İşçinin ve emekçinin günü kutlu olsun

Bolu’da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, yaklaşık 500 işçinin katılımı ile kortej yürüyüşü ve mitingle kutlandı. Kutlamalar sırasında Yol İş Sendikası’na üye işçiler ise kadroya geçememeleri ve işçi ölümlerin protesto etmek için çıplak ayakla yürüdü ve giysilerini çıkarıp 1 dakika boyunca yola uzandı.

Haber: Kasım Şahin- Semih Baykal

Bolu’da Türk – İş, Türkiye Kamu – Sen, Türk Metal Sendikası, Belediye İş Sendikası tarafından düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününe CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, CHP Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu, Bolu Milletvekili Aday Adayı Cahit Çıngı ve üyeler, Türk Metal Sendikası, Yol – İş sendikası, Emek Partisi katıldı. Demokrasi Meydanı’nda toplanan yaklaşık 500 işçi “Türk İş nerede, biz oradayız” sloganları, “Türkiye’nin zencileri karayolları taşeron işçiler, Eşit işe eşit ücret” pankartları, düdükler eşliğinde Kent Meydanına kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

İŞÇİ ÖLÜMLERİNİ VE KADROYA ALINMAMALARINI PROTESTO ETTİLER

Yol İş Sendikası üyeleri de kortej yürüyüşü esnasında 696 sayılı kanun hükümdeki kararnameyi, işçi ölümlerini ve taşeron sistemini protesto etmek için çıplak ayakla yürüdüler. Daha sonra üyeler İzzet Baysal Caddesi üzerinde işçi ölümlerini ve kadroya geçmemelerini protesto etmek için üzerindeki giysileri çıkarıp yola uzandı. 1 dakika boyunca yerde yatan üyeler ardından ölen işçiler anısına 1 dakika saygı duruşunda bulundu.

EMNİYET TAM KADRO GÖREVİNİN BAŞINDA

Bolu İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan ve Emniyet Müdür yardımcıları tüm emniyet teşkilatıyla yürüyüş ve miting alanında her hangi bir tatsız olayın yaşanmaması için gerekli tüm önlemleri alarak görevlerinin başında yer aldılar.

İŞÇİLER ALANA TEK TEK ARANARAK ALINDI

Kent Meydanında gerçekleşen miting öncesinde Emniyet Teşkilatı tüm tedbirleri alarak, alana girişi yapacak tüm sendika üyelerinin ve vatandaşların tek tek üstlerini araya içeriye aldı.

“1 MAYIS VE BİZ YİNE ALANLARDAYIZ”

Kent Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan miting’de ilk olarak Türk Metal İş Sendikası Arçelik Temsilcisi Hülya Eren, 1 Mayıs’ın tarihçesini okudu. Daha sonra Türk İş Bolu İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi ve Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Hüsnü Yaman bir basın açıklaması yaptı. Elçi ve Yaman açıklamalarında; “ İnsana yakışır iş ve yaşam Şartlarını sağlamak için tüm emekçiler dayanışma içinde bir aradayız. Bizler, emeğiyle geçinmeye çalışan milyonlarız. Çocuklarımıza onurlu ve güvenli bir gelecek sağlamak istiyoruz. Şehrimiz ülkemiz dilimiz, inancımız görüşümüz işyerimiz farklı olsa da bizler emeğin ortak dilini konuşup, onun en yüce değer olduğuna inanıyoruz. Bu anlayışla dünyanın farklı ülkelerinde ve yurdumuzun değişik illerinde kardeşlerimiz, bizler gibi bugün alanları dolduruyor. Talebimiz çok açık. İnsanca bir yaşam istiyoruz. Ortak Mücadelemiz İçin Buradayız. Haksız işten çıkarma, sendikasızlaştırma, kıdem tazminatına müdahale, özelleştirme, esneklik, kuralsız ve kayıt dışı çalıştırma, vergide adaletsizlik yıllardır mücadele ettiğimiz sorunlar. İnsanı insan yapan değerleri ülkemizde egemen kılmadıkça bu sorunlarımız devam edecek. Şimdi de gündemde Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi var. Cumhuriyetin ilk dönemlerinden bu yana kurulan işletmeler tek tek satılıyor. Alın terimizle kazandığımız ekmeğimiz bizden çalınıyor, Sağlığımız çok uluslu küresel şirketlerin kazançları uğruna yok sayılıyor. I Mayıs 2018'deki Gündemimize Baktığımızda Zorlu mücadeleler sonunda elde ettiğimiz haklarımız yoğun bir saldırı altında. Yaşama ve çalışma şartlarımız giderek bozuluyor. Ücretlerimiz artan fiyatlar karşısında sürekli eriyor. Bizler karşılaştığımız sorunlara karşı taleplerimizi seslendirmek ve somut adımlar atılması için buradayız. İşçiler, Kamu Emekçileri, Esnaflar, Emekliler, İşsizler, Yoksullar, Kadınlar, Gençler, Öğrenciler 1 Mayıs birlik mücadele ve dayanışma günü tüm emekçilere kutlu olsun. Hepinizi Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu adına saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz” dedi.

ÜÇ BAŞKAN BİR ARADA OYNADI

Konuşmaların ardından Türk İş Bolu Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi, Türkiye Kamu Sen Bolu İl Temsilci Hüsnü Yaman ve Belediye İş Sendikası Başkanı Sinan Ay Erik Dalı şarkısı eşliğinde 1 Mayıs’ı kutlamak için beraber göbek attılar. Bayrama katılan işçilerde aynı parça eşliğinde doyası göbek attı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2018, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128