İmza kampanyası başlatıldı

Geçtiğimiz hafta Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nin taşınmasına tepki gösteren sivil toplum kuruluşları ve sendikalar internet ortamından imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyası başlatıldı

HABER: FARUK ÇİDEM

Change.org kaynaklı, Eğitim Sen Başkanı Erkan Korkmaz imzalı “Okuluma Dokunma” protesto gösterisinde yapılan açıklama içerikli, imza kampanyasını Hukukçu Ömer Yasa başlattı.

İmza kampanyası metni şöyle;

11 Mayıs 2016 günü Bolu’daki sivil toplum örgütleri, muhalefet partilerinin temsilcileri, öğrenciler, eski mezunlar ve emekli öğretmenlerin yoğun katılımıyla ZÜBEYDE HANIM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ önündeki etkinlikte “Bolu Emek ve Demokrasi Güçleri” adına Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz tarafından okunan basın açıklaması içeriğini esas  alarak diyoruz ki:

Sağlık ve Eğitim alanında Bolu’ya yaptığı katkılarla sonsuza kadar hatırlanacak İzzet BAYSAL için her 11 Mayıs’ta Bolu’da Şükran Günleri yapılır. 2016 yılının “İzzet BAYSAL Şükran Günü”nde yalnızca bu hizmetlerden söz etmek isterdik. Fakat maalesef eğitimdeki ve eğitim kurumlarındaki gizli ve açık emellerden söz etmek zorunda kaldığımız için çok üzgünüz.

Öncelikle, son bir kaç aydır Bolu’nun ve eğitim camiasının gündemini meşgul eden olayı özetlemek isteriz.

Bolu’nun sevgili babası Rahmetli İzzet BAYSAL’ın ilk mimarlık yapıtlarından olan ZÜBEYDE HANIM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, 1942 yılından beri Bolu’da sayısız meslek elemanı yetiştirmiş ve yatırımlarını buna göre yapmış köklü bir okulumuzdur. Atölyelerle birlikte toplam 32 dersliğe sahiptir. Çocuklarımızın etkinliklerini ve tiyatro çalışmalarını da sergileyebildiği geniş bir salonu vardır. 680’i örgün olmak üzere yaklaşık 800 öğrenciye hizmet veren, çeşitli bölümleriyle de ara iş gücü yetiştiren bir kurumdur. Merkez ilçe dışından gelen öğrenciler için Kız Öğrenci Yurdu da bulunmaktadır. Bu olanaklara rağmen Bolu’nun tek Kız Meslek Lisesi olarak, dar gelirli, mütedeyyin ve bir an önce çocuklarının zanaat sahibi olmasını isteyen velilerin isteklerini karşılayamamaktadır. Her yıl birçok gencimizin istekleri geri çevrilmektedir. 

İhtiyacı karşılamak için harekete geçen yetkililer ikinci bir Kız Meslek Lisesi için kentin diğer tarafında Mudurnu yolunu uygun görmüşler ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de bu binayı ikinci bir okul olarak hizmete hazır duruma getirmiştir. Ancak ne olduysa ikinci okulun açılmasından vazgeçilerek 74 yıllık köklü okulun yerinden boşaltılıp yeni yapılan çok daha küçük binaya taşınmasına karar verilmiştir.

Başta Milli Eğitim Bakanı olmak üzere,

Bolu Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğüne soruyoruz:

Yıllardır, atölyelerine ve yeni açılan bölümlerine yapılan milyarlarca liralık yatırımın sokağa atılmasının günahını kim üstlenecektir?

800 kişilik kapasite yetmezken ortalama 500-550 öğrenci alabilecek yeni okul binasına nasıl sığacaktır? Okula sığmayan öğrenciler nereye yönlendirilecektir?

Daha çok Köroğlu ve Sağlık Mahallesi gibi yakın bölgeden öğrenci aldığı düşünülürse, dar gelirli ailelerin veli ve öğrencilerine ulaşım giderinin getireceği külfet neden hesaba katılmıyor?

Meslek Liseleri, ATÖLYE demektir. TOBB tarafından yapılan ve Meslek Lisesi olarak planlanmış okulda neden tek bir atölye bile düşünülmemiştir? 74 yıllık okulda milyarca liralık sabit yatırımlar dururken atölyesiz okulda nasıl nitelikli bir meslek eğitimi planlanmaktadır?

Profili gereği sosyal ve kültürel etkinliklere daha çok gereksinim duyan bu öğrencilerimizin, eski binada tiyatro ve diğer etkinlikler için yararlandıkları salon yeni binada olmadığından bu eksiklik nasıl giderilecektir?

Milyarlarca liralık yatırımlar ve eğitim yatırımlarını kullanılmaz durumda bırakmak bu milletin alın teri olan kamu kaynaklarını çöpe atmak değil midir?

Sayın ilgililer,

Israr ve inatla taşınılması durumunda, dar kapasiteli yeni binada, şimdiki öğrenciler sığmayacağı için önümüzdeki dönemde şube sayısının azaltılması ve bazı bölümlerin kapatılması gibi ciddiyetsiz öneriler ile karşı karşıyayız. ZÜBEYDE HANIM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDE okumak isteyen öğrencilerimizi nereye yönlendireceğiz?

Yılların birikimi olan kaynakların israfını, Atölyesiz Meslek Eğitimini ve niteliksizleştirmeyi tam bir sorumsuzluk ve art niyet olarak değerlendiriyoruz. Bu anlayış yıllardır eğitimde yaptığı her değişiklikle eğitimi ileriye değil geriye götürmektedir. Bolu kimliğinin bir parçası olan okulumuza sahip çıkıyor ve ZÜBEYDE HANIM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNİN enkaz olmasına izin vermeyeceğimizi bildiriyoruz.

Akla mantığa sığmayan bu ısrardan vazgeçilmesini istiyoruz.

Gençlerimizin ve velilerimizin isteklerini tam karşılamak üzere, ZÜBEYDE HANIM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNİN taşınması kararından vazgeçilmesini ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin yaptırdığı yeni okulumuzun Bolu’muza 2.Kız Meslek Lisesi olarak kazandırılmasını diliyoruz.

İnanmak istemiyoruz ama;

Burada yapılmak istenen şeyin 60- 70 kişilik Hafızlık Eğitimi olduğunu duyuyoruz.

Henüz yarı kapasiteyle çalıştığı için çeşitli promosyonlar dağıtılarak talep yaratılmak istenilen Altındağ Kız İmam Hatip Lisesinin ya da merkezdeki diğer İmam Hatip Ortaokullarının kullanımına verilebileceğini duyuyoruz.

Ülkemizin kaynaklarının benzer iş bilmezliklerle çöpe atılmasına karşıyız.

Gençlerimizin eğitim isteklerinin akla-bilime ve çağımıza uygun olarak karşılanması konusunda kararlıyız.

Çağdaş bilim ve eğitime uymayan hatalı planlardan geri dönülmesini istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128