İpekyolu Şairleri herkesi büyüledi

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) kuruluşunun 20. Yılı etkinlikleri kapsamında ilimize gelen İpekyolu Şairleri, kendi dillerinde şiirler okuyarak unutulmayacak bir gece yaşattı.

İpekyolu Şairleri herkesi büyüledi
 TÜRKSOY, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği’nin organizasyonunda, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Bolu Belediyesi’nin katkılarıyla İpekyolu Şairleri Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde şiir gecesi düzenledi. Geceye, Bolu Vali Yardımcısı Ömer Eru, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, Türk Ocakları Bolu Şube Başkanı Hüseyin İka ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmalarıyla başlayan programda, Türk dünyasının değişik ülkelerinden gelen şairler sahneye çıkarak kendi dillerinde şiirlerini seslendirdiler. Sahne performanslarıyla seyircilerden büyük alkış alan şairlere Vali Yardımcısı Ömer Eru ve Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu tarafından çiçek ve Bolu’ya özgü çeşitli hediyeler takdim edildi.

“TÜRKSOY ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne teşekkürler”

Programın sonunda kapanış konuşması yapan Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, “Türk kültürünün sevgi, hoşgörü ve akılcılık ilkelerine dayandığının bilinci içinde bu kültürün uluslararası düzeyde benimsenmesini, özgürlüğe ve insan haklarına hizmet etmek gibi güzel amaçları bulunan bu etkinliğin ilimizde gerçekleşmesini sağlayan TÜRKSOY’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca kültür ve medeniyetimizin geniş mirasını dikkate alarak iş birliğine dayalı bir dostluk ve yardımlaşma ortamı içerisinde olmalıyız. Ekonomik ve teknik alanlar başta olmak üzere iş birliğini geliştirmek bilgi ve görgü ekseninde teknolojilerden yararlanmalıyız. Tarihi ve kültürel mirasın korunması konularını kendisine amaç edinen ve çalışmaları içerisinde bulunmaktan gurur duyduğumuz Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne ayrıca şükranlarımı sunuyorum”  dedi.

“Amacımız Türk dünyasına güzel bir gelecek hazırlamak”

Konuşmasında Türk dünyası olarak birlikte hareket etmenin ve fikir alışverişinde bulunmanın önemine de değinen Başkan Yardımcısı Davarcıoğlu, “Küreselleşmenin önem kazandığı, ülkeleri birbirinden ayıran sert sınırların ortadan kalktığı bu yüzyılda kader birlikteliği olan ülkeler ekonomik, sosyal, sanatsal programları belirli bir plan ve program dâhilinde birlikte hayata geçirerek ayakta kalabilmektedirler. Bizler Türk’üz. Aynı milletin kardeş devletleri olarak az önce değindiğim programlarımızı birlikte hayata geçirerek birliktelik temellerimizi geçmişte de attık. Amacımız Türk dünyası devletlerini daha güzel bir geleceğe hazırlamak. Biz bu amacı gerçekleştirme yolunda ne kadar samimi olursak, amaca ulaşmak için ne kadar çok çalışırsak o derecede başarılı oluruz. Önümüzde bu amaca ulaşmak için çok güzel etkinlikler var. Kardeşlik bağlarımızın daha da güçlenmesi için ortak bir şeylerde yapmaya mecburuz” dedi.

“Köroğlu Festivali ile kardeşliğimiz pekişecek”

Davarcıoğlu, Bolu Belediye Başkanlığı ve Bolu halkı olarak bizlerde üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarının altını çizerek, “Çin sınırından balkanlara, Kırım’dan, Afrika’ya kadar uzanan bu coğrafyada ortak değerimiz olan Köroğlu’nu ön plana çıkarmayı hedefledik. Bolu Belediyesi olarak bu yıl ilk defa 24-27 Ekim 2013 tarihleri arasında yapmayı planladığımız Köroğlu Festivali ile kardeşliklerimizin pekiştirilmesi ve ortak değerlerimizin daha fazla tanıtılması amacına bir parça daha yaklaşabileceğimizi düşünüyoruz. Festivalimizde sizleri de aramızda görmekten mutlu olacağız. Bizim gönül elçilerimiz ve kardeşlerimiz olarak ülkelerinizde bu etkinliğimizi en ücra köşeye kadar duyurunuz. Bolu’dan başlayacak olan Köroğlu olgusunun tüm Türk dünyasında çığ gibi büyümesini ve her yıl bir başka Türk ülkesinde yapılmasını sağlamak hepimizin elindedir. Programa katılan şairlerimize bizlerle birlikte oldukları ve bu güzellikleri bizlere yaşattıkları için sonsuz teşekkürlerimi sunarım” şeklinde konuştu.

    

 Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124