İstanbul’da Bolu Rüzgârı Esti

İstanbul’da yapılan ‘’Kentine güvenen kentler’’ adlı fuara Bolu’dan da katılım oldu. CHP’li Belediye Başkan aday adayı Cahit Çıngı ve partililer birçok belediyenin katıldığı fuarda örnek teşkil eden projelerle buluştu. Çıngı kendisiyle beraber fuara gelen CHP Bolu örgütüne teşekkürlerini sundu.

İstanbul’da Bolu Rüzgârı Esti
 Haber; Duygu Kaya

 

Sosyal Demokrat Belediyeler projeleriyle İstanbul CNR EXPO Fuar Merkezi’nde buluştu. 61 tane CHP’li belediyenin projeleriyle katıldığı fuar halktan büyük ilgi gördü. Belediyeler fuar alanında projelerini görsel bir biçimde sundular. Sosyal demokrat belediyeler, kentsel gelişim, çevre, sağlık, sosyal hizmetler, spor, çocuk ve gençlik, kültür-sanat-tarih ve e-belediye hizmetleri olmak üzere 8 ana başlıkta, geçmişte yapılan çalışmaların yanı sıra, geleceğe yönelik projeleri de katılımcılarla paylaştılar. Fuara Bolu CHP Belediye başkanı aday adayı Cahit Çıngı ve partililerde katıldı. Çıngı ve partililer İzmir, Antalya, Akçakoca Belediyesi gibi birçok belediyelerle beraber görüş alışverişinde bulundular. Fuarın açılış konuşmasını CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. Kılçdaroğlu’nun yanı sıra Tanju Özcan, Umut Oran, Gürsel Tekin gibi birçok CHP’li milletvekili ve Genel Başkan yardımcıları da fuara katılım gösterdi. Kendine güvenen kentler adlı fuarın açılış konuşmasını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘’Sevgili Dostlarım kentlerin sorunları var. Belediye başkanlarının temel görevi sorunları çözmek Çalışma arkadaşlarımı ve sizleri selamlıyorum. Bugün belediye başkanlarımızın projelerini göreceğiz. Bu fuara kendine güvenen kentler dedik. Çünkü İktidar yurttaşı tehdit ederek siyaset yapmaktan çekinmiyor. 2004 ve 2009'da söylediklerini şimdi yine tekrar etmeye başladılar. Neymiş? 'CHP'li belediyeyi seçersen yatırım alamazsın. Türlü engellemelerle karşı karşıya kalırsın. Onun için AKP'li belediyeyi seç, rahat et' diyorlar. Uygulamalarıyla da hayata geçirmeye çalışıyor. Bizim belediyelerimize Ankara'dan 'ağabeyler' değil, müfettişler geliyor. Soruşturmalar, davalar, itibarsızlaştırma operasyonları sürdürülüyor ve devam ettiriliyor. Bunlar sahneye konuluyor da ne oluyor? Ne olduğunu anlamak için ve size sunmak için bu fuarı düzenledik. Bütün baskılara rağmen, bütün soruşturmalara rağmen, müfettiş baskılarına rağmen CHP'li belediyeler adam gibi hizmet veriyorlar, kentlerine güveniyorlar. İktidar baskı yaptıkça daha fazla hizmet vereceğiz. Belediye başkanlarımızın hizmet verdiği vatandaşlar bu hizmetin karşılığını sunacaktır. İzmir, Antalya, Aydın, Kırklareli, Mersin, Aydın, Ordu, Çanakkale, Giresun kendine güvenen kentlere örnektir. Bu illerimizde CHP’li belediyelerin olduğunu ayak bastığınızda görürsünüz. Özgürlüğü görürsünüz. Bütün baskılara rağmen görevlerini yapıyorlar. Sabahın köründe tutuklamalar oluyor. Ama bu belediyeler her seferinde daha fazla çalışmamız gerek deyip yola koyuluyorlar.’’ Dedi.

 

              ‘’İzmir Onca Haksızlığa Rağmen Pes Etmedi’’

AKP iktidarında sürekli soruşturma geçiren İzmir belediyesi sıkıntılı dönemler geçirdi. Bu konuda bir değerlendirme yapan Kılıçdaroğlu şunları söyledi; ‘’İzmir, İstanbul ve Ankara’yı geride bıraktı. 2012 yılının en hızlı büyüyen kentlerinden biri oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu örnek bir belediyecilik sergiledi. AKP iktidarı İzmir hakkında onca soruşturma açtı. Hakkında 600 sayfa iddianame düzenlediler. 397 yıl hapsini istediler. Çalışma arkadaşlarına aylarca haksız ithamlarda bulundular ve hapishanelerde tuttular. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uluslararası kredi notunu 'Baa3' düzeyine çıkardı, Türkiye’nin düzeyine çıkardı. İstanbul ve Ankara için böyle bir kredi raporu var mı? Yok. Aziz Kocaoğlu, İzmir'e hizmet etmeyi sürdürecektir. İzmir'deki metro çalışmalarında Aziz Kocaoğlu bu başarıyı nasıl elde etti. Bir örnek vereyim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daha sonra da biliyorsunuz beceremediler Ulaştırma Bakanlığı devraldı - Metronun kilometresini 141 milyon liraya yaptığını biliyor musunuz? İzmir ise aynı metronun 1 kilometresini 56 milyon liraya yapıyor. Aradaki fark budur. O kentine güvendi, kendisine güvendi, yaşadığı kentlilere güvendi.”

 

 

         ‘’Büyükerşen Bozkır’ın Ortasında Bir Şehri Yeşertti’’

Eskişehir Büyükşehir belediyesi’nde uzun süredir hizmet veren ve bu hizmetlere rağmen tıpkı İzmir gibi birçok soruşturma geçiren Yılmaz Büyükerşen ile ilgili Kılıçdaroğlu’’ Yılmaz Büyükerşen’de Eskişehir belediyesinde yaptığı çalışmalarla örnek belediyeler arasına girdi. Büyükerşen akademisyenliği, sanatçılığı ve uzun yıllara dayanan çalışmalarıyla büyük başarılar elde etti.  İzmir'deki operasyonun benzerini Eskişehir'de yapalım diye yola çıktılar. Orada sabahın köründe evler basıldı, insanlar gözaltına alındı, tutuklamalar oldu ama Eskişehir'in cevabı daha fazla çalışmak oldu. Türkiye'nin bütün kentlerinden insanlar, Eskişehir'e gezmeye geliyorlar. Eskişehir'in esnafı kazanıyor. Bozkırın ortasında çağdaş bir belediye oldu Eskişehir. ‘’ Dedi

 

             ’’Halk AKP’li Belediyelere Hesap Soracak’’

Kılıçdaroğlu Büyükşehirlerde yapılan metroyla ilgili ‘’İlk metroyu kim yaptı? CHP'li belediyeler. İstanbul'da Nurettin Sözen, Ankara'da Murat Karayalçın, İzmir'de Yüksel Çakmur. İlk metronun temelini attılar. Türkiye'de ilk tercihli yol, metrobüs uygulaması bundan 40 yıl önce Ankara ve İstanbul'da uygulandı. Yapanlar yine CHP'li belediyelerdi. 1992'de ilk kez kente doğalgazı getiren yine CHP'li belediyelerdi. İlk kentsel dönüşüm projesini hayata geçiren, kentin rantını kentliye veren yine ilk projeyi yapan CHP'li belediyelerdir. AKP'li belediyeler 'Metro bizi aşar, belediyeleri aşar, belediyeler metro yapamaz' diyorlar. Zaten yapamadılar, beceremediler. 1990'lı yıllarda, Ankara'da metroyu; mühendisliği, ihalesi, yapımı ve finansmanıyla gerçekleştiren CHP'li belediyelerdir. İzmir metroyu 56, İstanbul 141, Ankara 100 milyona yapıyor.  Bedelini vatandaş ödüyor. İstanbullular Ankaralılar belediye başkanlarına hesap sormayacak mı utanmıyor musunuz diye? Kentine çalışan belediye başkanları kentine güvenenler kazanmaya devam ediyor. Kenti kent yapan belediyeler CHP’li belediyelerdir. Bugün İstanbul’un fethi. Bize emanet edilen bu kenti yeteri kadar koruyamıyorlar. Yolda gelirken gördüm boğazın 3.köprüsü yapılıyor. Bu köprünün adını Recep Tayyip Erdoğan koysunlar. Bende onay veriyorum. 100 yıl sonra o köprüyü gören insanlar o ormanları yok edeni bilsin. Rant uğrun kaybeden İstanbul oldu. Biz hep yarını düşünüyoruz, çocuklarımızı düşünüyoruz. Artık kendimize güvenmenin zamanı geldi. ‘’ Dedi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından fuar alanı tüm davetlilerce gezildi, fotoğraflar çekildi. Fuarda Uğur Dündar Kentli Tüketici Gıda Terörü ve Gıda güvenliği konulu bir konferans verdi. Program sonunda yaklaşık 40 kişiye Kemal Kılıçdaroğlu tarafından plaket verildi. Bu kişiler arasında Uğur Dündar, Müjdat Gezen, Rutkay Aziz, Aydın Boysan, Halit Akçatepe, Tarık Akan, tarihçi İlber Ortaylı, yazar Pınar Kür, Eski tiyatrolar genel müdürü Gencay Gürün, Zeki Alaysa, Ayla Algan, Zihni Göktay, Erol Evgin gibi isimler yer aldı. Fuara CHP Bolu il başkanı Fügen Kara ve CHP Bolu belediye başkan aday adayı Mehtap Özcan Mısırlıoğlu gibi isimlerde katıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2013, 20:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128