İKİ ÇANAKKALE GAZİSİNE BİR ÇİFT AYAKKABI

Ali TUNÇKOL yazdı...

 İKİ  ÇANAKKALE  GAZİSİNE  BİR  ÇİFT  AYAKKABI

Altı yüzyıllık Koca Çınarı

Balkan’ı, Kafkas’ı, Kanal’ı, Şam’ı

Sarmış harbin ateşi her yanı

Giden çok cepheye, dönense pek azı

Kiminin de eksik kolu bacağı

…………………………………….

Analar der: Kurtulmalı Türk’ün yurdu

Bu gün için doğurmadık mı kızı oğlu

……………………………………

Yirminci yüzyılın ilk çeyreği Türk ulusu için çetin savaşların birbirini izlediği acılı, sıkıntılı yılların yaşandığı bir dönemdir.

Balkan Savaşı, Çanakkale Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı. Binlerce vatan evlâdı cepheden cepheye koşmuş, kimi şehit kimi gazi olmuş, canlarını vatan toprağına, kanlarını al bayrağa feda etmişler. Büyük savaş diğer milletler için dört yıl sürmüş ama Türk askeri on yıl boyunca savaştan savaşa, cepheden cepheye koşmuş, savaş, dokuz eylülde İzmir’de düşman denize dökülünceye kadar sürmüştür.

 

Çanakkale’de Türk ulusu dünyanın dört bir yanından toplaşıp gelen yedi düvele karşı savaştı.

 

Çanakkale önünde

Düşman donanmalar

Uzak ülkelerden

Devşirilmiş ordular

Saldırdı Gelibolu’ya hain namlular

 

Seddülbahir’de, Kirte’de,İntepe’de

Ateş oldu, ölüm saçtı

Top, tüfek, mitralyöz

Anlatmazdı bu savaşı hiçbir söz

 

Kararlıydı Mehmetçik,

Vatanı savunmaya

Düşmanla boğuşmaya

Akıyordu kan oluk gibi

Al kan oldu toprağın rengi

                           

Çanakkale Savaşı, Türk’ün kahramanlık abidesidir. Vatan uğruna, din uğruna, bayrak uğruna binlerce yiğit  kan akıttı, can verdi. Kimi şehit oldu kimi de kolunu ya da bacağını kaybedip ya da vücudunun muhtelif yerlerinden yaralanarak  gazi oldu. Bu çetin savaşın sonunda düşman donanması, Çanakkale önlerinden ayrılmak zorunda kaldı.

 

Bu çetin savaşla öğrendi dünya

Türk ölür de baş eğmez

Çanakkale Geçilmez!

 

Yurdun her köşesinden koşup gelen vatan evlâtları Çanakkale’de değişik cephelerde savaştı. Bu savaşa, Mudurnu’dan da pek çok genç katıldı. İçlerinden ikisi, iki gazi arasında savaştan sonra Mudurnu’ya dönünce büyük bir sevgi, dostluk ve arkadaşlık başladı.  Musalla Mahallesi’nden Gazi Abdullah ve Mudurnu Kavak Köyü’nden Gazi Hüseyin. Dostlukları, arkadaşlıkları ömürlerinin son demine kadar devam etti.Yaşadıkları sürece birbirlerini hiç unutmadılar. Sık sık görüştüler.

 

Çanakkale’de geçen çetin savaş günlerini, yaşadıkları o zor ve sıkıntılı günleri konuştular, anlattılar birbirlerine. Anılarını tazelediler. Şehit düşen arkadaşlarını, kendileri gibi gazi olan arkadaşlarını tekrar  hatırladılar, andılar. Üzülüp göz yaşı döktüler  silah arkadaşları için.

 

Abdullah, Çanakkale Savaşı’nda değişik cephelerde savaştı. Çok şiddetli geçen çarpışmalara katıldı. En son, birliğiyle İntepe’deydi. Abdullah ve arkadaşları bir köprünün yanında mevzilenmiş düşmanla şiddetli bir çatışmaya girişmişlerdi.
DEVAMI YARIN…

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2015, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128