İptal kararı Bolu’yu ikiye böldü

Milli bayramlar öncesinde yaşanan terör olayları ve saldırılar kutlamaların iptaline neden olurken, halkın bir kısmı bu kısıtlamaları doğru bulduğunu, bir kısmı ise alınan kararların hükümetin laikliği törpülemesi anlamına geldiğini söyledi.

İptal kararı Bolu’yu ikiye böldü
 
Haber; Duygu Kaya
 
Daha önceki yıllarda da PKK’nın terör saldırılarından dolayı askerlerinin hayatlarını kaybetmesi üzerine Cumhuriyet Bayram’ı resepsiyonları iptal edilmişti. Bu yılda Reyhanlı’da ki patlamadan dolayı 19 Mayıs kutlamalarının konser bölümleri iptal oldu. Reyhanlı’da yaşanan bombalı saldırılar nedeniyle 12 ilde verilmesi planlanan konserler iptal edildi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Reyhanlı'daki saldırıların ardından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında gerçekleştirilecek konserlerin iptal edildiğini açıklamıştı. Kılıç  "19 Mayıs kutlamalarının coşkulu bir şekilde kutlanması için akşam halk konserleri vardı. Türkiye'nin değişik illerinde değişik sanatçılar sahne alacaktı. Halka açık etkinliklerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gençlere armağan ettiği bu bayramı coşkulu şekilde kutlayacaktık. Bu hazırlıklarımız tamamlanmış durumdaydı ama Reyhanlı'da yaşanan elim bir hadise var. 50 vatandaşımızı ebediyete uğurladık. Oradaki vatandaşlarımızın aziz hatıralarına saygı içinden geçilen sürecin hassasiyetine ve yine İstanbul'da hafta sonunda oynanan spor müsabakası sonrasında hayatını kaybeden genç kardeşimizin de hatırasına saygı adına halk konserlerini iptal ettik. Bayram kutlamaları sabahın erken saatlerinde başlayacak ama işin konser boyutu iptal oldu." Şeklinde konuşmuştu. Bazı kesimler kutlamalarının iptaline tepki gösterirken bazıları da toplumsal duyarlılık adına kutlamaların iptalini uygun buldu. Bolu Olay gazetesi olarak vatandaşlarımıza kutlamaların iptali konusunda ne düşündüklerini sorduk.

 

 

‘’Bu Kısıtlama Laikliği Törpülemek İçin Değil’’

 

Mehmet Doğramacı\Emekli İmam

                  Reyhanlı vakası kamuoyunun vicdanını derinden etkileyen bir olaydır. Bu tür olaylarda bayrakların bile yarıya indirilmesini olumlu görüyorum. Tabiî ki bayram bayramdır. Onlar bizim çimentomuz, mozaiğimizdir. Onlar olmazsa tarihimizi iyi kavrayamayız. Fakat şölen konser tarzı şeylerin yapılmaması bayramın yok olması anlamına gelmez. Bu tarz nedenlerden ötürü kutlamaların olmamasını hükümetin laikliği törpülemesi gibi düşünenler oluyor. Aslında böyle bir durum yok. Bu rejim olmasaydı bu hükümet başta olamayacaktı. Bu hükümet bunu çok iyi biliyor.

                         ‘’Bazı Şeyler Birbirine Karıştırılmamalıdır’’

 

Tahsin Doğanöz\Emekli Okul Müdürü

 

Olayları birbirine karıştırmamak lazım. Çünkü bu iki olay birbirinden farklı şeyler. Bir olayın olmuş olması kutsal bir günün kutlanmasına engel teşkil etmemelidir. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımızın kutlanması gerekir. Çünkü olaylar farklı mecralarda gelişiyor. Bu şekil bir yas niteliğinde kısıtlama yapılmamalıdır. Alınan kararlar yerinde kararlar değildir. İnsanların milli duyguları frenlenmemelidir. Bazı kesimleri bazı düşünce sahiplerini rahatsız etmiş olursunuz bayramları kısıtlarsanız. Dini bayramlar gibi milli bayramlarda kısıtlanmamalıdır.

                      ‘’Milli Bayramlarımızın Kutlanması Engellenmemeli’’

 

Melis Güner\Öğrenci

 

Sonuçta bu bir milli bayramdır. Kısıtlama olmamalıdır. Eğlence yapmıyoruz milli bayramımızı kutluyoruz. Konserlerin iptali söz konusu olabilir evet, olmalıdır da. Fakat resmi törenler iptal olmamalıdır. Bazı partiler ya da kısaca hükümet milli bayramımızı kutlamamızı engellememelidir.

 

‘’Eskiden Milli Bayramlar daha Coşkulu Geçerdi’’

 

Hasan Döner\Emekli İşçi

         

Reyhanlı’da olan olayları Tayyip Erdoğan’a sormak lazım. O düzeltecek olanları. Bizim yapacak bir şeyimiz yok. Fakat bayram kutlanmalıdır. Başbakan Erdoğan milli bayramları kısıtlamaya başladı. Bir kıyaslama yapacak olursak eskiden bayramlar çok daha güzeldi. İnsanlar daha coşkuluydu. Bayramları kutlamaya özenilirdi. Fakat şimdi o eski bayram kutlamalar kalmadı.

 

“Komşu Yastayken Biz Kutlama mı yapacağız?’’

 

 

Nihal Tekin\Mehmet Emin Dusak\Öğrenci

          

Bayram kutlamaları kesinlikle iptal edilmelidir. Ortada toplumsal bir rahatsızlık var. Ulusal yas ilan edilmesi lazım. Bolu’da ve diğer illerde yapılan Şenlikler orda ölen insanların yakınlarını ve genel olarak bütün insanları rahatsız ediyor. İnsanlar üzülürken hal böyleyken eğlenilmemelidir. Örf ve adetlerimiz vardır bizim. Komşu yastayken biz eğlenecek miyiz? Üniversitede şenlikler yapıldı örneğin saygı duruşu yapıldı hemen ardından konserler oldu. Bu bana göre saçma. En onurlu şey kutlamanın iptal edilmesiydi. O konserlere bir sürü para verildi. Keşke o para patlamada zarar gören insanlara yardım amaçlı gönderilseydi. Fakat insan hayatı bizim ülkemizde sudan ucuz. Avrupa’da olsaydı bu olay ulusal yas ilan edilirdi. Bakın Amerika 11 Eylül saldırılarının yasını hala tutuyor. Acınacak haldeyiz. Vatandaşlar canlarını kaybediyor biz eğleniyoruz. Böyle bir şey olamaz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2013, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER