İhtiyaç sahiplerini unutmayalım

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, yaklaşan kuran bayramı nedeniyle, kurban hakkında bir hutbe yayınladı. Yayınlanan hutbede, Kurban’ın Allah’a yaklaşmanın bir vesilesi olduğu açıklandı.

İhtiyaç sahiplerini unutmayalım
Haber: Kasım ŞAHİN

Türkiye genelinde ve Bolu’da tüm camilerimizde Cuma namazında okunacak hutbenin tam metni şu şekilde; Cumanız Mübarek Olsun Aziz Kardeşlerim!Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimizkurbanlarımız hakkında şöyle buyuruyor: “Onlarınne etleri ne dekanları Allah’a ulaşır. O’naulaşacak olan sadece sizin takvânızdır”Okuduğum hadis-i şerifte ise PeygamberEfendimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor:“Âdemoğlukurban bayramı günü Allah’a kurban kesmektendaha sevimli gelen bir amel işleyemez

KURBAN ALLAH’A İTİAT VE TESLİMİYETİN GÖSTERGESİDİR

Hz. Âdem’den bu yana devam eden kurbanuygulaması, bizi Allah’a yakınlaştıran ibadetlerdenbiridir. Kurbanın anlamı sadece bayram günlerindehayvan kesmek değildir. Aksine kurban; sadakatin,Allah’a itaat ve teslimiyetin göstergesidir.Gerektiğinde malımızı, canımızı ve bütün varlığımızıAllah yolunda feda etmenin sembolik bir ifadesidir.Bizler, her kurban bayramında, Hz. İbrahim ile oğluİsmail’in Cenâb-ı Hakk’a mutlak teslimiyetlerininhâtırasını tazeleriz. Hayatımızın böyle bir iman,teslimiyet ve samimiyet üzerine inşa edilmesigerektiğini yeniden hatırlarız.

KURBAN RABBİMİZİ KAZANMANIN BİR İBADETİDİR

Kurban, her şeyden önce Rabbimizin rızasınıkazanmak ümidiyle eda ettiğimiz bir ibadettir.Meşruiyeti Kur’an ve sünnetle sabittir. NitekimYüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöylebuyurmaktadır: “Her ümmet için, Allah’ınkendilerine rızık olarak verdiği hayvanlarüzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyigerekli kıldık” Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) dehicri ikinci yıldan itibaren vefat edinceye kadar heryıl kurban kesmiştir.

KURBAN İHTİYAÇ SAHİBİNE EL UZATMANIN ALIŞKANLIĞINI KAZANDIRIR

Kurban; Mümine Allah rızası uğrundapaylaşma, ihtiyaç sahibine el uzatma alışkanlığıkazandırır. Onu cimrilikten, dünya malının esiriolmaktan kurtarır. Komşuları, akrabaları, dostlarıhâsılı bütün müminleri birbirine bağlar ve kaynaştırır.Bizi, binlerce kilometre uzaktaki kardeşlerimizleyakınlaştırır, bütünleştirir, ümmet olmanın şuurunaerdirir.Kurban; tokluğa hasret kalmış insanlarınsofrasına bir nebze de olsa katkı sunabilmektir. İnancıne olursa olsun, muhtaç olan herkesin imdadınakoşmaktır. Mazlumların sevincine, bayram neşesinevesile olmaktır. Dünyanın en ücra köşelerinde, adınıdahî duymadığımız diyarlarda yaşayan, hiçgörmediğimiz, tanımadığımız din kardeşlerimizeuzattığımız bir iyilik elidir. Onlara bir kurban etindenziyade ümit, güven ve muhabbet takdim edebilmeninadıdır.

HZURU ELDE ETMENİN KAPISINI ARALAR

Kurbanımızı paylaşmak bizim için ebedimutluluğu ve huzuru elde etmenin kapısını aralar.Nitekim Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) de,kurbanlarımızı ihtiyaç sahipleriyle paylaşmanın bizigerçek anlamda kazançlı kılacağını haber vermiştir.Bir defasında, kestiği koyundan geriye ne kadar etkaldığını sormuş, Hz. Âişe validemizin kendilerinesadece bir kürek kemiği kaldığını söylemesi üzerine“Ey Âişe! Desene bir kürek kemiği hariç hepsibizim oldu”buyurmuştur.

KURBANINI PAYLAŞ, KARDEŞİNLE YAKINLAŞ

Diyanet İşleri Başkanlığımız, Türkiye DiyanetVakfı ile birlikte çeyrek asırdır yurtiçi ve yurtdışındavekâlet yoluyla kurban kesim organizasyonudüzenlemektedir. Fedakâr ve cömert milletimizinemaneti olan kurbanlar, İslami usullere uygun şekildekesilerek ülkemizdeki ve dünyanın dört bir yanındakikardeşlerimize ulaştırılmaktadır. “Kurbanını Paylaş,Kardeşinle Yakınlaş” şiarıyla başlattığımız bu yılkivekâletle kurban organizasyonuna bağışlar Arefegünü akşamına kadar devam edecektir.

KURBAN MİLYONLARCA DUA OLARAK MİLLETEMİZE GERİ DÖNECEKTİR

Biz inanıyoruz ki, verdiğimiz bir hisse kurban,binlerce belki milyonlarca dua olarak aziz milletimizegeri dönmektedir. Yetimlere, gariplere, şehrin en ücraköşesindeki kimsesizlere, kamplardaki mültecileregönül sofraları kurmak için biz de bu hayır kervanınakatılalım. Bizden yardım bekleyen ümmeti yalnızbırakmamak için bu muhabbet yolculuğuna destekolalım.

Hutbemi Allah Resulü (s.a.s.)’in şu hadis-işerifiyle bitiriyorum. “Kim bir Müslüman’ın dünyasıkıntılarından bir sıkıntıyı giderirse, Allah daonun kıyamet günündeki sıkıntılarından birinigiderir. Kim darda kalan bir kimsenin işinikolaylaştırırsa, Allah da dünya ve ahirette onunişlerini kolaylaştırır”

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER