“İnsan hayatı mı daha değerli yoksa ağaç mı?”

AK Parti İl Başkanı Ömer Sayın, son günlerde çeşitli polemikler ile gündemi meşgul eden Abant-Mudurnu yolundaki 15. Kilometrelik yol yapım çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Sayın, bu yolun çok dik ve dar rampaları olduğu için birçok kaza yaşandığını belirterek, o yolu kullanan birçok kişinin yolun ıslahı ve yapımı için yıllardır kendilerine talepte bulunulduğunu söyledi. Sayın, “Ölüm yolu” diye tabir edilen bu yolda, 2005 yılından bugüne kadar 33 kaza yaşandığını, 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 21 kişinin de yaralandığının altını çizerek, “Bizim için İnsan hayatı her şeyden önemli. Şimdi meydanlarda, gazete köşelerinde bağıranlara soruyorum; İnsan hayatı mı daha değerli yoksa ağaç mı?” şeklinde konuştu.

“İnsan hayatı mı daha  değerli yoksa ağaç mı?”
 AK Parti İl Başkanı Ömer Sayın, Abant-Mudurnu arasına bulunan 15. Kilometrelik alanda yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. AK Parti olarak iktidara geldikleri günden itibaren ormanların daha güçlenmesi ve daha verimli hale gelmesi için uluslararası düzeyde çok daha kaliteli orman emvali yetiştirilebilmesi için çok önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.  Sayın, ormanların en büyük düşmanı orman yangınları olduğunu ifade ederek “Akdeniz havzasında yani Portekiz’den tutun Türkiye’ye kadar bütün bu havzada orman yangınları ile en başarılı mücadele eden, son on yılda orman yangınlarını çok ciddi oranda azaltan ülke Türkiye’dir. Avrupa ülkeleri bile orman yangınları ile mücadele edebilme tekniklerinde kendilerine Türkiye’den örnek alarak Avrupa ülkelerine taşıyan bir yapımız var” dedi. Abant-Mudurnu arasında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren İl Başkanı Ömer Sayın, “Abant- Mudurnu arasında yapılan yol ıslah çalışmaları nedeniyle bazı ağaçların kesilmesi gibi bazı durumlar var. Bunları sanki bir katliammış gibi, ormanlar yok ediliyormuş gibi insanların kafasını karıştırarak, olayları manipüle ederek, polemik yaratmak isteyenler bazı insanlar, bazı mihraklar var. Bunu gerçekten çok üzücü buluyorum ve onları hiçte samimi bulmuyorum. Aslında onlarda bunun böyle olmadığını biliyorlar ama sırf siyaset yapmak, sırf ortalığı karıştırmak için bu yollara başvuruyorlar. Sandıkta umduğunu bulamayan ve AK Parti’yi yenemeyenlerin, insanları sokaklara dökerek, kaos ortamı meydana getirmek suretiyle sandıkta yapamadıklarını sokakta yapma düşüncesinde var.  Ana Muhalefet Partisi başta olmak üzere bu yollara sapanlar gerçekten bu milletin gözünde ne kadar kötü bir duruma düştüklerinin farkına varamamış olmalarını esefle ve üzüntüyle seyrediyorum.”

“BU YOLUN YAPIMI İÇİN BİRÇOK VATANDAŞ BİZDEN TALEPTE BULUNDU”

Sayın ; “Biz orda Abant-Mudurnu arasındaki yaklaşık 15 kilometrelik yolun ıslahını yapıyoruz. Peki, bu yol nasıl bir yol? Bu yol gerçekten ulaşıma elverişli olmayan, çok dik ve dar rampaları, keskin virajları olan bir yol. Kaldı ki; bu yolu kullanan birçok vatandaşımız bu yolun yapımı için bizlerden talepte bulunuyorlar. Keza yerel basında sıkça yer aldı, bu yolun “ölüm yolu” olduğunu, bunun biran evvel yapılması, ıslah edilmesi noktasında çok ciddi taleplerle karşılaştık ve vatandaşlarımızın bu taleplerine karşı o yolun yapımını görev bildik.” Şeklinde konuştu.

 

“İNSAN HAYATI MI DAHA DEĞERLİ YOKSA AĞAÇ MI?”

 

Ak Parti Bolu il başkanı Ömer Sayın; “O yolda neler olmuş şöyle bir bakmak lazım. Benim ulaşabildiğim istatistiklere göre 2005 yılından bugüne kadar orada 33 kaza olmuş. Bu kazalarda 3 vatandaşımız canından olmuş, 21 vatandaşımız yaralanmış ve 120 bin TL maddi hasar meydana gelmiş. Şimdi bunu meydanlarda, bunu gazete köşelerinde bağıranlara soruyorum; İnsan hayatı mı daha değerli yoksa ağaç mı?” diye konuştu.

