“İnsan hayatını hiçe sayan yapılardan kurtulacağız “

AK Parti İl Başkanı Ömer Sayın 12 Kasım 1999 depreminin 13.yıldönümünde “Afet Riski altındaki Alanların dönüştürülmesi” kanununu meclisten geçirdiklerini söyledi. Sayın; “Kentsel...

“İnsan hayatını hiçe  sayan yapılardan kurtulacağız “

AK Parti İl Başkanı Ömer Sayın 12 Kasım 1999 depreminin 13.yıldönümünde “Afet Riski altındaki Alanların dönüştürülmesi” kanununu meclisten geçirdiklerini söyledi. Sayın; “Kentsel dönüşüm projesine bütün vatandaşlarımızın destek vereceğinden eminiz. İnsan hayatını hiçe sayan bu güvensiz yapılardan kurtulmak için devlet ve millet el ele vererek en güzel şekilde bu dönüşümü hep birlikte gerçekleştirelim” şeklinde konuştu.

 

AK Parti İl Başkanı Ömer Sayın, 1999 depreminin 13. Yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. “Allah bizlere millet olarak o acıları tekrar yaşatmasın” diyen Sayın, Kentsel Dönüşümün önemine de vurgu yaptı. Ak Parti İl Başkanı Sayın Bolu’daki hasarlı binaların ‘Hasar Tespit Çalışmaları’nın çok kısa süre içinde başlayacağını belirterek, Bolu’da 2000-3000 civarındaki binanın yıkılacağını söyledi. Kentsel Dönüşüm projesi için Türkiye'de bugüne kadar başlatılmış en büyük imar hareketidir” diyen AK Parti İl Başkanı Ömer Sayın Bolu halkının tekrar bu acıları yaşamaması için projeyi sahiplenmelerini istedi. AK Parti İl Başkanı Ömer Sayın, 12 Kasım depreminin 13. Yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada önemli tespitlerde bulundu. Depremde hayatını kaybedenleri dualarla anan Sayın, “Büyük acılar yaşadığımız 1999 depreminin 13. yıl dönümündeyiz. 12 Kasım 1999 yılında merkez üssü eski ilçemiz Kaynaşlı olan ve 7,2 şiddeti ile büyük bir yıkımla yol açan Düzce depreminin 13. Yıl dönümüne gelmiş bulunmaktayız. Bundan 13 yıl önce meydana gelen ve 30 saniyede 485 kişinin yaşamını yitirdiği, yaklaşık olarak 5 bin vatandaşımızın da yaralandığı felaketin 13. Yıl dönümünü üzüntü ve acı ile anıyoruz. “ dedi.

 

“Deprem öldürmez, bina öldürür”

Sayın; “Deprem, doğal afetlerin en büyüğü ve en korkunç olanıdır.  ‘Deprem öldürmez, bina öldürür’ gerçeğini bizler ülke ve millet olarak yaşanan onca acı tecrübelerle akıllarımıza kazıdık. Çürük ve denetimsiz binalar da olası bir depremde en büyük risktir. Bilindiği gibi deprem Japonya’da gündelik hayatın bir parçası gibidir. İnsanlar hemen hemen her gün onlarca depremlerle sarsılıyor ama binalar yıkılmıyor, hatta panik bile yaşanmıyor. Ülke olarak yaşadığımız bu acı tecrübeler sonrası AK Parti Hükümeti olarak harekete geçtik ve ‘Deprem öldürmez, bina öldürür’ tezi doğrultusunda 31 Mayıs 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanan “Afet Riski altındaki Alanların dönüştürülmesi” kanunu meclisten geçirdik. AK Parti hükümeti tarafından çıkartılan bu kanun ile sadece Bolu’da 2000-3000 civarı bina yıkılacak. Bu konuyla ilgili olarak da ilimizdeki hasarlı binaların tespitine yönelik çalışmalar çok kısa bir süre içinde başlayacaktır. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonrada en geç bir yıl içerisinde ilk kepçe vurularak Kentsel dönüşüm projesi Bolu’muzda da gerçekleştirilecek.” Şeklinde konuştu.

 

 

“Kentsel dönüşüm en büyük imar hareketidir”

Ak parti Bolu İl başkanı Ömer Sayın sözlerini şu şekilde noktaladı;”Yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, binlerce vatandaşımızın da evsiz kalmasına neden olan bu büyük felaketin ardından AK Parti iktidarı olarak gerçekleştirdiğimiz Kentsel dönüşüm projesine bütün vatandaşlarımızın destek vereceğinden eminiz. İnsan hayatını hiçe sayan bu güvensiz yapılardan kurtulmak için devlet ve millet el ele vererek en güzel şekilde bu dönüşümü hep birlikte gerçekleştirelim. Çünkü bu proje Türkiye'de bugüne kadar başlatılmış en büyük imar hareketidir. Bu vesileyle 13 yıl önce hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allah bizlere millet olarak o acıları tekrar yaşatmasın.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128