İlk ders zili çaldı...

Bolu’da minik öğrenciler ders başı yaptı. Okul öncesi, anasını ve birinci sınıf öğrencileri için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen “oryantasyon eğitimi” başladı. İlk kez okulla tanışan minik öğrencilerin heyecanlı oldukları görülürken bazı anne ve babalar sınıfların giriş kapısında bekleyerek onları izlediler.

 İlk ders zili çaldı...

Haber: Kasım ŞAHİN

Oryantasyon eğitimi ile okul öncesi, anasınıfı ve birinci sınıf öğrencilerinin okula alışmaları hedefleniyor. Çocukların heyecanını yatıştırmaya çalışan veliler sınıflara sokulmasa da kapı önünde bekleyerek alışma sürecinde çocuklarına yardımcı oldular. Minikler ise kapı önünde bekleyen anne ve babalarının ders sonunda yine ellerini bırakmadı. İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu oryantasyon eğitimiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Bugün tam olarak eğitime başlamış değiliz de alışma turları yapıyoruz. Bugün çocuklar geldiler, anaokulu ve birinci sınıflarda öğretmenleriyle tanıştılar. Okullarını gezdiler ve evlerine geri döndüler. Bu hafta boyunca çocukların okullarına alışmak için günlük 2 saatlik programları olacak. Çocukları evden ayrılmaya alıştırmak için yapılıyor. Önümüzdeki hafta Pazartesi günü asıl eğitim öğretim dönemi başlayacak. Başlamadan önce 5 gün okula ısınsın, öğretmenlerini tanısın, arkadaşlarıyla oynasın diye böyle bir uygulama gerçekleştiriyoruz. Geçen yıllarda da bu çalışmaları gerçekleştirmiştik. Oryantasyon çalışması yapılıyordu. Sadece anaokulu ve birinci sınıflara değil beşinci sınıflara da aynı oryantasyon uygulanıyor. Okullar açıldığında, çocuklarınız sıkıntı çekmesin, okula alışma süresinde derslerinde geri kalmasın diye böyle bir uygulama gerçekleştiriliyor.”

Anasınıflarında Büyük Reform

“Bu seneki asıl değişiklik anaokullarında ikili öğretime geçtik” diyen Çavuşoğlu, “Yani kapasiteyi ikiye katlamış olduk. Velilerin gelip de hiçbir anaokulumuzda yer yok diye geri döndürülmüyor. Bu güne kadar da olmadı. Anaokulu müdürlerimize de sorduğum da geri dönen öğrencinin olmadığını belirttiler. Ancak tabi çalışan ailelerin çocukları mağdur olacakmış gibi gözüktü. Onunla ilgili de anaokullarında kulüp yönetmeliği yayınlandı. Yeri olan anaokullarımızda kulüp kuruldu. Bu da şu şekilde oluyor. Öğrenci sabah eğitim alacağı derse katılıyor. Öğleden sonra da kulüpteki eğitime devam ediyor. Dolayısıyla akşam olduğunda öğrencinin velisi gelip onu okuldan alabiliyor” dedi.

15 Eylül’de Temeller Atılacak

15 Eylül’de 50. Yıl İlkokulundaki salonda sabah saatlerinde “İlk Öğretim Haftası Açılış Programı” kutlayacaklarını belirten Çavuşoğlu son olarak, “Bunun akabinde de okulun yanına yapılan ve projesi Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’na ait olan İzzet Baysal Vakfı tarafından da yapımı gerçekleştirilen anaokulu ve ilk okulun temel atma töreni gerçekleşecek” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER