banner120

İsmini yaşatmak için çaba harcıyor

Geçtiğimiz Haziran ayında şizofreni hastası olan Ayşe Kalkan isimli bir kadın tarafından sokak ortasında hunharca öldürülen 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Bigem Çubukçuoğlu’nun adının yaşatılması için adımlar atılacak. Hunharca öldürülen kızının adının yaşatılması için yoğun çaba harcayan baba Tarık Çubukçuoğlu, Bolulu vatandaşlardan ve bürokratlardan da destek bekliyor.

İsmini yaşatmak için çaba harcıyor
Saldırgan bir kişiliği ve psikolojik problemleri olduğunun bilinmesine rağmen kamuda çalışmasına ve sokakta rahat rahat dolaşmasına izin verilen Ayşe Kalkan tarafından gencecik yaşında yaşam hakkı elinden alınan Bigem Çubukçuoğlu’nun ailesi, kızlarının isminin sosyal bir alanda yaşamasını istiyor.

Bigem Çubukçuoğlu’nun ölümünden sonra sosyal paylaşım ağı facebook sitesinde Bigem için bir sayfa açılmış ve bu sayfa yaklaşık 5 bin kişi tarafından takip edilmeye başlanmıştı. Bigem Çubukçuoğlu’nun arkadaşları tarafından başlatıldığı tahmin edilen ve facebookta söz konusu sayfa üzerinden de paylaşılan “Bigem’i unutturmamak amacıyla, Bigem’in isminin Bolu’da bir caddede yaşatılması için imza at” kampanyasına başlatıldığını söyleyen baba Tarık Çubukçuoğlu, şunları söyledi; “Bu kampanyayı biz başlatmadık. Benim de sonradan haberim oldu. Sanırım arkadaşları başlattı. Kızım için böyle bir kampanya başlattıkları teşekkür ederim. Kızımın adını bir caddeye vermek biraz daha geniş kapsamlı bir şey olur. Biz de adının yaşamasını istiyoruz. Biz daha çok sosyal, kültürel bir alan olmasını istiyoruz. Park olabilir ya da kültür merkezi gibi bir alan olabilir. Şehir merkezinde de, kızımın eğitim gördüğü Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde de olabilir. Bu noktada insanların da tepkisi önemli. Çünkü tüm Bolu halkı sağ olsun, Bigem’i kendi kızları, kendi kardeşleri gibi sahiplendiler. Belki bir platformda insanlara da sorabiliriz, onlar da fikirlerini söyleyebilirler. Biz de buna göre hareket ederiz. Bu cinayet toplumsal bir olay aynı zamanda. Bu cinayet bir sorumsuzluğun da sonucu. Bu tür olayları unutturmamalıyız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124