“ İddialar karşısında herkes suskunluğunu sürdürmektedir”

SES Bolu Eş Başkanı Özkan Üstün; son aylarda Bolu gündemini meşgul eden Kamu Hastaneler Birliği tarafından yolsuzluk yapıldığı iddiaları ile ilgili ve afiliasyon süreci ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Üstün; “Yolsuzluk iddialarının bir an önce incelenip sonucunun kamuoyuna ve çalışanlara duyurulmasını bekliyoruz. Maalesef görüyoruz ki bu ciddi iddialar karşısında siyasetçisinden kamu idarecilerine kadar herkes suskunluğunu sürdürmektedir” dedi.

“ İddialar karşısında herkes suskunluğunu sürdürmektedir”

Haber: Semih BAYKAL

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Üstün şunları söyledi; “ Son zamanlarda yerel ve ulusal basında yolsuzluk iddiaları yer almıştır. Bu iddialar bizler ve halk tarafından kaygıyla izlenmektedir. Yetkililerin bir an önce bu iddialar hakkında gerekli işlemleri başlatıp sorumlu kişilerin soruşturmanın güvenliği açısından görevden alınıp soruşmanın tarafsız yürütülmesi gerekmedir. Yolsuzluk iddialarının bir an önce incelenip sonucunun kamuoyuna ve çalışanlara duyurulmasını bekliyoruz. Maalesef görüyoruz ki bu ciddi iddialar karşısında siyasetçisinden kamu idarecilerine kadar herkes suskunluğunu sürdürmektedir. Bu suskunluk soruşturmanın kamu vicdanını rahatlatıcı şekilde yürütülmeyeceği yönünde şüpheler oluşturmaktadır” diye söyledi.

    

HAKLI ÇIKMAKTAN YORULDUK”

 

Açıklamasının devamında Üstün; “ Bolu’da uzun süredir gündemde olan, sağlık emekçilerini ve halkı olumsuz etkileyen afiliasyon sürecinin bitirilmesine yönelik bakanlıktan olur yazısı gelmiş bulunmaktadır. Biz defalarca afiliasyonun yanlış bir uygulama olduğunu ve yapılmaması gerektiğini söylemiştik. Maalesef Bolu’daki kamu ve sağlık idarecileri yaptık oldu mantığıyla kimseye danışmadan bu uygulamayı yaptılar. En son kasım ayında hastaneleri 3. basamak ve 2. basamak olarak ayırdılar. O süreçte de  bu uygulamanın yanlış olduğunu, tek çözümün afiliasyonu bitirmek olduğunu defalarca basın açıklamalarımız ve eylemlerimizle kamuoyuna duyurduk. Birileri yine yaptık oldu mantığıyla sağlık emekçilerini ve halkımızı mağdur etti. Haklı çıkmaktan yorulduk. Daha üzerinden 3 ay geçmeden afiliasyonun bitmesi yazısı bakanlıktan geldi. Biz defalarca ilimizdeki hastanelerin kötü yönetildiğini ifade etmemize rağmen inatla ve ısrarla sözümüz dinlenmemiş, kulak arkası edilmiştir. Hatta bizim açıklamalarımıza karşın açıklamalar yapılmış ve sağlık alanındaki yöneticiler inatla desteklenmiştir. Bu süreçte yetkili ama etkisiz sendika hiçbir açıklamada bulunmamış ve sadece kendi yakınlarının ve torpillilerin işini yaptırmak için adeta seferber olduğu yönünde bir algı oluşmuştur.Sağlık çalışanları en ufak işini yaptırabilmek için diğer sendikalardan istifa edip bu sendikaya geçmek zorunda kalmış dır. Özellikle 3. Basamaktan (tıp fakültesi) 2. Basamağa ( Köroğlu ve merkez ünite) yapılan geçici görevlendirmeler de kimin ve kimlerin dedikleri uygulanmıştır. En son yapılan geçici görevlendirmelerde hiçbir kritere uyulmadığı çok açık ve nettir.Hastaneler arası mal paylaşımı için komisyon kuranlar sağlık emekçileri söz konusu olunca hiçbir kritere uymamaktadır. Bu bile tek başına sağlık emekçilerine verilen değerin herhangi bir malzemeye verilen değerden daha düşük olduğunun göstergesidir. Artık bu uygulamalar sağlık emekçileri açısından onur ve gurur meselesi haline gelmiştir. Birilerine yalvarmayan ve onuruyla hakkını arayanlar cezalandırılmaya devam edilmekte ve herkesin yandaş ve yalaka olması beklenmektedir. Ama bizler inatla hakkımızı aramaya ve onurumuzla yaşamaya devam edeceğiz. Bolu da sağlık alanında çalışan emekçiler  bu kötü yönetim yüzünden mutsuz olmuş ve psikolojisi bozuk hale gelmiştir. Bolu da adam kayırma ve torpil en üst düzeye çıkmış, en basit servis değişiklikleri bile hiçbir kritere bakmadan sendikal ve siyasal baskı aracı haline getirilmiştir. Sadece torpille yapılan atamalar sonucu yöneticiler vasıfsız ve işin ehli olmayan kişilerden oluşmuştur” dedi.

