İKA’DAN DAVARCIOĞLU’NA PLAKET

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu, Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen bir toplantı ile basının karşısına geçerek kendilerini tanıttı.

 İKA’DAN DAVARCIOĞLU’NA PLAKET

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu’nun geçtiğimiz günlerde yapılan İcra Komitesi seçiminde Kurul başkanlığa seçilen Orkide İka ve beraberinde Kurul İcra Komitesi üyeleri, düzenledikleri bir toplantı ile basının karşısına çıktı. Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nun Kadın Girişimciler Kurulu’ndan sorumlu üyesi Ercan Albayrak’ın da katıldığı toplantıda konuşan Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Orkide İka, ilk olarak kendisini tanıttı ve sonrasında Kadın Girişimciler Kurulu’nun kuruluş amaçları hakkında bilgiler verdi. İka şunları kaydetti: “Bildiğiniz gibi, 2008 yılında TOBB çatısı altında ve bütün illerde eşzamanlı olarak, Ticaret ve Sanayi Odaları bünyesinde Kadın Girişimciler Kurulları oluşturuldu. İlk kurulduğu günden bu yana Bolu İl Kadın Girişimciler Kurulu’nda görev alıyorum. Son iki senedir Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yerine getirdim. Geçtiğimiz günlerde yapılan yeni dönem İcra Komitesi seçimlerinde ise Kurulumuzun önümüzdeki dönemde Başkanlığı görevini, Kurul üyelerimizin destek ve teveccühüyle üstlenmiş bulunuyorum. Bugün ülkemize ve İlimize baktığımızda çok önemli bir gerçeğin gözümüzün önünde durduğunu görüyoruz. Nüfusumuzun yarısını kadınlarımız oluşturuyor. Peki biz kadınlarımızın bu varlığından, oluşturdukları bu potansiyelden ekonomimiz içinde ne kadar yararlanabiliyoruz, ne ölçüde katma değere dönüştürebiliyoruz? Baktığımızda, toplam girişimcilerimizin yalnızca % 7’si kadın. Demek ki, iş dünyamızın içine kadınlarımızı yeterince çekemiyoruz. İlimizin kesitine baktığımızda, nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızdan 20-64 yaş arası olanların sayısı 86 bin iken, sadece 15 bin kadınımızın sigortalı olarak çalıştığını istatistiklerden görüyoruz. Yani bir diğer ifadeyle, beşte birden daha az bir oran. Demek ki kadınlarımızın bilgi, birikim ve becerilerinden istihdam piyasasında da etkin biçimde istifade edemiyoruz. Hala istediğimiz, arzu ettiğimiz noktada olmadığımızı görüyoruz. İşte Kadın Girişimciler Kurulumuz, bu tablodan hareketle, kadınlarımızı iş dünyasına, aktif işgücü piyasasına daha fazla kazandırmaya katkı sağlamak üzere faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar olan süreçte Kurul olarak birçok güzel ve önemli çalışmanın altına imza attık. Meslek edindirmeye yönelik eğitimler düzenledik. Kadınlarımıza ihtiyaç duydukları özgüveni ve cesareti kazandırabilmek adına, örnek model teşkil edebilecek başarılı kadın girişimcilerimizi kendileriyle buluşturduk. Daha birçok etkinliği, İlimizdeki paydaş kurum ve kuruluşlarımızla gerçekleştirdik.”

Kadın Girişimciler Kurulu’nun bir bakıma kadınlara fırsat tanındığı takdirde, ortak bir amaç doğrultusunda Bolu için ve kadınlar için neler yapılabileceğinin en güzel örneklerinden, model yapılarından birisi olduğundan söz eden İka, “Her birimiz, tamamen gönüllülük esasıyla, yeri geldiğinde kendi işlerimizi dahi geri planda tutarak bu sosyal sorumluluk için elimizi taşın altına koyduk. Çok da faydalı sonuçlar elde ettik” dedi. Kurulun 2015 yılı taslak çalışma planını oluşturduklarını ve Oda Yönetim Kuruluna sunacaklarını ifade eden İka, Kurul çalışmalarına verdiği destekten dolayı TSO Başkanı Türker Ateş’e ve Oda Yönetim Kurulu’na teşekkür etti. Kurul Üyelerinin de sırasıyla kendilerini, işlerini ve mesleklerini tanıttıkları toplantı sonunda 2008-2014 döneminde Kurulun Başkanlığını yapan Emine Davarcıoğlu’na da bir teşekkür plaketi takdim edildi.

Emine Davarcıoğlu, duygu ve düşüncelerini “Altı yıldan bu yana Kadın Girişimciler Kurulu başkanlığını yaptıktan sonra şunu hissettim; arkadaşlarım gerçekten çok iyi ve çok başarılılardı. Odamızla da çok uyumlu çalıştık. Onların desteği ile bugünlere geldik. Fakat hissettiğim ise ben arkadaşlarımı motive etmekte zorlanıyordum çünkü Belediye benim çok uzun zamanımı alıyordu. Onun için bu dönem yapamayacağımı söylemiştim. Bu bir bayrak yarışıydı ve devretmek istedim. Bana ihtiyacınız olduğu noktada her zaman arkanızdayım. Bu bir kadın dayanışmasıdır. Ben kadının olmadığı bir yerde diyorum ki tek kolla ringe çıkmış gibi hisseder toplum kendini. Bu nedenle her zaman kadın erkeğinin yanında olmalıdır. Kadın, her şeyden önce anadır. Toplumu yetiştiren, eğiten, büyüten dolayısıyla kadına verilen değer, emek, eğitim topluma verilen bir emektir. Bu duygu ve düşüncelerimle yeni seçilen arkadaşlarıma bu çıktıkları güzel yolda başarılar diliyorum” sözleriyle açıkladı. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2015, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124