İŞKUR’DAN BÜYÜK İSTİHDAM

Bolu Çalışma ve İş Bulma Müdürlüğü olarak 2014 yılı içinde birinci görevimiz olan istihdamla ilgili yaklaşık 6 bin 300 açık iş ilanı aldık. Bu açık iş ilanlarından 3 bin 950 vatandaşımızı işe yerleştirdik. İl müdürlüğü olarak sadece istihdamla ilgili talepleri karşılamakla birlikte danışmanlık hizmetleri ve mesleki danışmanlık hizmetleri alıyoruz. Danışmanlık kapsamında 14 bin 870 vatandaşımızla yüz yüze görüştük. Yine danışmanlarımız aracılığı ile 2 bin 280 iş yerini ziyaret ederek işletmelerime İŞKUR’un ve Çalışma Bakanlığının faaliyetleriyle ilgili toplantılar yaptık.

İŞKUR’DAN BÜYÜK İSTİHDAM
Haber: Okay ÖZCAN

İlimizin eğitim kurumlarını da ziyaretlerimiz oldu. 104 eğitim kurumumuzu bizzat ziyaret ederek öğrencilerimize iş arama becerileri ve meslek yönlendirme ile ilgili grup çalışması ve rehberlik yardımında bulunduk. Bu çalışmalarımızı rehberlik araştırma merkezi ile ortaklaşa yürüttük. 68 grup görüşmesi yaparak bu tür danışmanlık faaliyetlerimizi gerçekleştirdik. Bunun yanında kalıcı istihdamı sağlamak için vatandaşlarımızın mesleki yönden eğitilmesi ve becerilerinin arttırılmasına dönük faaliyetler yaptık. Bu kapsamda bin 490 vatandaşımızın mesleki eğitimlerden geçirdik. 315 vatandaşımızı TYP kapsamında, 159 kişiyi UMEM ve en çok önemsediğimiz ciddi anlamda istihdam sağladığımız iş başı eğitim programlarıyla 438 vatandaşımızın eğitimini tamamladık. Hala istihdamın içinde olup mesleki yeterlilik konusunda eksikleri olan çalışanlarımızın mesleki eğitimi kapsamında 257 vatandaşımızın eğitimini ve mesleki eğitim olarak da 170 vatandaşımızın eğitimini gerçekleştirdik.

Kurum olarak sadece iş arayanlara iş bulmaktan ziyade kendi işini kurmak isteyen vatandaşlarımıza da yardımcı olarak 151 kişiye Elginkan Vakfı ile ortaklaşa Girişimcilik Eğitimi verdik. Çalışma yaşı ve hayatı içinde olan vatandaşlarımızın İŞKUR olarak her zaman yanlarındayız. İşini kendi isteği dışında kaybeden vatandaşlarımıza da “işsizlik sigortası” kapsamında maaş bağlıyoruz. 2014 yılı içinde işini kaybeden 3 bin 435 vatandaşımız işsizlik maaşından faydalanmak için başvuruda bulundu. Bunlardan 2 bin 349 vatandaşımız işsizlik sigortasında maaş almaya hak kazandı. Bu bağlamda 5 milyon 750 bin TL ödeme yapıldı.

4904 yasa ile birlikte çalışma bölge müdürlükleri kapatılıp il müdürlüklerine devredildi. Bu kapsamda vatandaşlarımız bize bugüne kadar yıl içinde çalıştıkları işlerle ilgili şikayetlerinden 460 başvuru gerçekleştirdiler. Biz bu vatandaşlarımızın çalışma hayatıyla ilgili şikayetlerini sonuçlandırmaya çalıştık. 460 başvurunun ağırlıklarına baktığımızda ihbar, kıdem tazminatı aylık prim ücret alacağı gibi alanlarda yoğunlaştığını görüyoruz.

İŞKUR olarak 2015 yılındaki hedeflerimizi; 4 temek grupta toplayabiliriz: İstihdam, Eğitim, Danışmanlık ve İş Yeri Ziyareti. Biz 2015 yılında en az 4 bin 500 vatandaşımızı işe yerleştirmeyi hedefliyoruz. Bin 500 vatandaşımızı mesleki eğitimden geçirerek onların beceri ve iş kazanmalarını yardımcı olmaya çalışacağız. 2014 yılı çalışmalarımızda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri Performans değerlendirmesine tabi olundu ve kendilerine denk gruplara ayrıldı. Bolu İŞKUR Müdürlüğü olarak kendi grubumuzda performansı en iyi il olarak Çalışma Bakanımız Faruk Çelik tarafından “takdirname” ile ödüllendirildik. Bu bağlamda tüm işverenlerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bundan sonra beklediğimiz şey; işverenlerin kurumumuzla diyaloglarını arttırmalarını ve benim işim yok diyen vatandaşlarımızın mutlaka kuruma gelmelerini ve kurumumuzun faaliyetlerinden istifade etmelerini bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2015, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128