İnsanca muamele görmek hakkımızdır

Türk Büro-Sen Bolu şube başkan yardımcısı Feridun Isnık Adalet çalışanları olarak özlük, mali ve sosyal haklarının her geçen gün kayba uğradığına dikkat çekerek; “Hâkim ve savcılar...

İnsanca muamele görmek hakkımızdır

Türk Büro-Sen Bolu şube başkan yardımcısı Feridun Isnık Adalet çalışanları olarak özlük, mali ve sosyal haklarının her geçen gün kayba uğradığına dikkat çekerek; “Hâkim ve savcılar gibi fiziksel ve psikolojik yönden çok yıpranmaktayız. Adalet çalışanlarına ayrım yapılmaksızın fiili hizmet zammı verilmelidir” dedi.

 

 

Türk Büro-Sen Bolu şubesi üyeleri Kardelen meydanında yaptıkları basın açıklamasında fiili hizmet zammı istediklerini söylediler. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Türk Büro-Sen Bolu şube başkan yardımcısı Feridun Isnık ;”Ülkemiz gündeminde en çok tartışılan konuların başında "adalet ve adaletin kararları" gelmektedir. Her geçen gün artan suçlarla birlikte, yeni kurulan adliye binalarına sürekli istihdam edilen memurlara rağmen; adalet hizmetleri bir türlü sağlıklı bir yapıya kavuşamamıştır. Adalet çalışanları, ağır iş yükü altında ezilirken, yetmezmiş gibi kazanılmış haklan tek tek ellerinden alınmaktadır. Önce banka promosyonunda yaşanan haksızlıklar daha sonra servis ücreti (bilet) ödeneklerinin kaldırılması şimdi ise fazla mesai ücretlerinin kaldırılması... En zor şartlar altında çalışan kamu personeli adalet çalışanlarıdır.  Buna rağmen;  maalesef ki, en çok hakkı yenen horgörülen kesim de bu kesimdir.” Dedi.

 

 

En büyük adaletsizlikler adliye çalışanlarına uygulanmaktadır

 

“Adalet çalışanları, her şeyden önce insanca muamele görmek, emeklerinin karşılığını almak ve hak ettikleri itibarlarının iadesini istemektedirler” diyen Isnak; “En büyük haksızlık ve adaletsizlikler adliye çalışanlarına uygulanmaktadır.   En keyfi işlemler ve

uygulamalarla adliye çalışanları yok sayılmaktadır. Bolu'da yapımı sürekli geciken yeni adliye binasının bir an önce yapılmasını bekleyen, fiziki mekân darlığı nedeniyle çalışma şartları daha da güçleşen,   yetersiz hizmet binası içine sıkışıp kalan, Ülke genelin de ise devasa adliye binaları içinde kaybolup giden, ezilen, itilen kakılan, Hâkim-Savcı sınıfının hegomanyası içinde silindir gibi ezilen adliye çalışanlarıdır. Adliye çalışanı adalet dağıtma hizmetini sunarken,  kendisi için de adalet talep etmektedir. Emeğinin karşılığını ve onuru kırılmadan hizmet vermek, kendileri için ayrımcılık değil, herkes gibi eşit olmak istemektedirler.” Şeklinde konuştu.

 

Fiili hizmet zammımızı istiyoruz

 

Türk Büro-Sen Bolu şube başkan yardımcısı Feridun Isnık sözlerini şu şekilde tamamladı;

Bu yıl başında milletvekili ve gazetecilere yasadaki adı ile, "Fiili Hizmet Süreci Zammı" TBMM'den geçmiş, Cumhurbaşkanı'da onaylamıştır.Bu düzenleme ile milletvekîlileri, maden işçileri gibi yıpranma haklarından sınırsız yararlanma hakkına sahip olmuşlardır.Bilindiği gibi, yıpranma hakkı kullanan asker, polis ve gazetecilerin yıpranma paylarında belli sınırlamalar mevcuttur.Söz konusu gelişmeler üzerine Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan "Hakim ve Savcılar"da yıpranma payı talebi ile harekete geçmişlerdir.Geçtiğimiz günlerde, Adalet Bakanı ile de görüşen bir grup Hakim-Savcı, aynı taleplerini eski Adalet Bakanı, şimdiki Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e de iletmişlerdir.Adalet Bakanlığımın önümüzdeki günlerde 4. yargı paketi'ni TBMM'ye göndereceği kamuoyuna yansımıştır. Türk Büro-Sen olarak, 4. yargı paketi içerisine adliye çalışanlarının bazı ekonomik ve sosyal haklarının alınması için yeni bir çalışma başlatmış bulunmaktayız. Adalet çalışanlarını bir bütün olarak gören sendikamız, yıpranma payını tüm çalışanların hakettiğini, bu güne kadar adalette yapılan sınıf ayrımcılığı nedeniyle, Adalet çalışanlarının mağdur edildiğini ve çalışma barışının sağlanabilmesi için başta yıpranma payı olmak üzere; çalışanların ellerinden alınan fazla mesailerle, yıllardır talep ettiğimiz mübaşirler dâhil Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan personelin Genel idari Hizmetler sınıfına geçirilmesi için Türkiye genelinde bir imza kampanyası başlatılmıştır. Sayın Adalet Bakanı'na hitaben yazılan dilekçeler, bugün tüm illerimizde yapılan kitlesel basın açıklamalarının ardından Sayın Bakan'a gönderilmektedir. Adalet çalışanlarının fiili hizmet zammından faydalandırılması, zorunlu olarak çalıştırılmasına rağmen el konulan fazla mesai ücretlerinin, kesilen servis ödeneklerinin biran önce ödenmesini talep etmekteyiz. Türk Büro-Sen olarak, taleplerimiz yerine getirilene kadar işyerlerimizde her türlü meşru eylem ve etkinliklerimizi devam ettireceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128