    

“BU VASIFSIZ YÖNETİMLER YÜZÜNDEN BOLU’DA SAĞLIK İŞKOLUNDA TUZ KOKMUŞTUR”

 

Son olarak Üstün şunları söyledi; “Bu vasıfsız yönetimler yüzünden Bolu’da sağlık işkolunda tuz kokmuştur. Bilindiği gibi afiliasyonun bitirilmesi için yazı Şubat ayında gelmesine rağmen neden hala bitirilmemiştir. Bu sürecin bir an önce sonlanması gerektiğini defalarca basın yoluyla ifade ettik. Bütün çalışanları ve halkı mağdur eden afiliasyonun bir an önce bitirilmesi için yetkililerden adım atmasını istiyoruz. Yazı geleli 4 ay olmasına rağmen neden hala bu süreç sonlandırılmamaktadır.Ayrıca bu süreçle ilgili kimseye bilgi verilmemekte ve inatla belirsizlik devam ettirilmektedir.Buradan amaçlanan belirsizliğin devam edip çalışanlar üzerindeki baskının devam ettirilmesi ve bu sayede siyasal ve sendikal baskı kurmak mıdır.En son yapılan geçici görevlendirmeler bu kaygımızın ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çünkü yapılan geçici görevlendirmeler de hiçbir kriter yoktur.Buradan özellikle Bolu Valiliğin den yapılan geçici görevlendirmelerin hangi kriterlere göre yapıldığının araştırıp sonucunun bir an önce çalışanlara ve çalışanların temsilcisi sendikalara duyurulmasını istiyoruz. Bizler onurunu satmayanlar afiliasyonun bitirilip sağlık emekçilerinin mağduriyetinin sonlandırılması için her türlü eylem ve etkinliği yapacağımızı buradan bir kez daha haykırıyoruz” diye söyledi.

 


 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 16:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 4 yıl Önce

her önüne gelen bir açıklama yapıyor bu ne böyle bunlar bolumuza zarar veriyor sen git doğuda açıklama yap

sağlıkcı
sağlıkcı - 4 yıl Önce

bunlar doğu'da açıklama yapmaz ama başka şeyler yapabilirler belki? esbaşkanlı sendika!!
bikaç ay önce devlet sivilleri öldürüyor diyen bu sevimsiz değilmiydi?

Rumuz
Rumuz - 4 yıl Önce

sizin ne kadar vasıflı olduğunuz ortada ??? bir kere olsun müsbet şey ortaya koyun yolsuzluk diyorsun ama konusu olan ve daha önceden medyaya sevis edilen 30milyonluk ihale zaten yok kaldı ki bu yalan ve iftiraları isbat etmekle yükümlüsnüz

SIRADAKİ HABER

banner128