IŞİD davasında son karar çıktı…

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Bolu’da yapılan IŞİD terör örgütü operasyonunda gözaltına alınan ve yargılanmalarına devam edilen 4 kişi dün son kez hakim karşısına çıktılar. Sanıklardan sadece birisi terör örgütü propagandası suçundan beraat ederken diğer 3 sanık ise farklı sürelerde ceza aldılar.

IŞİD davasında son karar çıktı…

HABER: FARUK ÇİDEM

Geçtiğimiz yıl Kasım ayı içerisinde Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince terör örgütü IŞİD'in faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik 4 ev ve bir iş yerine eş zamanlı operasyon düzenlenmiş şahıslar gözaltına alınmışlardı.

Ceza evine gönderilen şahıslar bir önceki mahkemelerinde tahliye edildikten sonra Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmalarına tutuksuz olarak devam edilen 4 kişi için mahkeme heyeti son kararını dün verdi.

Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etme", "Ateşli silah ve mutat sayıda mermi bulundurma", "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve terör örgütü propagandası yapmak" suçlarını işledikleri iddiasıyla tutuksuz yargılanan Murat Zafer Cankurtaran, Agah Şahin, Ümit Erdoğan ve Muhammet Kahraman ile avukatları katıldı.

Sanıklar daha önceki ifadelerine ekleme yapmak istemediklerini ifade ederken, Ümit Erdoğan'ın avukatı Mustafa Özdemir, müvekkilinin yaptığı tek şeyin sosyal medya üzerinde bulunan ve herkesin rahatlıkla ulaşabileceği görüntüleri kendi sayfasında paylaşmak olduğunu söyleyerek beraat talep etti.

Sanıklardan Agah Şahin, kendisinin vatanını ve milletini seven bir yurttaş olduğunu belirterek, vatanı için canını bile verebileceğini dile getirdi.

Murat Zafer Cankutaran ise, sosyal medya sayfasında paylaştığı görüntüleri internet sitesi www.youtube.com'dan bulduğunu söyleyerek "Dini bir grubun paylaşımları olduğu düşüncesi ile bu görüntüleri sayfamda paylaştım. Bunu propaganda amacıyla yapmadım. Bunun suç olduğunu bilmiyordum" dedi.

Mahkeme heyeti yaptığı değerlendirmenin ardından, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan Cankurtaran'a bir yıl Şahin ve Eroğan'a ise 10'ar ay hapis cezası verirken Kahraman'ın ise beraatına karar verdi.

Bunun yanında, Cankurtaran'a "Ruhsatsız tabanca bulundurma" suçundan bir yıl hapis cezası ve 500 lira ceza veren mahkeme heyeti, Erdoğan'a "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret etme" suçundan 10 ay hapis, Kahraman'a ise "Mermi bulundurma" suçundan 2 ay hapis ve 200 lira para cezasına çarptırdı.

 Mahkeme heyeti tüm sanıklar hakkında verilen cezaların hükmünün geri bırakılması kararı verirken,  "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan ise beraat etmeleri kararını verdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128