İŞKUR, işgücü piyasası araştırıyor

İŞKUR İşgücü piyasasının talep yapısını ortaya koymak, seyrini izlemek, değerlendirmek ve beklentileri açığa çıkarmak amacıyla 8 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasında 81 ilde; işyerlerini ziyaret ederek İşgücü Piyasası Araştırması gerçekleştiriyor.

İŞKUR, işgücü piyasası araştırıyor

Haber: Ceylan BEYKOZ

Türkiye İş Kurumundan yapılan açıklamada çalışma sonucunda hangi ilde hangi meslekte işgücüne ihtiyaç duyulduğunun  tespit edileceği araştırma ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2017 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgilerin  derleneceği ifade edildi.

İŞKUR, uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak olan bu araştırmada 77 ilde tamsayım, 4 ilde örneklem yöntemiyle  sahaya çıkılacağını yani 77 ilde 20+ istihdamlı işyerlerinin tamamı ziyaret  edileceğini söyledi. Örneklem yapılacak iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa olacak. 2-9 ile 10-19 arası çalışanı olan işyerlerinde ise Türkiye geneli sonuç alabilmek için örneklem yöntemiyle sahaya  çıkılacak

HER İL İÇİN İŞGÜCÜ PİYASASI ARAŞTIRMASI SONUÇ RAPORU HAZIRLANACAK

Türkiye İş Kurumu tarafından gerek Türkiye genelinde, gerekse il düzeyinde araştırmanın sonuçları dikkate alınarak istihdam politikaları oluşturulacağını, çalışmanın sonuç raporlarında il düzeyinde ve Türkiye genelinde işgücü piyasaları arz ve talep yönüyle ele alınarak işgücü piyasasının yapısı ve ihtiyaçlarının  ortaya konulacağını belirtildi.

 Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna büyük faydalar temin etmesi  bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128