“İhraçları Direnişle Karşılayacağız”

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Bolu Şube Başkanı Özkan Üstün geçtiğimiz gün yayınlanan 675 sayılı kararname ile sağlık alanında 2774 personelin ihraç edilmesine tepki göstererek, meşru direnme hakkımızı sonuna kadar kullanacağız dedi.

“İhraçları Direnişle Karşılayacağız”
 HABER: FARUK ÇİDEM

Olağanüstü Hal kapsamında çıkartılan ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle 10 bin 131 kamu personeli, sağlık alanında da 2774 personel ihraç edildi.

Gerçekleştirilen ihraç kararıyla ilgili sendika binasında açıklama yapan SES Bolu Şube Başkanı Özkan Üstün şöyle konuştu:

Bu keyfi ve hukuksuz idare biçimi OHAL’e yaslanarak genişletilmiş ve şimdi başkanlık dayatmasıyla daha da netleşmiştir. Bu intikamcı ve hukuksuz dayatmalar karşısında kamu emekçileri olarak hukukun bizleri yok saydığı yerde meşru direnme hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Bu üyelerimiz sağlık alanındaki yolsuzluklara, halkın sağlık hakkını metalaştıran ve yoksulları hizmetlerden dışlayan neoliberal uygulamalara, AKP-cemaat işbirliğiyle gerçekleştirilen kadrolaşmalara, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin çalışma ve yaşam hakkının yok sayılmasına karşı mücadele eden ve bu nedenle defalarca mahkemelerde yargılanan, sürgün edilen, cezalandırılan üyelerimizdir. 15 Temmuz öncesinde de sonrasında da cemaatle mücadele adı altında gerçekleştirilen kıyımın asıl hedefi AKP’nin bu hukuksuz, haksız ve kirli politikalarına direnenlerdir.

HİZMETE ERİŞİMDE İHLALLER YAŞANIYOR

Açığa alma ve ihraçlar nedeniyle sağlık alanında sorunlar yaşandığını söyleyen Üstün, başta eğitim ve sağlık alanında olmak üzere kamu hizmetine erişim noktasında da özellikle de halkın kamu sağlık hizmetine erişimi bağlamında önemli ihlaller yaşanmaktadır. Sağlık alanında, bazı illerde sağlık birimleri tümüyle kapanmış, tıp fakültelerin bazı bölümlerinde eğitim verecek öğretim görevlisi ve asistan kalmamış, zaten yetersiz olan sağlık personeli sayısı iyice düşmüştür. AKP Hükümeti’nin sağlık hakkına ilişkin bu ihlalleri ortadan kaldırmak adına herhangi bir planlaması olmadığı gibi, insan hakları ve sendikal haklarla bağdaşmayan dayatmalar artarak devam etmektedir dedi.

MÜLAKAT ADI ALTINDA KADROLAŞMA YAPILIYOR

İhraç edilen ve açığa alınan sağlık emekçilerinin yerine güvencesiz koşullarda personel alımı yapılması planlanmaktadır. Yıllardır sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin güvencesizleştirilmesine karşı aktif mücadele yürüten sendikamızın üyelerinin hedef alınması kamu personel rejimindeki köklü değişimin ne olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Kamu personel alımında mülakat adı altında kadrolaşma gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra, son KHK’larla sözleşmeli sağlık emekçilerinin tayin hakkı 4 yıl süreyle iptal edilmiştir. 657 sayılı kanunda yapılması planlanan değişikliklerle kamu emekçileri tümüyle güvencesizleştirilecektir. AKP Hükümeti’nin planladığı bu değişiklikler çalışma esaslarında yapılacak bir değişikliğin de ötesinde kamu emekçisinin iktidarla ilişkisinin yeniden tanımlanması anlamına gelmektedir. Kamu hizmetini yürütenlerin tüm haklarının iktidarın iki dudağı arasında olması insanca çalışma ve yaşama onurunun yanı sıra Türkiye’nin de uymak zorunda olduğu uluslararası sözleşmelerin hükümlerine de aykırıdır.  

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2016, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128