İptal kararı Bolu’yu ayağa kaldırdı##hb_manset.gif

Hükümetin Van depremi nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenecek resmi geçit törenlerini iptal etmesi tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da büyük...

İptal kararı Bolu’yu ayağa kaldırdı##hb_manset.gif

Hükümetin Van depremi nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenecek resmi geçit törenlerini iptal etmesi tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da büyük bir yankı buldu. Türk Eğitim Sen, Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu şubesi ile Eğitim-İş sendikası temsilcileri Cumhuriyet Bayramları törenlerinin bir eğlence olarak görülmemesi gerektiğini söyleyerek hükümetin Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal etmesini kınadılar.

 

 

Van depremi nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlama törenleri çerçevesinde tören geçişi, resepsiyon gibi kutlama faaliyetlerinin yapılmamasına ilişkin Başbakanlık genelgesi resmi gazetede yayınlandı. Genelgede 23 Ekim 2011’de Van ili ve çevresinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinin sadece çelenk koyma ve tebrikleri kabul törenleri şeklinde icra edilmesinin; tören geçişi, resepsiyon gibi diğer kutlama faaliyetlerinin yapılmamasının uygun görüldüğü kaydedildi. Karar tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da geniş bir yankı buldu. Konu hakkında bir basın açıklaması yayınlayan Eğitim-İş Bolu şube başkanı Güllü Yaman ile Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu şubesi başkanı Canan Doğan Van depreminin bahane edilerek, Cumhuriyet bayramı törenlerinin iptal edildiğini söyleyerek; “ Ulusal bayramların manevi değerlerini özümseyememiş ve bunu bir eğlence sananlar, bilmelidirler ki; bu bayramlar eğlence değil, birlik, bütünlük ve dayanışmanın en yoğun yaşandığı günlerdir. Bir haftadır Van depremi olduğundan beri yas ilan etmeyenlerin, bir günde 34 şehit verirken kılını kıpırdatmayanların, 19 Mayıs törenlerini eziyet olarak görüp kaldırmak isteyenlerin, Mustafa Kemal’in en büyük eserim dediği “kimsesizlerin kimsesi” Cumhuriyetimizi hedef alarak, Cumhuriyet bayramı törenlerini iptal etmeleri manidardır. “ dediler.

 

Şehitlerin kemiklerini sızlattılar

Van depreminde kaybedilen insanlar için herkesin yasta olduğunu vurgulayan Yaman ve Doğan; “ Bu acı olaydan sonra ulusumuz birlik ve bütünlük içinde Vanlı kardeşlerimiz için seferber olmuştur. Ancak depremi bahane ederek vergilerle maddi rant elde eden AKP iktidarı, bugünde manevi değerlerimizi elimizden almaya teşebbüs ederek siyasi rant elde etmeye çalışmaktadır. Van ilimizde yaşamlarını kaybeden yurttaşlarımız adına da bir dakikalık saygı duruşu yapılarak törenlerin başlatılması bu günü daha anlamlı bir hale getirebilecekken, halkımızın yardımlarını bile sağlıklı bir biçimde organize edemeyerek enkaz altında kalan siyasal iktidar, aldığı bu yanlış iptal kararıyla Cumhuriyet için şehit düşmüş toprak altında yatan binlerce vatan evladının da bugünlerde anıldığını unutarak kemiklerini sızlatmıştır.” Dediler.

 

İnsanlar hükümetin kararına şüpheyle bakıyor

 

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayınlayan Türk Eğitim-Sen Bolu şube başkanı Hüsnü Yaman ise Cumhuriyet bayramı kutlamalarının devam etmesi gerektiğini kaydederek;” İnsanlarımız resmi geçit törenlerinin iptaline şüpheyle yaklaşmaktadır. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının bir eğlence programı olmadığını, Cumhuriyetin ilanı ile ilgili bir kutlama olduğunu düşünen birçok vatandaşımız bulunmaktadır. Siyasi iktidarın bugüne kadar ortaya koyduğu gayri milli yaklaşımlardan dolayı Cumhuriyet kutlamalarının iptaline şüpheyle yaklaşan insanlarımız vardır. Dolayısıyla Cumhuriyetimizin hangi koşullarda, nasıl ilan edildiği milletimize anlatılmalı, bu anlamda kutlamalar devam etmeli, hükümet bu konuda hassas olduğunu bu millete izah etmelidir. Cumhuriyet bayramına, Cumhuriyet kavramına yönelik bir iptalin söz konusu olmadığı bu ülkeyi yönetenler tarafından anlatılmalıdır.” Dedi.

 

Bu yanlışlıktan dönülmelidir

 

Başbakanlık genelgesinin birçok ilde yanlış anlaşıldığına da işaret eden Yaman sözlerini “Cumhuriyet Bayramı, Cumhuriyetin ilanının yanında, bu ülkenin bize mahiyetini de hatırlatan, şehitlerimizi, gazilerimizi de anmamıza, hayırla yad etmemize vesile olan bir bayramdır. Dolayısıyla ne milli bayramlarımız, ne de dini bayramlarımız bir eğlence günü olarak değerlendirilemez. Tam tersine bu bayram, hem terör olaylarında şehit olan evlatlarımızı, hem de Van depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak adına, milli birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak şeklinde kutlanabilirdi. Cumhuriyet bayramını bir eğlence bayramı gibi görmek son derece yanlıştır. Bu yanlışlık bir an önce düzeltilmelidir.”” Şeklinde tamamladı.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128