İktidar şiddet politikasından vazgeçmeli

Abant İzzet Baysal Üniversiteli Öğretim Elemanları Derneği başkanı Bahadır Aydın “Öğretim elemanları olarak halkın yanında yer aldığımızı ilan ediyor, iktidarı ise şiddet politikalarından vazgeçmesi için uyarıyoruz” dedi.

İktidar şiddet politikasından vazgeçmeli
 Abant İzzet Baysal Üniversiteli Öğretim Elemanları Derneği başkanı Bahadır Aydın Taksimde meydana gelen olaylarla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Aydın; “İktidar partisinin “kentsel dönüşüm” adı altında İstanbul’u sermayenin rant alanı haline getirmesinin son kurbanlarından biri, kentin merkezinde kalan son yeşil alanlardan biri olan Taksim Gezi Parkı’ydı. Yapılan plana göre park yıkılacak, yerine ise bir AVM yapılacaktı. Ancak “yanlış hesap Bağdat’tan döndü”, çünkü bir avuç insanın Gezi Parkı’ndaki ağaçları korumak için iş makinelerine karşı göğüslerini siper etmeleriyle başlayan direniş, önce bütün İstanbul’a sonra da bütün ülkeye yayılarak bir halk isyanına dönüştü.Halkın, onca polis şiddetine, gaza ve tazyikli suya rağmen direnişten vazgeçmemesi, söz konusu şiddete daha çok bilenerek karşılık vermesi ve sokakları terk etmemesi doğru bir şekilde analiz edilmelidir.” Dedi.

 

Hükümet önce kendine bakmalı

 

“Bu kararlılığın ardında iktidarın yıllardır izlemekte olduğu politikaların doğrudan sorumluluğu vardır.”diyen Aydın;” Halk, içinde biriktirdiği öfkeyi 31 Mayıs 2013’ten itibaren bir patlamaya dönüştürmüş, iktidara çok güçlü bir yanıt vermiştir. Sadece son birkaç hafta içerisinde yaşananlar dahi bu öfkenin nedenini anlamak için yeterlidir. İzlenen dış politika yüzünden Reyhanlı’da onca insanımızı kaybetmemiz, “alkol düzenlemesi” adı altında insanların gündelik hayatlarına doğrudan müdahale etme isteği, yasaları “iki ayyaş”ın yaptığına, bundan sonra ise dinin emirleri doğrultusunda yasalar yapılacağına dair açıklamalar ve İstanbul’daki üçüncü köprüye Alevilerin toplumsal hafızasında “katil” olarak yer etmiş Yavuz Sultan Selim’in adının verilmesi. Tüm bunlar, yaşananları, halkın kararlılığını ve öfkesini anlamak için yeterli. Sokaktaki insanlar iktidarın tanımlaması ile “marjinaller ve çapulcular” ya da iktidarın iddia ettiği gibi dış güçlerin hizmetinde olan, darbe çağrıcıları değil, sıradan insanlar, bu ülkenin yurttaşları; talepleri de demokratik, özgür bir ülkede yaşamak. Biz öğretim elemanları olarak halkın yanında yer aldığımızı ilan ediyor, iktidarı ise şiddet politikalarından vazgeçmesi ve ülkeyi daha büyük felaketlere sürüklememesi yönünde uyarıyoruz.” Biçiminde konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2013, 21:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128