzerine namaz kılarken ateş açılmış ve binlerce kardeşimiz orada şehit edilmiştir" dedi.

"BU SAHNE İLK KEZ YAŞANMAMAKTADIR"

"Yeryüzündeki tüm darbeci diktatörler ve tağutlar hukuku yargıyı emir erleri olan sözde yargıçlar eliyle bir infaz enstrümanı olarak kullanırlar" diyen Sönmezel, açıklamasında "Bu oyun yeni değildir, bu sahne ilk kez yaşanmamaktadır. İnsanlık tarihiyle yaşıt  tuğyanın ve zulmün kan emici nice aktörü tarihin karanlık sayfalarında insanlığın vicdanında ve cehennemin dibindeki yerini çoktan aldı bile" ifadelerine yer verdi..

"KARAR, MAHKEME HÜKMÜNÜN İCRASI DEĞİLDİR"

Mısır'da verilen idam kararlarını hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı olduğunu savunan Gençlik Kolları İl Başkanı Taha Furkan Sönmezel, "Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi'ye verilen idam cezası onanmış, içlerinde Esma'nın babası Muhammed Biltaci'nin de olduğu 16 kişiyi de hapishane bastıkları gerekçesiyle idam cezasına çarptırılmışlardır. Verilen bu cezalar hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı demektir. Hukuk meşruiyetini koruduğu değerlerin kutsallığından alır. Hukuk, insan onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp Bati'nin ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda meşruiyetini  kaybetmiştir.  Halkın oylarıyla seçilen bir lider ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkum etmek, bir mahkeme hükmünün icrası değil, açık ve adi bir cinayettir" diye konuştu.

Sönmezel, açıklamasa şu şekilde devam etti:

"Bu karar dünya siyasetinin adaletin ve insanlığın idamıdır. Ancak yargının kötüye kullanılması, adalet mekanizması eliyle zulüm  yapılması, hem mazlumun hakki hem de hukukun evrensel ülküsü olan adaletin katledilmesidir.

"MİLLİ İRADE ER YA DA GEÇ TECELLİ EDECEKTİR"

Biltaci, savunmasında mahkeme heyetine adaletle hükmetmeyenleri bekleyen gazabı hatırlatmıştır. Mursi, canı pahasına da olsa devrimi ve Mısır halkını koruyacağını söylemiştir. Bu insanların temsil ettiği fikirler idamları neticesinde yok olmayacak bilakis güçlenecektir. Çünkü bu devrim hırsızlarının Mısır'da yaptıkları, milli iradeyi ve millet egemenliğini hiçe saymaktır milli irade er ya da geç bir gün muhakkak tecelli edecektir."

Açıklamasında Batı dünyasının duyarsızlığına da dikkat çeken Taha Furkan Sönmezel, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: "İslam dünyasının kendi kaderine hükmetme ve sömürünün boyunduruğundan  kurtulma iradesinin sembollerinden olan bir liderin ve arkadaşlarının kanını akıtmak için sergilenen bu vahşete, Batı dünyasından göstermelik bir tepki dahi gelmemiştir.

"İDAM CEZASINI LANETLİYORUZ"

Ülkesinin kaderini değiştirmeye çalışan liderlerini darağaçlarıyla kaybeden bir milletin evlatları olarak, Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lanetliyoruz. Bu cinayete dur demek, insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne inanmış herkes için bir borçtur. Bu zulüm karsısında takınılacak her tavır gösterilecek her tepki, tüm dünya için bir insanlık sınavıdır.

"ZAFER İNANANLARINDIR VE ZAFER YAKINDIR"

Bugün AK Parti Gençlik Kollar olarak, dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın, her zulme karşı durduğumuzu haykırmak,  Mısır halkının ve iradesinin yanında yer aldığımızı göstermek ve Zalimlerin er geç  devrileceğini ve zulümlerin yanlarına kar ve payidar kalmayacağını hatırlatmak için buradayız. Allah hepinizden razı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır."

Yapılan açıklamanın ardından hep birlikte tekbir getiren gençler daha Belediye Meydanından ayrıldı. HABER MERKEZİ


Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2015, 18:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
tarık çiçek
tarık çiçek - 5 yıl Önce

bu tipleri samimi bulmuyorum. sahtekarlar sürüsü bular. yaptıkları tek doğru hareket rabia hareketi. onun anlamı benim gönlümde başka.

SIRADAKİ HABER

banner128