banner120

İlk günkü gibi!

Bolu'nun Mudurnu ilçesinde faaliyet gösteren esnaflar 1307 yılında başladığı rivayet edilen ''cuma duası'' geleneğini asırlardır devam ettiriyor. Orta Çarşı'da iş yerleri bulunan esnaflar cuma günleri selanın...

İlk günkü gibi!

Bolu'nun Mudurnu ilçesinde faaliyet gösteren esnaflar 1307 yılında başladığı rivayet edilen ''cuma duası'' geleneğini asırlardır devam ettiriyor. 

Orta Çarşı'da iş yerleri bulunan esnaflar cuma günleri selanın ardından Yıldırım Beyazıt Camisi önünde toplanarak imam eşliğinde dua ediyor. Duanın ardından vatandaşlara ekmek, lokum, ayran, saray helvası ve pide ikram ediliyor. Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, ilçede Ahilik geleneğinin devam ettirildiğini belirterek, geleneğin 1307 yılında Mudurnu'nun Osmanlı topraklarına katılmasıyla başladığını söyledi. ''Bu gelenek 705 yıldır devam ediyor'' diyen İnegöl, ''Esnaf ve vatandaşlarımız işlerinin sağlık, sıhhat, hayırlı olması, afet ve felaketlerden korunmak için bir araya gelerek dua ediyor. Bir yakını ölen ya da bir işi rast giden ya da atalarını yâd etmek isteyenler tarafından dua ile birlikte hayır ekmeği dağıtır'' diye konuştu. İnegöl, Demirciler Çarsısı'ndaki demirci ve bakırcıların ayakta çalışmaları nedeniyle ayakta, Ankara Caddesi'ndeki tuhafiyecilerin ise oturarak dua ettiğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124