İş güvencesi pazarlık konusu olamaz

Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin ‘Memurlara 3 yılda bir rotasyon geliyor‘ haberlerinin hemen ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yaptığı açıklamaların düşündürücü...

İş güvencesi pazarlık konusu olamaz

Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin ‘Memurlara 3 yılda bir rotasyon geliyor‘ haberlerinin hemen ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yaptığı açıklamaların düşündürücü olduğunu söyledi. Yenin; “Sayın Bakan katıldığı bir toplantıda "657 Sayılı Kanun bize uymuyor. Devlet memuru oluyor birisi, ondan sonra yat, uzan, para kazan, böyle bir şey yok. Çalışan, üreten, faydalı olan öne geçecek, ikili ilişkilerle nabız tutanlar değil. Kim üretiyorsa kim başarılıysa kim faydalıysa onlar öne geçecek. Ama siyasi kulislerde nabız tutarak öne geçenlere imkan vermemek lazım." sözleriyle hükümetin çarpık bakış açısını bir kez daha ortaya koymuştur” dedi. Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin;”657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu`nda yapılması planlanan değişikliklerin kimi zaman Bakanların açıklamaları kimi zaman ise medyaya "sızdırılan" haberler aracılığıyla, topluma bir mesaj verilmek istendiği açıktır. Yapılmak istenen, kamu emekçilerinin "çalışmadığı" düşüncesini topluma yerleştirmek ve güvencesiz istihdam biçimleriyle, performans denetimleriyle ve rekabeti esas alan düzenlemelerle üretkenliğin artırılacağı düşüncesini tüm toplum nezdinde yaymaktır. Tüm bunlar, medya aracılığıyla topluma bir mesaj olarak sunulurken de yaşanan sorunların sorumluluğunu kamu emekçilerinin sırtına yüklemeyi esas almaktadırlar. Dolayısıyla asıl amaç, kamu emekçilerinin olabildiğince inceltilmiş iş güvenceleri tamamıyla ortadan kaldırılmaya dönük bir pazarlık süreci başlatmaktır.” Diye konuştu.

Böylesi bir pazarlığı "aklınızdan dahi geçirmeyin"

Eğitim Sen Bolu şube başkanı Dursun Yenin sözlerini şu şekilde tamamladı; “Yıllardır iş güvencesinin kamu-özel ayrımı yapmadan tüm istihdam biçimlerinde var olması gerektiğini eylem ve etkinlikleriyle ifade etmiş, taşeron sisteminin kaldırılması yönünde mücadele yürütmüş olan KESK ve Eğitim Sen, böylesi bir pazarlığa "aklınızdan dahi geçirmeyin" diyerek tavrını koymuştur. Dolayısıyla, yürüttüğü her mücadelede performans denetiminin ve esnek çalışmanın personel rejimine güvencesizliği aşıladığını söyleyen, güvencesizliğin ise hayatları söndürdüğü, insanları "kapı kulu" ettiğini ifade edenler olarak, iş güvencesini ortadan kaldıracak bir düzenleme karşısında GREV hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.”

 

                                                                                             

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128