İl Genel Meclis Üyelerinin Gerçeği

ERHAN BEYKOZ'UN KALEMİNDEN...

 İl Genel Meclis Üyelerinin Gerçeği

Malum yerel seçimlerde ili, ilçelerini, beldeleri yönetecek başkan ve meclis üyelerini seçeriz. Başkanların dışında kalan seçilmişlere yerel parlamenter denildiği de olmuştur. Hükümetin son çıkardığı bütün şehir yasası ile 31 ilde il genel meclisi üyeleri seçimi artık yapılmamaktadır.

Yakın zamanda da muhtarlıkların ortadan kalkacağı söylentileri dolaşmaktadır. Zira patronun işten çıkaracağı işçisine zam yapması gibi, muhtarlar bu seçim sonrası önemli ölçüde maaşa bağlanmışlardır. Doğrusu muhtarların ikamet ve diğerleri gibi yapacağı çok iş kalmamıştır. Muhtarlar köylerle ilgili sorunları seçilmiş il genel, belediye meclisi üyelerine yada başkanlara iletmekteler.

Sorunlar için devreye giren meclis üyeleri konuyu araştırarak gündeme getirip, sorunu çözmek için girişimlerde bulunurlar.

İllerde sorunların büyük bölümü belediyeler tarafından çözülür! İlçelerde ise yatırımlar dahil birçok konu il genel meclisi üyelerinin boynunun borcudur.

İl Genel Meclisi Genel Sekreteri, Başkanı ve üyeleri belli bir hiyerarşik düzende çalışırlar. Başkanları validir. İlçelerde yapılması gerekenler, ilçelerden seçilmiş il genel meclisi üyeleri tarafından rapor haline getirilir ve meclise sunulur. Bundan sonrası il genel meclisi üyelerinin yeteneği, bilgisi, becerisi ve ağırlığıyla doğru orantılıdır.

İl genel meclisleri Kasım aylarında ilin acil ihtiyaçlarından başlayarak yatırım programını hazırlarlar. Yatırımlar eksiklerin giderilmesi, yenilenmesi gibi konularla bütçelendirilir. Ortaya çıkan bütçeyle yıl içinde öngörüler sırasıyla yapılır. İhaleden doğan aksaklıklar olursa, aksaklıklar giderilince ayrılan kaynakla sorunun çözümü gerçekleşir.

İlçede yaşanan sorun ve hazırlanan rapor birbiriyle örtüşüp, takibi yapılıyorsa Kasım bütçesine alınır ve çözüme ulaşır.

Şu gerçeğin altını çizmeden geçmeyeceğim, il genel veya belediye meclisinde görev yapan üyelerin getirdikleri konularda öncelik iktidar üyelerinindir. İktidarda olan siyasi partinin üyelerinin yaptırımı, muhalefetin üyelerinden önceliklidir. Muhalefet üyeleri konuları getirir, tartışmaya açar, çok acil olanların dışında kalanlar son sıralara alınır. İktidarda olanlar ise öncelik haklarını kullanırlar!

Bunun dışında görev yapan il genel meclisi üyeleri alacakları oturum ücretleriyle, vali başta olmak üzere bürokratlarla olan samimi görüşmeleri, çalışanlara attıkları havadan öteye gitmezler.

Çok ilginç olan bir gerçek vardır, il genel meclisinde iki dönemdir bir mimar olmamasıdır. Bu seçim döneminde de mimar, mühendis, makine mühendisi, jeoloji mühendisi olmadığı ortadadır. Yani Cennet Bolu’nun şehircilikten, mimari yapısına, yer altı termal sularına kadar önemli turizm konularını yönetenler siyaseten seçilmiş parçacılar, toprakçılar, topograflar ve işçi emeklileri gerçekleştirmek üzere karara bağlarlar!

Şükürler olsun ki, il özel idaresinde konularında çok başarılı bürokratların olması, ilimizin ecüş-bücüş mimari olmasına engeldir. Üstelik bu deneyimli ve birikimli arkadaşların işi çok zordur. Hem gereğini yaparlar hemde yaptıklarını öncelcikle üyelere kabullendirmek için çaba harcarlar.

Sanırım il genel meclisinin yapısı ve işleyişi, meclis üyelerinin gerçekleri hakkında küçük de olsa sizleri bilgi sahibi yapmışımdır. Saygılarımla…     

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2014, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER