İki Güzel İnsan, Ahmet Baysal ve Şerafettin Erbayram’a Vefa

Erhan Beykoz'un kaleminden...

İki Güzel İnsan, Ahmet Baysal ve Şerafettin Erbayram’a Vefa
Geçtiğimiz hafta belediye tarafından iki kitap anlatıldı. Adına “iz bırakanlar” dedikleri kitaplar kamuya sunuldu. Aslına bakacak olursam, “ölümsüzler” adı konulsa daha doğru olurdu.

Bu kitabı okuması gerekenlerin öncelikle sanayici, iş adamı ve işletmeler olmalıdır. Bir işletmenin yaşadıklarıyla birlikte, yaşanmışlıkları ve “gök kubbede bıraktıkları hoş seda” rehber olmalıdır.

Bir şehre adanmış iki hayat. Tanımlama mükemmel, içerik ve gerçeklerle dolu yaşadığımız tarih inanılmaz güzel. Bazı aksaklıklar olması doğaldır.

Özellikle isimler konusunda biraz taraf davranan Yazar Hüseyin Tunçay, Eski Belediye Başkanımız Necdet Gören’i sanki görmezden gelmiş.  150 sayfalık kitapta unutulmuş olduğunu düşünmek istiyorum. Aksi halde İzzet babamızın Bolu’ya yönelmesindeki önemi isimlerden olduğunu atlamaz’dı!

Bolu Belediyesinin yarınlara bıraktığı çok önemli sanatsal(kitap) eserleri var. Bunları hazırlarken elbette yardım ve destek aldığını biliriz. Bu kitaplarda da en büyük destek, kaynakları ve çalışmalarından başka bir şeyini bilmediğimiz, medyatik olmayan biri var ki, Yazar Sayın Tunçay ismini yazmamış. Bu isim Murat Peçenek’tir. Kendisine bir teşekkür edebilirdi!

Diğer kitapta “İlklerin Adamı” adı altında Şerafettin Erbayram adına yayınlandı. Kitabı okudukça bazı şeylerin yapılması da gündeme gelmeli diye düşünüyorum. Toprağı verimli, ürününe sahip çıkan ilk insan olan Şerafettin Erbayram için, hindinin akıl babası demeliyiz. Bolca Hindideki lezzeti kimsenin yakalayamaması buna örnektir!

Mesleği ve yurt dışında aldığı eğitim ile birçok olmaz’ı olur hale getiren, sofralarımızın öncelikli misafiri diyebiliriz. Özellikle Bolu Patetesi için yaptığı çalışmaları bizzat biliyorum. Marka haline getirilen kabak çekirdeğinin, keçi peyniri, keçi sütü için teknolojideki devrimlerini öğrenmemiz, kendimize rehber edinmemiz lazım. Özellikle ziraatı kendilerine meslek edinecek olanlar için önemli bir lider olduğunu unutmamaları lazım.

İki “ölümsüz” insan için Bolulular olar şimdiden bir şeyler yapmamız gerekir. Ahmet Baysal adı da yeni mahalle olan ve adı da yeni olan mahalleye verilebilir. Aynı şekilde Şerafettin Erbayram adı da yeni bir bulvar yada sokak adı olsa, güzel olmaz mı? Biliyorum ki, şimdi ve dünya durdukça yaşayacak olan bu büyük insanlarımız sıkılıyor, utanıyorlardır.

Bolu, insanı ve yarınları için yaptıklarına kitapların yetmeyeceği bu güzel insanlarımıza bir nebze olsu görevimizi yerine getirebiliriz, sanırım. Öncelikle sağlıklı ömürler dilediğim büyüklerimizin ellerinden öpüyor, beni bağışlamalarını istiyorum.

Cenabı Allah sizleri başımızdan eksik etmesin. Bir teşekkür de Bolu Belediyesinin böylesi bir eseri kazandırdığı için Başta Başkan yılmaz olmak üzere herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128