İlk yavrular üretildi

Abant Alabalık Üretim İstasyonu’nda ilk yavrular üretildi. Tesis için Abant ve Uşak Banaz Baltalı Göleti’nden anaç yakalandı.

 İlk yavrular üretildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün 2014 yılında faaliyete geçirdiği Abant Alabalık Üretim İstasyonu’nda ilk yavrular üretildi. İstasyonun üretim yapabilmesi için gereken anaç alabalıklar ise Abant Gölü ve Uşak Banaz Balatlı Göleti’nden temin ediliyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Bolu-Abant Dereceören mevkiinde 2014 yılında faaliyete geçirdiği Abant Alası Alabalık Üretim Tesisi’nde yapılan ilk Abant alası sağımı sonucu yumurtalar başarılı bir şekilde açıldı ve yavrular üretildi.

 

TESİSİN YILLIK 1 MİLYON YAVRU ÜRETME KAPASİTESİ VAR

En son teknolojiyle inşa edilen tesis yılda 2 milyon 400 bin yumurta ve 1 milyon adet yavru üretme kapasitesine sahip bulunuyor. Kapalı devre sistem ile çalışan tesis çok az miktarda su kaynağına ihtiyaç duyuyor ve çok az miktarda deşarj suyu çıkartıyor. En ince ayrıntıların düşünüldüğü tesis, mevcut filtrasyon sistemi ile de tamamen tabiat dostu olarak çalışıyor.

 

UŞAK BANAZ BALTALI GÖLETİ’NDEN ANAÇ ALABALIK TEMİN EDİLİYOR

Anaç ihtiyaçlarını genellikle Abant Gölünden karşılayan tesis için, bu göldeki alabalık popülasyonunun azalması üzerine, Uşak Banaz Baltalı Göletinde çalışma başlatıldı. Halen yürütülen çalışmalarla Baltalı Göleti’nden anaç Abant alası temin ediliyor.

 

BALTALI GÖLETİ’NİN STATÜSÜNÜN DEĞİŞTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Baltalı Göleti’nde ki çalışmalar Banaz Belediyesi Başkanlığı ile Olta Balıkçılığı Federasyonu’nun işbirliğiyle yürütülüyor. Yaklaşık 4 yıl önce Abant Alasının bırakıldığı ve şimdi bunların anaç balık durumuna geldiği Baltalı Göleti’nin ileriki zamanlarda statüsünün değiştirilerek Abant alası anaçlarının tabii olarak yaşadığı bir gölet yapılması hedefleniyor.

 

YAVRU ALABALIKLAR GÖLET VE AKARSULARA SALINIYOR

Ayrıca DKMP Genel Müdürlüğü, Baltalı Göleti gibi diğer göletlerde de araştırmalarını sürdürerek Abant alasının tabi olarak yaşayabileceği göl ve göletleri tespit ediyor. Tespiti yapılan bu yerlere ise üretilen yavru alabalıklar bırakılıyor.

 

ENDEMİK BİR TÜR OLAN ABANT ALABALIĞI KORUNACAK

Bolu’da ki üretim tesisinde kapalı devre sisteminin tam anlamıyla faaliyete geçirildiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Bu proje ile endemik bir tür olan Abant alabalığının korunması, üretilmesi, popülasyonun artırılması, Abant alabalığının yaşayabileceği göl ve akarsuların tespit edilerek balıklandırılması ve ülkemizdeki olta balıkçılığının geliştirilmesi hedefleniyor” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2015, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128