İşin içinde iş var

Bolu Tarım Orman İş temsilcisi Basri Türk 6831 sayılı orman Kanunu’nun 36 maddesinin değişikliğine yönelik yasa taslağının birçok tuzakla dolu olduğunu söyledi.

İşin içinde iş var
 Bolu Tarım Orman İş il yönetimi adına açıklama yapan Basri Türk İstanbul Taksim Gezi parkında yapılmak istenen AVM inşaatına karşı halkın duyarlı tepkisinin tüm ülke geneline yayıldığını vurgulayarak; “Ülkemiz Çok zor bir dönemden geçmektedir. Ülkemizi yöneten siyasal anlayış, Bu ülkede yaşayan insanların ortak yaşam alanlarına ticari bakışı sonucu doğayı katleden uygulamalar içinde olması bardağı taşıran son damla olmuştur. Ülke gündemi’ni Taksim gezi parkı oluştururken AKP iktidarının 27 Mayıs 2013’tarihinde sessiz sedasız bakanlar kurulundan geçirerek genel kurula sevkettiği 6831 sayılı orman Kanunu’nun 36 maddesinin değişikliğine yönelik yasa taslağı, gerçek niyetlerini çok açık ortaya koymaktadır.” Dedi. Türk; “Bu yasa değişikliği ile orman suçlularını bağışlayan, her türlü usulsüz yapılaşmaya fırsat tanıyan, Orman Köylüsünün üretiminden aldığı % 10 ‘luk payı tamamen sıfırlayan ve orman köylüsünü mağdur duruma düşüren, Ormancılık faaliyetini yürüten orman muhafaza memurlarının kuruma alınmasında KPS’yi devre dışında bırakıp, sadece kadrolaşma niyetiyle mülakatla orman muhafaza memuru alımı asla kabul edilemez. Siyasal iktidar bu değişiklikler yapılırken yaz mevsiminin iyice ısınmaya başladığı bu dönemde yaklaşık 4500 Or. Muh. memurunu hukuksuz bir yönetmeliğe dayanılarak tayin ediliyor olması’ da kurumda büyük bir boşluğa yol açmıştır. Bu yönetmelik yıllarca bu kurumu özveri ile sırtında taşıyan Orman Muhafaza Memurlarının aile bütünlüğünü, çocukların eğitimi, Sağlık sorunlarını ve ekonomik problemlerini düşünmeden çıkartılmış olup,  memurların çalışma arzu ve isteklerini yok etmiştir. Ayrıca bu yönetmeliğin uygulamaya konulduğu son iki ay içersinde, yaklaşık 1000 Or.Muh.Me.’nun  emekliliğe başvurmasına neden olmuştur. Bu boşluk orman yangınlarının söndürülmesine müdahalede olumsuz olarak yansıyacaktır.” Şeklinde konuştu.

 

Dünya sendikal tarihi ihanetçi sendikalarla doludur

 

Bolu Tarım Orman İş il temsilcisi Basri Türk sözlerini şu şekilde sonlandırdı;”Kurumda tüm bunlar yaşanırken en önemli ihanet sözde sendika Toçbir-Sen imzaladığı toplu sözleşme ile OGM ile yaptığı KİK mutabakatı sonucunda yaklaşık 31.000 ormancı çalışanın 7 ay süre ile almakta olduğu fazla çalışma ücreti (Yangın Tazmiatı ücreti)nin kaldırılması kurum çalışanlarında şok etkisi yapmıştır. Ayrıca böyle bir mutabakatın yapılması dünya sendikal tarihe kara bir leke olarak geçecektir. Sendikalar var olan hakları korur ve üzerine yeni haklar koyma mücadelesi vermesi gerekir. Buradan Bu mutabakata imza atan yetkili sözde sendika TOÇBİR-SEN yöneticilerini uyarmak istiyoruz dünya sendikal tarihinin çöplüğü ihanet eden sendikalarla  doludur. Temsil ettiği çalışanların hak ve çıkarları yerine iktidar yağcılığı yapanlar, sendikal gücü yandaşa kadro ve ünvan dağıtma adına kullananlar, bu ihanetin bedelini ağır ödeyecektir.Buradan  kurumun tüm yöneticilerini uyarmak istiyoruz sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılmasın’ da  tarafsız olun, kurum yetkilerinizi sendikal örgütlenme de kullanmayın.Şunu unutmayın ki bu gün katlettiğiniz demokrasiye yarın sizde ihtiyaç duyacaksınız.Bu hukuksuzlukların devam etmesi durumunda Tarım Orman - İŞ sendikası olarak her türlü yasal meşru haklarımızı kullanacağımızı, sorumlular hakkında hukiki yollara başvuracağımızın bilinmesini istiyoruz.”

                        

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2013, 21:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER