“Irak’ın toprak bütünlüğünü savunuyoruz”

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunu değerlendirdi. Ercoşkun, Türkiye olarak Irak’ın her zaman toprak bütünlüğünü savunduklarını söyledi.

“Irak’ın toprak bütünlüğünü savunuyoruz”

Özel Haber: Semih Baykal

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından 25 Eylül tarafından gerçekleştirilen ve yüzde 92,5 oyla kabul edilen bağımsızlık referandumunu ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, şunları söyledi; “Bu bölgedeki gelişmeler sadece bu referandumla sınırlı değil. Arap baharı başladıktan sonra bölgede yaşanan tüm olaylar birbirleriyle bağlantılıdır. Burada Suriye kilit rol oynayan yer. Şu anda Suriye rejiminin yaptığı açıklamalarla aslında Barzani’nin tek başına hareket etmediğini, çeşitli pazarlıkların söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu manada Türkiye’nin gerek tarihinden gelen hakları gerekse bölge üzerindeki etkisiyle bütün bu sürece sessiz kalması mümkün değil. Sonuçta biz hak ve adalet çerçevesinde atılacak adımları destekleriz. Geçmişten bu yana biz şunu söylüyoruz, biz Suriye’nin toprak bütünlüğünü, Irak’ın toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Toprak bütünlüğüne zarar getirecek her türlü adımın karşısında da Türkiye kendi ulus çıkarlarını, menfaatlerini düşünerek adım atabilir. Tabi bu adımı atmasının siyasi ve askeri olarak çeşitli yolları var. Askeri bir adım söz konusu olduğunda Türkiye Büyük Millet Meclisinin bu mana yasal olarak izin vermesi gerekir. Geçtiğimiz Cumartesi günü de Meclisi olağanüstü toplayarak Türk Silahlı Kuvvetlerine, Başkomutanımız Cumhurbaşkanımıza bu mana atılabilecek adım noktasında yetki verdik. Gerek gördükleri zaman bu adımı atabilirler gerek görmezlerse diğer tedbirlere gidebilirler” şeklinde söyledi.

“HER ZAMAN Kİ GİBİ HDP HAYIR OYU KULLANDI”

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon için hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda AKP, CHP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilmesiyle ilgilide değerlendirmelerde bulunan Ercoşkun; “ Tabi bu yetkiyi verme sırasında Mecliste her zaman ki gibi HDP kesinlikle böyle bir yetkinin verilmemesi noktasında buna karşı oy kullandı. Bu konuda ayrıca CHP’nin de ne dediğini biz anlayamadık. Çünkü CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Meclisteki kürsüde yaptığı konuşmada ilk olarak bu tezkereye destek veriyoruz diye açıklama yaptı. Daha sonra da yurt dışında askeri bir gücün kullanılmasına karşıyız dedi. Biz bunu anlayamadık. Bu tezkere zaten yurt dışında askeri bir gücün kullanılması için veriliyor. Burada şu var CHP, milletin buna tepki göstereceğini düşündüğü için siyasi politik bir manevra yaptılar. Burada böyle bir kafa karışıklığına neden oldular. Ancak destekliyoruz demeleri bile olumlu bir neticedir. Sonuç olarak biz yetkiyi verdik ve önümüzdeki süreci hep beraber göreceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128