İran’a dönerse idam edilecek

Yaklaşık 1 yıl önce İran’dan Türkiye’ye iltica eden ve 6 ay boyunca İstanbul’da kaldıktan sonra Bolu’ya gelen Seyedamirhamzem Hosseini 5 aydır Bolu’da banklarda yatarak yaşamaya çalışıyor. Her gün azap çektiğini söyleyen Hosseini; “Lütfen birisi bana yardım etsin, her gün parkın içersindeki banklarda yatıyorum ve akşamları hava çok soğuk oluyor. Eğer İran’a geri dönersem beni idam edecekler” dedi.

İran’a dönerse idam edilecek

ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM – KASIM ŞAHİN

İran’da özgürlük olmadığı ve diktatörlük olduğunu söyleyerek yaklaşık 1 yıl önce ülkemize siyasi mülteci olarak iltica eden Hosseini 5 aydır Uğur Mumcu Parkındaki banklarda yaşıyor. 30 yaşında olan ve ilginç bir hikayesi olan Hosseini’yi dün sabah Uğur Mumcu Parkı’nda yine bir bankın üstünde uyurken bulduk. Tek bir battaniye ve bir sırt çantasıyla aylardır sokaklarda yaşayan Hosseini’nin ilginç bir hikayesi var. İran’da 10 yıl boyunca felsefe üzerine okumalar yapan Hosseini’nin annesi ve babası vefat etmiş. Kız kardeşlerinden bir tanesi Avusturya’da bir üniversitede Fizik Profesörü. Bir diğer kardeşi ise Almanya’da doktor. Kendisinin ise tek isteği Avusturya’daki kız kardeşinin yanına gidebilmek. Dünyanın çeşitli ülkelerinden arkadaşları olan Hosseini aynı zamanda müzikle de uğraşan birisi. Elektrogitar çaldığını söyleyen Hosseini, İran’da jazz, blues gibi müzikleri dinlemenin ya da çalmanın mümkün olmadığını ve ağır cezalarla cezalandırıldıklarını söylüyor.

“İRAN’A GERİ DÖNEMEM”

İran’ın isminde Cumhuriyet olduğunu ama “Cumhuriyet”le alakasının olmadığını, demokrasinin yanından bile geçilmediğini söyleyen Hosseini; “İran’dan çıkarken bana siyasi iltica ettiğimi söyle dediler. İran’dan çıkışım tamamen yasal şartlarla oldu. Ve İran beni artık gözden çıkardı. Eğer geri dönersem beni idam ederler. Telefon konuşmalarım dahil her şey İran tarafından kontrol altında tutuluyor. Ablamla bile telefonda bazı şeyleri konuşamıyorum. Çünkü eğer konuşursam o da zor durumda kalacak. İran’da ki ailemle irtibat kuramıyorum. Benim irtibat kurduğum herkes İran tarafından siyasi kabul edilir ve cezalandırılırlar” dedi.

“KALACAK YER VE PARAM YOK”

Bolu’ya geldiğinden beri sokaklarda kaldığını söyleyen Hosseini çalışmak için bir iş yerine girmiş fakat günlerce çalışmasına rağmen sadece 10 TL alabilmiş. İranlı Hosseini parası olmadığı için Ramazan ayı dolayısıyla tek yemek yiyebildiği zamanın iftar vakitleri olduğunu söyledi. Traş olmak için jilet parasının dahi olmayan İranlı haftalardır banyo yapamadığı için kendisini çok kötü hissettiğini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 18:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖNCE VATAN
ÖNCE VATAN - 5 yıl Önce

vatani birakip kaçtiysan ceremesi̇ni̇ de çekeceksi̇n.. kendi̇ i̇hti̇yaç sahi̇pleri̇mi̇z bi̇tti de bunlar mi kaldi????

adem
adem - 5 yıl Önce

kız kardeşi prof... abisi dr. almanya'da.. onlar niçin para göndermezler ki??

SIRADAKİ HABER

banner128