İlimiz arıcılığı masaya yatırıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail TAŞ’ın açılış konuşmasıyla başlanan toplantıya, Orman Bölge Md.Yrd. Ahmet ÖZACAR, İŞKUR İl Md. İsmail YALÇIN, İŞKUR İl Md.Şb.Md. Muzaffer YERLİKAYA, İ.B.Halk Eğitim Mrk.Md. Mehmet BAYIR, İl Milli Eğitim Şb.Md. Bayram KUNDAKÇI, MARKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Tolga KAYA, İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Md. Abidin İŞLER, Arıcılar Birliği Bşk. İsmail ÜNALAN ve kurum çalışanları katıldı. Sırayla söz alan katılımcılarımız Bolu’nun arıcılık geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundular.

 İlimiz arıcılığı masaya yatırıldı

Bolu İli Arı Yet. Birlik Başkanı İsmail Ünalan Bolu’nun arıcılıkta nerede olduğunu ve arıcılık ile ilgili sorunları hakkında bilgilendirme yaparak ardından ilgili kurum ve kuruluşlardan destek olunmasını talep etti. İlimizde öncelikle uygulamalı bir eğitim merkezinin oluşturulmasını ve uygulamalı eğitimlerin verilmesini öneren İsmail Ünalan ardından katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ile kırsal ekonominin canlanmasının sağlanacağını dile getirdi.

Birliğin talebi üzerine eğitim konusunda desteklerini esirgemeyeceğini dile getiren İŞKUR İL MD. Sayın İsmail Yazgın’ın ardından İ.B. HEM MD. Mehmet Bayır’dan uygulamalı eğitimlere destek verilebileceğini söyledi. İl Milli Eğitim Şb.Md. Bayram KUNDAKÇI’nın önerisi ile eğitimlerin ilkokul seviyelerine indirerek öğrencilerin bal ve ürünleri ile tanışmasının gelecek için önemli olduğunu söylediler.

İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Md. Abidin İŞLER ve MARKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Tolga KAYA ihtiyaç halinde konu ile ilgili hazırlanacak projelere desteklerini verebileceklerini ve böylelikle ilimizin katma değer üreteceğini söylediler. MARKA’nın Doğrudan Faaliyet Desteği bu bağlamda kullanılabilecektir denildi. İhtiyaç halinde KOSGEB ile balın ve ürünlerin ihracatının önünün açılabileceği gündeme getirildi.

Orman Bölge Md.Yrd. Ahmet ÖZACAR tarafından ilimizde geçen yıllarda toplamda 60 hektarlık bal ormanının kurulduğunu dile getirdi. Özellikle orman köylüleri başta olmak üzere; arı otuna, kovan yenilemesine ve üretici profilinin gençleşmesi yönündeki çalışmalara desteklerini esirgemeyeceğini dile getirdiler.

Toplantının sonunda İl Müdürümüz değerlendirmelerde bulunarak bir komisyonun oluşturulmasına karar verirdi. Öncelikle eğitim merkezinin oluşturulması ve takiben görünürlük çalışmalarına önem verilmesine vurgular yaptı. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2015, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128