İmam Nikahına Tepki…

Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şubesi’nden imam nikahına büyük tepki. Dernek üyeleri İzzet Baysal Caddesi üzerinde bir stant açarak imza kampanyası düzenledi. Dernek Başkanı Sündüs Çalıkoğlu, toplanan imzaları yeni kurulacak olan hükümet yetkililerine ve TBMM’ye göndereceklerini açıkladı.

İmam Nikahına  Tepki…

HABER: KASIM ŞAHİN

Konu hakkında bir açıklama yapan Cumhuriyet kadınları Bolu Şube Başkanı Sündüs Çalıkoğlu, “Bolu Cumhuriyet Kadınları Derneği şubesi olarak AYM'nin aldığı "Resmi nikah olmaksızın dini nikah yapılmasını suç olmaktan çıkartan düzenlenmesini" şiddetle kınıyoruz, kabul edilebilir bulmuyoruz.  Bu karar, ülke şartları, bu ülkenin kadınlarının yaşadıkları ve yaşayacakları acıları, hak ihlallerini göz önünde tutmadan alınmış ideolojik bir karardır. 21. yüzyılın Türkiye'sinde nüfusun yarısını yok farz eden, haklarını gasp eden,  eşitlik ilkesine aykırı bir düzenlemedir. İdeolojiktir. Şerri düzen özlemidir. Yürüklülükteki Anayasaya , Eşitlik ilkesine aykırıdır. Yürürlülükteki Medeni Kanun hükümlerine, Kadının İnsan Haklarına ve Çocuk haklarına aykırıdır” dedi.

Çalıkoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü; Mustafa Kemal Atatürk’ün çabalarıyla hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti Medeni Kanunu, Türk kadınlarına resmi nikahı uygun görmüştür. 17 Şubat 1926’da kabul edilen Medeni Kanun ile sosyal alanda tam bir eşitlik anlayışı gerçekleştirilmiştir. Bu kanunla birlikte; ailede kadın erkek eşitliği sağlanmış, yapılacak evliliklerde resmi nikâh yapma zorunluluğu, tek eşle evlilik yapılması esası, kadınlara toplum yaşayışı içerisinde istedikleri mesleğe girebilme hakkı, mahkemelerde tanıklık yapma ve miras ile boşanma konularında kadın ve erkek eşit hale getirilmişken 89 yıl sonra Anayasa Mahkemesi bu kanun maddelerini açıkça tanımamıştır. 

 AYM nin  aldığı Bu kararla, artık ceza caydırıcılığı olmayacağından, sözde dindar! Erkekler çok sayıda kadınla “Muta nikâhı”; belli bir ücret karşılığında anlaşarak 8-10 yaşındaki kız çocuklarla imam nikâhı yapabilecektir. Kadını hayatın dışına itmek, çocuk yaşta evlendirmek üzere çıkarmış oldukları ‘4+4+4’ sisteminin önündeki en büyük engeli de kaldırmış oldular. Artık bir adamın, ilkokul çağındaki kız çocuğuna tecavüzü “yasal”laştı ve çocuk gelinlerin önünde duran

Tüm engeller kalktı.

Cumhuriyet Rejimi düşmanlığı, kadın düşmanlığı ve Suudileşme özlemi içeren bu düzenleme ile ülkemizde kadın ve çocuklar başta miras, velayet, nafaka, tazminat konularında olmak üzere ağır insan hakkı ihlallerine ve ağır mağduriyetlere uğrayacaklardır.

Eşitsizlik ve cinsiyet ayrımcılığı büsbütün artacaktır. Çocuk gelinler artacaktır. Çok eşliliğe neden olacaktır. Türk aile yapısını bozacaktır. Kadınları köleleştirecektir. Biz CKD olarak bunlara izin vermeyeceğiz.  Kadınları aşağılayan, yok sayan ve düşman ilan eden AKP iktidarına, Siyasi iktidarın ve onun Anayasa Mahkemesi’nin aldığı bu karara, Siyasi iktidarın Osmanlı hayallerinin içinde var olan muta nikâhına, 13 yıl boyunca din sömürüsü yapanlara, laikliği yok etmek isteyenlere, kadınları ikinci sınıf yurttaş haline getirenlere,

Kadınlara “doğurun, anne olun, evinizde oturun” diye buyuranlara, Kadın cinayetlerini duygusuzca izleyen, kadınları işyerlerinde ayrımcılık ve tacizle baş başa bırakan iktidara ve mahkeme kararlarına, Kadınları gericiliğin kurallarına mahkûm edenlere,

TESLİM OLMAYACAĞIZ!

Ayrıca bugün itibarıyla 3 gün sürecek olan Bolu CKD şubesi olarak bir imza kampanyası başlatıyoruz. Yeni oluşan Parlamentoya gönderilecek olan bu imzaların talebi TCK'nın AYM tarafından iptal edilen 230. maddesinin ceza alt sınırının 2 yıldan az olmamak üzere yeniden düzenlenmesi ve Medeni Kanundaki evlilik yaşının da 18 yaşa çıkartılmasıdır. AYM'nin yaptığı düzenlemeye hem hukuki, hem de siyasi platformda tüm demokratik haklarımızı kullanarak karşı çıkacağız. Bu mücadeleye insan haklarına duyarlı tüm erkekleri ve kadınları başta hukukçularımız, barolarımız olmak üzere tüm Demokratik Kitle Örgütlerini de davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2015, 19:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
t.m. akkaya
t.m. akkaya - 5 yıl Önce

işiniz gücünüz islam düşmanlığı.. metres hayatı yaşamaya evet; ama islamın emrettiği nikaha hayır.. elinize geçen her fırsatta islam düşmanlığı yapanlar; sizi tanıyoruz.. amacınız kadın hakları falan değil..amacınız türk halkının islamdan uzaklaştırmak..

SIRADAKİ HABER

banner128