İlahiyat Fakültesi’nin temeli atıldı

İlahiyat Fakültesi’nin temeli dualarla atıldı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) ile Erpiliç A.Ş. adına hayırsever işadamı Ali Ericek arasında, eylül ayında imzalanan protokolle yapımına karar verilen...

İlahiyat Fakültesi’nin temeli atıldı

İlahiyat Fakültesi’nin temeli dualarla atıldı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) ile Erpiliç A.Ş. adına hayırsever işadamı Ali Ericek arasında, eylül ayında imzalanan protokolle yapımına karar verilen İlahiyat Fakültesi binasının temeli, düzenlenen törenle atıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ilk konuşmayı AİBÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cağfer Karadaş yaptı. Prof. Dr. Karadaş, İlahiyat Fakültesi binasının temeli atıldığı için mutlu bir gün yaşadığını belirterek, emeği geçen ve mali destek veren Erpiliç A.Ş. adına hayırsever işadamı Ali Ericek ve ailesine teşekkür etti. Konuşmasında, İlahiyat Fakültesi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Karadaş, “135 civarı öğrencimiz, 14 öğretim üyemiz, 1 öğretim görevlimiz ve 3 araştırma görevlimiz var. Amacımız 3 yıl sonra 50 öğretim üyemiz ve 1000 öğrencimiz olması. Aynı zamanda temelini atacağımız binanımızın arka tarafında bir cami yapmayı planlıyoruz. Üniversitemiz İzzet Baysal’ın eseri, İlahiyat Fakültemizde Ali Ericek’in eseri olacak.” diye konuştu. Dekan Prof. Dr. Karadaş’ın konuşmasının ardından, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in İlahiyat Fakültesi’nin temel atma töreni için gönderdiği mesaj okundu. Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan ile Ak Parti Bolu milletvekilleri Ali Ercoşkun ile Fehmi Küpçü de birer mesaj gönderdiler. Erpiliç A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ericek ise, AİBÜ ile beraber temeli atılan İlahiyat Fakültesi’nin üniversiteye, Bolu’ya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek, “Toplumların ilerlemesi huzur ve refahın tesis edilmesi sadece maddi büyüme ile kişi başı gelirle olmuyor. Manevi yönden de zenginleşmemiz gerekiyor. Biz kurum olarak bu düşünceye çok önem veriyoruz. Burada temelini attığımız İlahiyat Fakültesinin bu amaca önemli katkı yapacağını düşünüyoruz. Bu işbirliğinin hayırlara vesile olmasını diliyoruz.” diye konuştu.

 

 

“Kısa sürede temel atma aşamasına gelindi”

 

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun da, hayırsever işadamı Ali Ericek’in üniversite bünyesinde yüksek öğretime katkıda bulunarak önemli bir hizmeti ülkemize kazandıracağını ifade ederek, “AİBÜ ile Erpiliç A.Ş. adına hayırsever işadamı Ali Ericek arasında İlahiyat Fakültesi inşaatının yapımına ilişkin protokol yaklaşık 2 ay önce imzalanmıştı. 2 ay gibi kısa bir zamanda temel atma aşamasına gelindiğini görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bu hızlı adım fakültemizin kısa süre içinde yeni binasında eğitime devam etmesini sağlayacaktır.” dedi. Göreve geldiklerinden bu yana, daha kaliteli, huzurlu, ilkeli ve gelişmiş bir üniversite olma yönünde var gücüyle çalışarak üniversitenin yükselişine ivme kazandırdıklarını vurgulayan Prof. Dr. Coşkun, son yıllarda yaptıkları çalışmalardan örnekler vererek:“Bugün temelini atacağımız ‘Ali Ericek İlahiyat Fakültesi’ yaklaşık 5 bin 260 metrekare kapalı alan olarak inşa edilerek bilabedel üniversitemize armağan edilecektir. Fakültemiz, 18 derslik, 39 öğretim elemanı odası, amfi, bilgisayar ve dil laboratuarı, internet salonu, toplantı salonları, arşiv ve idari ofislerden oluşacaktır. Binanın elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz ve internet bağlantıları ile yol, otopark gibi altyapı çalışmaları üniversitemiz bütçesinden yapılacaktır. Bu çalışmalar da 1-2 ay içersinde başlayacaktır.”  Dedi.

      

 

Böyle bir fakülte gerekliydi

 

 Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da, Bolu’ya ilk geldiği 1980’li yıllardan bugüne kadar İlahiyat Fakültesi yapmanın hayalini kurduklarını ve bugün bunu gerçekleştiriyor olmanın hazzını yaşadıklarını ifade ederek, mütevazı bir insan olan Ali Ericek’in Abant İzzet Baysal Üniversitesi kurucusu İzzet Baysal’ın izinden gittiğini söyledi.

 

AİBÜ çağı yakalıyor

 

Bolu Valisi İbrahim Özçimen de, “Büyük sanayici ve mütevazı insan Ali Ericek ile üniversitemiz büyük bir esere imza atıyorlar.” diye konuştu. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde 1 ay önce başka bir binanın temelini attıklarını ve üniversitenin hızına yetişemediklerinin altını çizen Özçimen, çağı yakalamayı başaran en iyi üniversitelerden birinin AİBÜ olduğunu söyledi. Abant İzzet Baysal Üniversitesinden İbn-i Sina, Mimar Sinan, Akşemsettin gibi insanlar yetiştirmesini isteyen Özçimen, temeli atılan İlahiyat Fakültesi sayesinde İslam dinini dosdoğru öğretecek insanların yetiştirileceğine dikkati çekti. Bolu İl Müftüsü Mehmet Şahin’in okuduğu duadan sonra, Bolu protokolü butona basarak İlahiyat Fakültesi’nin temelini attı. Törenin ardından davetliler için AİBÜ Spor Kompleksi Yüzme Havuzu’nda bir kokteyl düzenlendi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128