İşin içinde başka iş var

CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün Hükümetin eğitim alanında yürürlüğe koymayı planladığı kılık-kıyafet serbestliği sayesinde türban’a bu alanda da yeşil ışık yakmaya hazırlandığını...

İşin içinde başka iş var

CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün Hükümetin eğitim alanında yürürlüğe koymayı planladığı kılık-kıyafet serbestliği sayesinde türban’a bu alanda da yeşil ışık yakmaya hazırlandığını söyledi.

 

 

CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün hükümetin eğitim alanında yürürlüğe sokacağı kılık-kıyafet yönetmeliğine karşı olduğunu söyledi. Cumhuriyet’in ilk yıllarında tek tip kıyafetin giyilmesinin toplumdaki ekonomik farklılıkları ortadan kaldırmaya yönelik olarak uygulandığına dikkat çeken İyigün; “Günümüzde de aynı ekonomik farklılıklar devam ediyor. Birçok yabancı markanın her gün televizyonlardan, internetten ve gazeteler üzerinden reklamı yapılıyor. Bu tüketim çılgınlığından çocuklarımızın da etkilenmemesi mümkün değildir. Türkiye’de Sosyo-ekonomik farklılıklar devam ettiği sürece bu uygulamanın sağlıklı bir sonuç vereceğini düşünmüyorum. Çocuklar psikolojik olarak arkadaşlarının giyim ve kuşamından etkilenecekler ve ailelerine daha fazla tüketim yapmaları için ister istemez baskı yapacaklardır. “ dedi. Avrupa’nın bazı ülkelerinde bu tür uygulamaların olduğunu, oralardaki gelişmişlik seviyesi ile Türkiye’deki gelişmişlik seviyesinin aynı olmadığını söyleyen İyigün; “Çocuklar okullarda uygulanacak olan kılık-kıyafet serbestliği yüzünden çok zor durumda kalacak ve sosyal farklılıklar iyice ortaya çıkacaktır.” Dedi.

 

Hükümet türbana kılıf hazırlıyor

 

Hükümetin kılık-kıyafet serbestliğini bir kılıf olarak kullanarak türban ya da başörtüsünün eğitim alanında serbest bırakılmasının önünü açmak gibi bir niyetinin olduğunu belirten İyigün; “Bence bu uygulama başörtüsü ya da türban’la okula gelmenin de alt yapısını sağlayacaktır. Hükümet üniversitelerde karşılaştığı direnişten sonra bu kez farklı bir yolla bu konuda yumuşak bir geçişi amaçlamaktadır.4+4+4 olarak bilinen eğitim sistemi sayesinde türban, seçmeli derslerde kısmen serbest bırakılmıştı. Şimdi de kılık-kıyafet serbestliği adı altında hükümetin en başından beri planladığı türban ve başörtüsü olayına zemin hazırlanmaktadır. Ortaya çıkacak olan kaosun sorumlusu AKP hükümetinden başkası olmayacaktır” dedi.

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner124