İlçemiz Göynük ’Citta Slow’ a aday

Cittaslow, 1999 yılında İtalya'da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir. Kelime kökeni İtalyanca "Citta (Şehir)" ve İngilizce "Slow (Yavaş)" kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, "Sakin Şehir" anlamında kullanılmaktadır

İlçemiz Göynük ’Citta  Slow’ a aday

Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem’in Göynük’ü ziyareti ile başlayan Cittaslow adaylığı sürecinin 2. aşaması Belediye Başkanımız Kemal Kazan’ın Uluslararası Cittaslow 2. Başkanı Tunç Soyer Beyi Seferihisarda ziyaret etmesiyle devam etti.

Seferihisar Belediyesinin “yavaş felsefesini benimsemesi ve gerçekleştirdiği projeler Seferihisar’ı bu alanda örnek bir belediye haline getirmiş.  Seferihisar’da yapılan projelerle yerel yemekler keşfediliyor, yerli tohumlar korunuyor, organik tarım destekleniyor, üreticinin ürünlerini aracısız satabileceği üretici pazarları kuruluyor. Seferihisar’ın yerel özelliklerine sahip çıkması insanların bu konudaki farkındalığını artırmış.

“Sakin Şehirler anlamında Cittaslow hareketi, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda alt yapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan kentlerin gerçekçi bir alternatif olacağı hedefiyle yola çıkmıştır.

Cittaslow’a aday olan ilçemiz Göynük’ün kriterler dosyasının teslim edildiği ziyarette Başkanımız Kemal Kazan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer Cittaslow Türkiye Koordinatörü Bülent Köstem Göynük’e davet ederken  İlçemizin simgesi olan Zafer Kulesi ve Yöresel el dokumamız olan tokalı örtü hediye etti. HABER MERKEZİ


 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2015, 20:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128