İŞKUR İLE ORTAKLAŞA AÇILAN ÇİFTÇİ KURSLARI DEVAM EDİYOR

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve İŞKUR ile ortak yürütülen ‘Tarımsal Nüfus Gençleşiyor projesi kapsamında yürütülen hedef grubu özellikle tarım sektöründe yaşayan (kendi adlarına herhangi bir iş sigorta girişi olmayan) en az ilkokul mezunu,15-40 yaş arasında gönüllülük esasına uyan kişiler olacaktır. Kursa katılan kursiyerlerimize günlük 20 TL yevmiye ve başarılı olan kursiyerlere sertifika verilecek.

İŞKUR İLE ORTAKLAŞA AÇILAN ÇİFTÇİ KURSLARI DEVAM EDİYOR

Bu proje kapsamında ilimiz Kürkçüler Mahallesinde  ‘Süt  Sığırı Yetiştiriciliği Kursu düzenlenmiştir. Ziraat Mühendisi Tuba ERTONGA, 24 kursiyerin katılımıyla derslerine devam etmektedir. Kursun içerdiği başlıca konular  Sığır Irkları, Süt Sığırlarında bakım ve  besleme , Çayır Mera ve Yem Bitkilerinin Hayvan Beslemesindeki Önemi ve yem bitkisi  çeşitleri, Süt Sığırlarının Değişik Dönemlerde Beslenmesi, Süt Sığırlarında Sürü Yönetim, Süt Üretimi, Süt Sağım Teknikleri ve Süt Sağım Hijyeni, Sığırcılığa ayrılan Devlet destek ve ödemeleri, Sütün  örgüt ve pazarlanması  gibi konulara değinildi.

Çoğunluğu bayan çiftçiden oluşan kursiyerlere birde teknik gezi düzenlendi. Eğitimin 6.gününde Adapazarı Memduhiye Kayalar Mevkiinde bulunan  ATİYBA  Süt  Üretim Çiftliği ziyaret edildi.  Bu geziyle kursiyerlere modern bir işletmeyi yerinde görmek ve öğrendikleri bilgileri pekiştirmeleri hedeflenildi. İşletmede bakım besleme, sürü yönetimi, sağım gibi pratik uygulamaları görmüş oldular. İşletme sahibi Hakan Bey’in 200 başlık  modern işletmesini nasıl kurduğu ve işlettiği konularında kursiyerlerin sorularını cevaplandırmasıyla  gezi sona erdi.

Yetkililer, üreticimize desteğini esirgemeyen başta teknik gezinin sponsoru olan  Bolu İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve çiftliğine davetimizi kabul eden Hakan Bey’e  teşekkürlerini sundular.

 

                                     

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2014, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER