İsrail yaptığı katliamların bedelini ödeyecek##hb_manset.gif

Abant'ta düzenlenen ''Akdeniz için birlik Parlamenter Asamblesi toplantısında konuşan AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun Akdeniz'de uluslararası sularda yardım gemisine saldıran ve 9 Türk vatandaşını öldüren İsrail’e...

İsrail yaptığı katliamların bedelini ödeyecek##hb_manset.gif

Abant'ta düzenlenen ''Akdeniz için birlik Parlamenter Asamblesi toplantısında konuşan AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun Akdeniz'de uluslararası sularda yardım gemisine saldıran ve 9 Türk vatandaşını öldüren İsrail’e karşı ilkeli ve kararlı duruşlarından vazgeçmeyeceklerini söyledi. Ercoşkun, etkin ve somut işbirliğiyle Akdeniz ülkelerini kalkındırmayı hedeflediklerini belirterek, ekonomik ve sosyal ilişkiler ile eğitim ve kalkınmanın doğrudan insan odaklı olduğunu vurguladı.

 

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun Başkanlığı’nda Abant'ta düzenlenen ''Akdeniz için birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Ekonomik ve Mali konular, Sosyal işler ve Eğitim Komitesi'' toplantısına Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerden çok sayıda milletvekili katıldı. Toplantının oturum başkanlığını Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun yaptı. Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Ekonomik ve Mali Konular, Sosyal İşler ve Eğitim Komitesi Başkanı ve AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Akdeniz'de uluslararası sularda yardım gemisine saldıran ve 9 Türk'ü öldüren İsrail'e karşı ilkeli ve kararlı duruşlarından vazgeçmeyeceklerini söyledi. Abant'ta düzenlenen toplantıda konuşan Ercoşkun, etkin ve somut işbirliğiyle Akdeniz ülkelerini kalkındırmayı hedeflediklerini belirterek, ekonomik ve sosyal ilişkiler ile eğitim ve kalkınmanın doğrudan insan odaklı olduğunu, bu alandaki gelişmelerin doğu-batı, kuzey-güney ayrımı olmaksızın toplumların ileri gitmesini ve refah düzeyinin artmasını sağlayacağını dile getirdi. Küresel ekonomik krizin pek çok ülkede olumsuz sonuçlara yol açtığını vurgulayan Ercoşkun, Avrupa-Akdeniz alanındaki çok sayıda ülkenin ekonomik, siyasi ve sosyal sınavdan geçtiğini vurguladı. Ercoşkun, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki ülkelerin geri dönülemeyecek bir süreçten geçtiğini, değişim ve dönüşümün kaçınılmaz hale geldiğine dikkati çekerek, ''Yeni yönetimler zorlu sınamalarla karşı karşıyadır. Halkların meşru taleplerinin karşılanamaması, mevcut hükümetlerin geleceği ve genel olarak bölge istikrarı açısından risk oluşturacaktır'' diye konuştu. 
Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki değişimin düzenli işleyebilmesi açısından Türkiye'nin önem verdiği bazı hususlar bulunduğuna işaret eden Ercoşkun,''Sürdürülebilir güvenlik ve istikrar, yalnızca halkların meşru taleplerinin karşılanmasıyla sağlanabilecektir. Bu nedenle, bölgedeki ortaklarımızı, zamanı geldiğinde, kapsayıcı reformları ilan etme ve uygulama konularında teşvik ediyoruz. Halka karşı şiddet kabul edilemez. Ülkelerin egemenlikleri, bağımsızlıkları, toprak bütünlükleri ve siyasi birlikleri korunmalı, bu olgulara saygı gösterilmelidir. Dönüşüm, halkların kendisi tarafından yönetilmeli ve sahiplenilmelidir. Bahse konu süreçlerin, bölgede mezhebe, etnisiteye ve ideolojiye dayalı ihtilafları körükleyecek radikaller tarafından gasp edilmesine izin verilmemelidir.'' Dedi.

 

İsrail’e karşı duruşumuzda değişiklik yok

 

Ortadoğu'daki kronik sorunların temelinde Filistin meselesinin bulunduğunu ifade eden Ercoşkun, İsrail'in uzlaşmaz, çatışmacı tutumunun, Filistinlilere karşı uyguladığı insanlık dışı uygulamaların Ortadoğu'daki gerilimi her geçen gün tırmandırdığını söyledi. Dünya kamuoyunun sessiz kaldığı Filistin meselesine Türkiye olarak en güçlü desteği vermeye devam edeceklerini vurgulayan Ercoşkun, ''Filistinli kardeşlerimizle her alanda dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. Akdeniz'de, uluslararası sularda yardım gemisine saldıran ve 9 Türk'ü şehit eden İsrail'e karşı ilkeli ve kararlı duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz'' şeklinde konuştu. ''Geçtiğimiz yıl önce Kuzey Afrika'da, ardından Ortadoğu'da başlayan hadiseleri çok yakından takip ettik'' diyen Ercoşkun, Tunus, Libya ve Mısır'da halkın taleplerinin yankı bulması, devrimlerin gerçekleşmesi karşısında, her imkanı seferber ettiklerini hatırlattı. Mısır, Libya ve Tunus'taki halkı gerçekleştirdikleri devrimlerden dolayı kutlayan Ercoşkun, değişim sürecinin en sağlıklı şekilde yürütülmesi, anayasaya dayalı parlamenter sistemlerin sorunsuz işleyişi için destek vermeye devam edeceklerini bildirdi. 
     
''Her ülke kendi yolunu çizecektir, çizmelidir''
     
Ercoşkun, Suriye'de geçen yıl başlayan olaylarda 30 bini aşkın insanın hayatını kaybettiğini, 250 bini aşkın kişinin evlerini terk ettiğini anımsatarak, Esad'in meşruiyetini yitirdiğini, mevcut rejimin dünyanın gözü önünde, dünyanın ilgisizliği ve tepkisizliğinden güç alarak, hız kesmeden kıyıma devam ettiğini dile getirdi. Ülkesini terk eden 100 bini aşkın Suriyeli'nin Türkiye'ye sığındığını anımsatan Ercoşkun,''Ne yazık ki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, dünyanın gözü önünde cereyan eden bu soykırım, katliam karşısında, sessiz ve tepkisiz kalmayı, bir kez daha küresel vicdanı yaralamayı tercih etmiştir. Asamble olarak Suriye'deki özgürlük mücadelesini desteklemek, anayasal parlamenter sisteme dayalı, her kesimin hakça temsil edildiği bir sistemin kurulması için girişimlerimizi sürdürmek, önümüzdeki süreçte de aktif, ön alıcı, küresel vicdanı öne çıkaran, hakkı, hukuku ve adaleti yücelten, kardeşliğe, dostluğa, dayanışmaya önem veren bir politika uygulamak, en önemli vazifemiz olmalıdır. Türkiye, bölge ülkeleriyle ortak kültürel ve dini değerler paylaşmaktadır ve bölgede bir ilham kaynağı olarak görülmektedir ancak ülkemiz bölge ülkeleri için bir model olarak değerlendirilmemelidir. Her ülke kendi yolunu çizecektir, çizmelidir.'' Biçiminde konuştu.17 ülkeden 26 milletvekili ve 24 bürokratın katıldığı toplantıda ''Akdeniz'de iş ve yatırım olanaklarının geliştirilmesi, AİBPA ülkeleri arasında iş mobilitesinin geliştirilmesi'' konuları ele alınacak. Toplantı, Salı günü sona erecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128