“İddialar art niyetli ve gerçeği yansıtmıyor”

Bolu Belediyesi, yerel bir gazetede “Tüberkülozlu etleri yedirmişler” başlığı altında yer verilen “Belediye Mezbahası’nda yapılan kesimler sırasında tüberkülozlu oldukları anlaşılan büyükbaş hayvanların etleri imha edilmesi gerekirken, imha edilmiş gibi gösterilip et marketi üzerinden vatandaşa satıldığı” iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

“İddialar art niyetli ve gerçeği yansıtmıyor”

Belediye’den yapılan açıklamada, iddiaların gerçeği yansıtmadığı, kamuoyunun süreçle ilgili doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına gerek duyulduğu kaydedilerek,  “İnsan sağlığının söz konusu olduğu, büyük bir hassasiyet ve sorumluluk gerektiren bu konuda Belediyemiz ve ilgili tüm taraflar konunun ortaya çıkmasının ardından üzerlerine düşen görevleri yerine getirmiştir. Yargı sürecinde olan konuyla ilgili gündeme taşınan iddialar taraflı, art niyetli ve gerçeğe aykırıdır. Bolu’da üreticileri, tüketicileri ve esnafı tedirgin eden, kafaları karıştıran bu sorumsuz habercilik anlayışını şiddetle kınıyoruz. Farklı niyet ve hedeflerle kurumumuzu zan altında bırakmak için bu iddiaları gündeme getiren ve hiçbir şekilde sürecin taraflarına bilgi isteği ile başvurmayan ilgili basın kuruluşunun habercilik anlayışını, basın meslek ve etiğine uygun olmayan yaklaşımını kamuoyu vicdanına bırakıyoruz. Belediyemiz tarafından bu basın kuruluşu ile ilgili hukuki süreçte başlatılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Bolu Belediyesi’nin konuya ilişkin açıklaması şöyle: 

“Bugün şehrimizde yayınlanan bir yerel gazetede “Belediye Mezbahasında yapılan kesimler sırasında tüberkülozlu oldukları anlaşılan büyükbaş hayvanların etleri imha edilmesi gerekirken, imha edilmiş gibi gösterilip et marketi üzerinden vatandaşa satıldığı” gibi taraflı, haksız ve gerçeği yansıtmayan iddialara yer verilmiştir. Halk sağlığını yakından ilgilendiren ve büyük bir sorumlulukla hareket edilmesi gereken bu konuda kamuoyunun süreçle ilgili doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına gerek duyulmuştur.

Bolu Belediyesi’nin mülkiyetinde olup, ihale ile bir yüklenici tarafından işletilmekte olan Mezbaha ile ilgili her türlü denetim, kontrol ve ceza verme yetkisi,  5996 sayılı kanun gereğince İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne aittir.

İddialarda dile getirilen konu ile ilgili Başbakanlık İletişim Merkezi’nden (BİMER) Belediyemize gelen bilgi talebi yazısı ile haberdar olunmuş, o tarihten itibaren konu ile ilgili gerekli girişimler başlatılmıştır. Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile konuya ilişkin yapılan görüşmelerde, işletmeci firmaya idari ceza uygulandığı ve Bolu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu anlaşılmıştır. Konuya ilişkin yapılan araştırmada, hastalık tespit edilen hayvan karkaslarından bir tanesinin imha edilmediğinin tespit edildiği, ancak bu karkasın piyasaya sürülüp sürülmediğine dair resmi bir veriye ulaşılamadığı, bu konunun ancak yargı sürecinin sonunda aydınlatılabileceği anlaşılmıştır.  

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü,  tüm gıda ürünlerinde olduğu gibi et ürünlerinde de şehrimizde bulunan tüm tesislerde kontrol ve denetimlerini sürdürmektedir. Haberde iddia edilen parçalama tesisi ve et satış reyonunda da halk sağlığına, gıda güvenliğine yönelik rutin denetimler ve kontroller yapılmakta olup, şu ana kadar bu konuda her hangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. 

Bolu Belediyesi’nin mülkiyetinde olan ve yüklenici tarafından işletilmekte olan mezbaha ve parçalama tesisi 24 saat boyunca kameralar tarafından izlenmekte ve tüm süreçler kayıt altına alınmaktadır.

Bolu Belediyesi, halk sağlığını yakından ilgilendiren bu süreci büyük bir titizlikle takip etmiş ve gerekli işlemleri anında yerine getirmiştir.

Olayda ihmali tespit edilen ilgili firma ile ilgili de hemen hareket geçilmiş, Belediye Encümenine sözleşmenin feshi için talepte bulunulmuştur. Belediye Encümeni talebi yerinde bularak, sözleşmenin feshedilmesi kararını almıştır. Ayrıca, üretici, tüketici ve esnaf açısından hizmetin devamlılığını sağlamak, bu konuda oluşabilecek mağduriyetin önüne geçmek amacıyla başka bir firmaya işletme devri yine Belediye Encümeni kararıyla gerçekleştirilmiştir. 

İnsan sağlığının söz konusu olduğu büyük bir hassasiyet ve sorumluluk gerektiren bu konuda Belediyemiz ve ilgili tüm taraflar konunun ortaya çıkmasının ardından üzerlerine düşen görevleri yerine getirmiştir.

Yargı sürecinde olan konuyla ilgili gündeme taşınan iddialar taraflı, art niyetli ve gerçeğe aykırıdır. Bolu’da üreticileri, tüketicileri, esnafı ve turizm tesislerini tedirgin eden, kafaları karıştıran bu sorumsuz habercilik anlayışını şiddetle kınıyoruz.

Farklı niyet ve hedeflerle kurumumuzu zan altında bırakmak için bu iddiaları gündeme getiren ve hiçbir şekilde sürecin taraflarına bilgi isteği ile başvurmayan ilgili basın kuruluşunun habercilik anlayışını, basın meslek ve etiğine uygun olmayan yaklaşımını kamuoyu vicdanına bırakıyoruz. Belediyemiz tarafından bu basın kuruluşu ile ilgili hukuki süreçte başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 18:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatan
Vatan - 5 yıl Önce

yazilanlar dogrudur icerdeki personel degismedigi surece bu olaylar bitmez

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124