 

“ŞİMDİ BİZ İNSANLAR ÖLSÜN DİYE Mİ BAKACAĞIZ?

AK Parti İl Başkanı Ömer Sayın, açıklamasını şu şekilde sonlandırdı;“ Şimdi biz insanlar ölsün diye mi bakacağız, yoksa ağaçlar büyüsün diye mi bakacağız? Kaldı ki, biz orada 10-20 tane ağaç kesiyorsak başka yerlere yüzlerce-binlerce ağaç dikiyoruz.  Nitekim biz 10 buçuk yıllık iktidarımız döneminde 2 Milyar 710 Milyon fidan ve ağaç dikmişiz bu ülkede. Orman varlıklarımız 10 yılda %8 daha fazla büyümüş. Soruyorum size, burada katliam yapan, burada insana saygı gösteren, hizmet eden kim? Sırf siyaset yapmak için insanların kafalarını karıştırmaya çalışan, sokaklara dökmeye çalışan kim?  Bunu vatandaşlarımızın iyi bilmesi lazım.Şu son olaylarda görülmüştür ki; bu aziz millet feraseti ile öngörüsü ile kendisine hizmet edenle kendisine kötülük edenleri çok net bir şekilde ayırt etmiştir. Ve inşallah önümüzdeki ilk seçimlerde de bugün insanları sokaklara dökenlere, birkaç ağaç kesildi diye ormanlarda katliam yapılıyor diyenlere en güzel cevabı inşallah bu millet yine sandıkta verecektir.”

 

Haberin İçinden

 

Abant Tabiat Parkı ile Mudurnu yolunu birbirine bağlayan yolda genişletme çalışmaları devam ediyor. 2 yıl önce yapılan yaklaşık 13.5 kilometrelik yolda dik rampa ve keskin virajların ulaşımda sorun yaratması üzerine iş makineleriyle yol genişletilerek rampalar düzeltiliyor. Abant Tabiat Parkı sınırları dışında kalan yolda yapılan çalışma kapsamında yol iki şeritli yol haline getiriliyor. Bolu Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Abant Tabiat Parkı sınırları içerisinde herhangi bir ağaç kesimi olmadığını, yol yapım çalışmaları kapsamında yapılan kesim hakkında ise bilgi veremeyeceklerini açıklamışlardı.

 


Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2013, 20:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ugur S
Ugur S - 8 yıl Önce

sayin bakan bu yolun kacinci mudurnu-bolu yolu oldugunu neden aciklamiyor?
daha önce yapilan yollarin hatali oldugunu ve bunun icin yine yol yapimi yapilmaya kalktigini neden sakliyo?
3 ölü diyor, bunlar nasil ölmüs?ehliyet varmiymis yada icki varmiymis?
2milyar700milyon küsür agac diktik diyor,buna kendi inaniyormu?
bu rakam yilda 270 milyon agac,ayda 22,5milyon agac,günde 750bin agac eder.
hergün 750bin agacmi diktiler,kac isci bu agac dikim isinde kac vardiya calisti?kimi kandirmaya calisiyorlar?dogru rakamlari söylesinler.

MUDURNU14
MUDURNU14 - 8 yıl Önce

(BOLU-MUDURNU)AYRIMI -ABANT GÖLÜ YOLU 1. PROJESİNİN KEYFİYETLE DEĞİŞTİRİLEREK TEKRARDAN ZENGİN TOPRAK SAHİPLERİ TARAFINDAN 2. PROJE YAPTIRILDIĞINI VE BU 2.PROJENİN MUDURNU ÇEPNİ KÖYÜ VE ALPAĞUT KÖYÜ YOL GÜZERGAHINDA ARAZİSİNDEN YOL GEÇECEK KÖY HALKINI MAĞDUR BIRAKTIĞINI, BU DURUMA YETKİLİ MAKAMLARA İTİRAZ EDEN KÖY HALKININ BASİT GEREKÇE İLE SIVIŞTIRILARAK İLGİSİZ KALINDIĞINI KÖY HALKININ ÇARESİZ BIRAKILDIĞINI BİLİYORMUYDUNUZ ? ARAZİSİNDEN YOL GEÇECEK KÖY HALKINA SORABİLİRSİNİZ. ZENGİN DAĞLAR AŞMIŞ GARİBAN DÜZ YOLDA ŞAŞMIŞ.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124