İşkur ve Gençler Aynı Platformda Buluştu

Bolu İzzet Baysal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleştirilen İşkur etkinliğinde, teknik ve endüstri meslek liseli öğrencilere mezun olduktan sonra yapmaları gerekenler konusunda İşkur’un iş danışmanları...

İşkur ve Gençler Aynı Platformda Buluştu

Bolu İzzet Baysal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleştirilen İşkur etkinliğinde, teknik ve endüstri meslek liseli öğrencilere mezun olduktan sonra yapmaları gerekenler konusunda İşkur’un iş danışmanları tarafından bilgiler verildi. Öğrencilerin ve İşkur danışmanlarının bir araya geldiği toplantıda geleceğin iş gücü istihdam alanlarından, iş başvurularında geçerli olan koşullara kadar birçok konu tartışıldı.

 

Haber; Duygu Kaya

 

İşkur’un lise öğrencileriyle yaptığı etkinlikler büyük ilgi görüyor. Bolu İzzet Baysal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleştirilen İşkur etkinliğinde konuşan Ali İhsan Kılıç toplantıda kendisinin danışmanlığa kadar uzanan eğitim sürecinden bahsetti. Kılıç ‘’1 yıldır Bolu’ya hizmet veriyorum. Abant İzzet Baysal Üniversitesi İngilizce Kimya mezunuyum. Süper liseden mezun oldum. Hedefimde hep üniversite vardı. Zamanımızda meslek liseleri kısıtlıydı. İngilizce kimya ile iş ve meslek danışmanlığı arasında bağ yok ama insan iş gücünü kendisi yaratmalı. Daha öncesinde İşkur’un 4 aylık kursundan ve Sakarya üniversitesinin 5 aşamalı sınavından geçerek bu noktaya geldim. Aktif bir işimiz var. Bizler hem kurum içinde hem iş gücü piyasasında, Bolu ilinde aktif görev yapıyoruz. Sahip olduğum dil bilgisi nedeniyle yabancı uyruklu vatandaşlarla da iletişim sağlayabiliyorum. Bizler meslek danışmanları olarak, ilk önce güveni kendinizde hissetmenizi isteriz. Bizler size hocalarınız olarak güveniyoruz. Milli eğitim ve İşkur olarak iş yerlerine ve sizlere yaptığımız ziyaretler devam edecek. Yapmış olduğumuz analizler çerçevesinde açık olan iş alanlarına bizlere yaptırdığınız kayıtlar sayesinde uygun kişileri yönlendireceğiz. İş gücündeki verimi arttıracağız. Siz gençler kurumumuzu ziyaret ederek iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Kurumumuza gelin hizmetlerimizden faydalanın. Bizler sizin gibi gençlerle çalışmaktan mutluluk duyarız. Gençlerimize önem veriyoruz. Meslek liseleri önemli çünkü 2 aşama var önünüzde ya üniversite ya erken yaşta iş hayatı. Üniversite hayatı meslek liseleri için zor o yüzden iş hayatına atılacaksınız. Deneyimsiz olduğunuz için önünüzde zor bir süreç olacak. İş hayatınızda ki bilgi eksikliğini beraber gidereceğiz. İşverenlerin sizden beklentileri neler, iş gücü piyasasına nasıl yön verirsiniz, bizler sizin gençliğinizden ve dinamizminizden nasıl yararlanırız bunları görüşebiliriz kurumumuza geldiğinizde. Kurumumuz Tabaklar Mahallesi, Mudurnu caddesinde, Turizm Otelcilik okulunun karşısında. Öğrencilik hayatıma bundan 6 ay önce burada stajyer olarak görev yaptım. Tesis olarak güzel bir okul burası. Size düşen dersleri ve atölye uygulamalarını düzgün bir şekilde öğrenmeniz. Öğretmenlerinizin bilgisinden faydalanın. Artık işverenler iş arayanlardan farklı şeyler talep ediyor. Herkes metal bölümü mezunu olabilir ya da makine bölümü, Fakat işverenler sizden farklı yetenekler de bekliyor. Mezun olduktan sonra bir daha bu kadar mesleğe yönelik bir eğitim hayatınız olmayacak.’’ Şeklinde konuştu.

 

 

                İşverenler meslek lise çıkışlı mezun bulamıyorlar

 

Bir öğrencinin İşkur’un kurulma tarihini sormasıyla sözü alan ve konuşmasını yapan Bolu İşkur Müdürü İsmail Yalçın ‘’İşkur 1946 yılında kuruldu. Eski adıyla iş ve işçi bulma kurumuydu. Daha sonra 2004 yılında çıkarılan 4904 çıkarılan yasayla İşkur oldu. Faaliyetlerini değiştirdi. En son 665 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile çalışma ve iş kurumu olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Umarım bundan sonra kurumumuzu ziyaret edersiniz.  Biz mezun olduktan sonra kurumumuza mutlaka kayıt yaptırmanızı öneriyoruz. Bilgileriniz bizim elimizde olsun. İşletmeler yana yana meslek lisesi mezunu arıyor. Bizde arıyoruz bulamıyoruz. İstatistikler meslek liselerindeki insanların istihdamının çok düşük olduğunu söylüyorlar. İnanın işverenler meslek lisesi mezunu bulamıyor. 18 yaşını geçmiş herkes iş piyasasının içinde bulunabilir, üst sınır yok Size iş alanında meslek seçimi alanında sürekli destek olacak iş ve meslek danışmanlarımız her zaman kurumumuzda sizi bekleyecekler, size rehberlik ve destek hizmeti sunacaklar. Kendinize güvenin’’ Dedi.

 

Mustafa Cop toplantıya damgasını vurdu

 

 

Bolu Olay gazetesi yazarı Mustafa Cop’un ‘’Kim ne arıyor da ne bulamıyor. Siz gençleri eğitirken yoksa arayanlarda ne aradığını bilmiyor mu? Ya da işverenler ucuz işçi mi arıyor ?’’ sorusu üzerine konuşan Yalçın ‘’Biz her yıl iş gücü piyasası analizi yapacağız. En az 400-500 işletmenle yüz yüze görüşerek, gelecekte istihdam edecekleri kişileri alanları öğreneceğiz. Ne tür elemanlara ihtiyacı olacaklarını öğreniyoruz. Böylelikle kimin neye ihtiyacı olduğunu öğreneceğiz.2012 analizini önümüzdeki hafta paylaşacağız. Elbette herkes ister mal alsın ister hizmet alsın en ucuzunu almak ister. Bu bir gerçek. Maalesef işletmelerimiz arz ve talep arasındaki iş gücündeki uçurumu iyi tahlil ediyor. Dolayısıyla 1000 TL’ye çalışmak isteyecek insan çok diye düşünüyorlar. Şu da var eğer vazgeçilmez bir adamsanız, yetenekleriniz ve özellikleriniz açısından bu sefer sizi hiç kimse ucuz alamıyor. Bizim en büyük gayemizde bu. Birçok işi azıcık bilmeyelim, bir tane işi çok iyi bilelim en iyi yapanı biz olalım, emeğimizi satmaktaki yeteneğimizi kullanalım. Elbette herkes hizmeti ucuza hatta bedavaya almak ister. Bizde emeğin satıcısı emekçiler olarak emeğimizi kolay kolay satmayacağımızı da ifade etmemiz lazım.’’ Dedi.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER