İmralı Süreci’nin Muhataplarını Benimsemiyoruz

Hükümetin Kürt sorunu bağlamında yaptığı İmralı görüşmeleri kamuoyunda bazı kesimler tarafından desteklendi, bazı kesimler ise uygulanan politikanın hatalarla dolu olduğunu ve Türkiye’yi bölünmeye...

İmralı Süreci’nin Muhataplarını Benimsemiyoruz

Hükümetin Kürt sorunu bağlamında yaptığı İmralı görüşmeleri kamuoyunda bazı kesimler tarafından desteklendi, bazı kesimler ise uygulanan politikanın hatalarla dolu olduğunu ve Türkiye’yi bölünmeye götürecek bir projenin adımlarının atıldığını söyledi. MHP bu sürece karşı olarak mitingler düzenlemeye başladı. Ana muhalefet partisi CHP’den iktidar partisine ağır eleştiriler geldi. Bolu Olay gazetesi olarak İmralı sürecini Saadet Partisi İl Başkan Vekili Osman Özkaya’ya sorduk.

 

 

Haber; Duygu Kaya

 

Saadet Partisi Bolu İl Başkan Vekili Osman Özkaya çözüm süreciyle başlayan politik değişimi değerlendirdi.”Terörizmin bitmesi ile ilgili Saadet Partisi olarak bir basın açıklaması yaptık.” Diyen Özkaya; “Yapılan tüm etkinliklere destek vereceğimizi belirttik. Her zaman doğru şekilde müzakere taraftarıyız. Ama kiminle? Ana muhalefet partisi yanlış mecrada yanlış politikalar yapıyor İmralı Sürecine dair. Hükümetin yok sayılan biriyle görüşme yapması zaten bir hata. Nasıl muhatap alınabilir Abdullah Öcalan. Hüseyin Yayman ‘’Türkiye’nin Kürt Sorunu Hafızası’’ kitabında belirttiği üzere 50.000’in üzerinde şehit verdik. Sadece 2012 yılında 1558 tane şehit verdik. Biz analar ağlamasın diyoruz, yeter artık diyoruz.” Dedi.” Hükümetin muhatap olduğu kişileri bir daha değerlendirmesi lazım.” Diyen Özkaya; “ Akil adamlara gelince onlarda tıpkı Vahdettin’in akil adamlar komisyonundaki kişiler gibi. Türkiye akil adamlarla 7 bölgeye ayrıldı. 7 bölgeyle kastedilen 7 eyalet midir? Türkiye başkanlık sistemine doğru gidiyor. Türkiye Ortadoğu’da ki rolünü daha fazla belirleyici hale getiriyor. MHP’nin İmralı sürecine karşın başlattığı mitingler MHP’nin kendi tasarrufudur. Fakat bu mitingler insanları karşı karşıya getirmektedir. Böyle yapacaklarına basın yoluyla insanları aydınlatsınlar. İmralı sürecine karşı yapılan etkinliklerin şekilleri önemlidir. Öldürmekten isyandan bahsetmemeli bu karşı protestolar. Biz bu ülkede gayrimüslimlerle beraber yıllardır beraber yaşıyoruz. Osmanlı’dan beri yaklaşık 1000 yıldır 3 kıtaya hizmet etmiş bir saltanatın torunlarıyız. İnsanları karşı karşıya getirmemeliyiz kışkırtmamalıyız.” Şeklinde konuştu.

 

“Suriye dâhil tüm İslam ülkelerinde akan kanın durmasını istiyoruz”

 

Saadet Partisi İl Başkan Vekili Osman Özkaya sözlerini şu şekilde tamamladı;”Türkiye lider ülke konumundadır. Biz en son 2-3 Mart 2013 tarihleri arasında ‘’YENİ BİR DÜNYA ve Erbakan’’ isimli bir sempozyum düzenledik. 56 İslam ülkesinden 72 temsilci iştirak etti toplantılara. Bu insanların söylemiş olduğu tek şey vardı. Bizler Türkiye’nin ayağa kalkıp İslam ülkelerine liderlik yapmasını istiyoruz. İran dâhil olmak üzere İslam ülkelerine karşı dışardan gelen tehditlere karşı Türkiye’yi önleyici lider olarak görüyoruz. Saadet Partisi Yüksek İstişare Komisyonu Başkanı Oğuzhan Asıltürk’ün katılım gösterdiği sempozyumda, İran’dan katılımcılar kendisine ‘’Biz İran olarak İslam ülkelerine lider olamayız. Ama siz Türkiye olarak liderlik vasfıyla bizlere destek olursunuz dediler. Biz Saadet Partisi olarak Suriye dâhil tüm İslam ülkelerinde akan kanın durmasını istiyoruz. Hükümet bu konuda yürüttüğü dış politikasını gözden geçirmelidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER