İş değil “eğitim” veririz

Abant İzzet Baysal Üniversitesi 'nin Bolu'da düzenlenen mezuniyet törenine katılan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Yükseköğretim'in amacının üniversitelerden mezun...

İş değil “eğitim” veririz

Abant İzzet Baysal Üniversitesi 'nin Bolu'da düzenlenen mezuniyet törenine katılan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Yükseköğretim'in amacının üniversitelerden mezun olanlara iş bulmak olmadığını söyleyerek; “ Bizim amacımız insanlarımızı eğitmektir. Kim bizden yükseköğretim isterse bizim vazifemiz ona yükseköğretim hakkını vermektir.” Dedi. Özcan için Atatürk Stadyumu'na kırmızı halı serildi. Öğrencilerin tören geçişinde kirlenmemesi için kaldırılan halı daha sonra tekrar açıldı.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, AİBÜ'nün Bolu Atatürk Stadyumu'nda düzenlenen mezuniyet törenine katıldı. Törende Vali İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, diğer protokol üyeleri ve aileler de yer aldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan'ın konuşma yapacağı alana kadar kırmızı halı serildi. Öğrencilerin tören geçişi sırasında halılar kirlenmemesi için kaldırıldı. Geçiş tamamlanınca halılar tekrar açıldı.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, törende yaptığı konuşmada, AİBÜ'nün kurucu İzzet Baysal'dan övgüyle bahsederek, "Üniversitenin kurucu çok saygı değer İzzet Baysal'ı saygıyla anıyorum. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhu şad olsun. İzzet Baysal olmasaydı herhalde bugünkü tören olmayacaktı. Devletin kolunun kısa kaldığı her yerde bize can veren, yardım eden bu hayırsever insanlara saygımız her zaman sonsuzdur." diye konuştu. İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal'ın konuşması sırasında bir üniversite öğrencisinin devlete maliyetiyle ilgili soruya da Prof. Dr. Özcan, "Kaba bir hesapla öğrenci maliyetleri şöyle hesaplanır. Üniversitelere verilen cari bütçe o üniversitedeki öğrenci sayısına bölünür ve bir rakam elde edilir. Bu yapılan hesaplamalara göre tıpta bir öğrencinin maliyeti 40 bin lira, sosyal bölümlerde 5 bin lira civarındadır. Avrupa'daki maliyetlerle karşılaştırsak çok düşüktür, ama devletin maliyetleri bu kadar, bunla yetinmeliyiz. İnşallah imkânlar ölçüsünde daha da artacaktır."şeklinde konuştu.

"Öğrencilerin iş bulamayacağı bölümleri açmak bize yakışmaz"
Prof. Dr. Özcan, zaman zaman YÖK'e 'Bu kadar niye mezun veriyorsunuz, sanki bu öğrenciler iş mi buluyor?' eleştirilerin yöneltildiğini kaydederek, "Bu eleştirilerin yükseköğretim ile hiçbir alakası yoktur. Yükseköğretim'in amacı üniversitelerden mezun olanlara iş bulmak değildir. Bizim amacımız insanlarımızı eğitmektir. Kim bizden yükseköğretim isterse bizim vazifemiz ona yükseköğretim hakkını vermektir. Onunla sınırlıyız. Ama yükseköğretim şunu yapmalıdır. Hiç iş bulunmayacak alanlarda fakülteler, bölümler açmak bize yakışmaz ve de yanlış bir davranış olur. Biz ondan uzak durmalıyız. Bile bile hiçbir öğrencimizi işsizlik gibi çok ciddi bir problemle karşı karşıya getirmemeliyiz." Diye konuştu. Prof. Dr. Özcan, konuşması sonunda AİBÜ'yü birincilikle bitiren Gaye Evin isimli öğrenciyle birlikte yaş kütüğüne çivi çaktı. Prof. Dr. Özcan, öğrencinin ailesiyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128